Statistika našeho portálu

  • 102 701 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

A3 Brahmsova Pastorální 2023 - Ostrava

15.02.2024 Kino Vesmír

V Bergově koncertu se představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Mladý nadějný autor Ian Mikyska vytvořil k 70. JFO novou kompozici. Koncert, na kterém zazní, bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay a v Bergově koncertu se představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

Ian Mikyska
Nová skladba na objednávku

Alban Berg
Koncert pro housle a orchestr

Johannes Brahms
Symfonie č. 2 D dur op. 73 "Pastorální"

 

Dalibor Karvay – housle
Janáčkova filharmonie Ostrava
Lucie Leguay – dirigentka

 

Sedmdesáté výročí JFO si žádá oslavu. A jak jinak slavit než hudbou? Dali jsme proto příležitost mladým nadějným skladatelům, aby vytvořili nové kompozice. Autorem první z nich je Ian Mikyska, který i přes svůj nízký věk patří k nejvýraznějším současným skladatelům v oblasti soudobé a experimentální hudby.

Koncert pro housle a orchestr s podtitulem "Památce anděla" od Albana Berga patří mezi vrcholné kompozice minulého století. Dílo z roku 1935 vypráví příběh Manon Gropiusové, která v osmnácti letech podlehla dětské obrně. Bergův koncert vykresluje boj něžné dívky se zákeřnou nemocí a vrcholí variacemi na Bachovo zpracování luteránského smutečního chorálu Es ist genug.
Večer uzavře Brahmsova Druhá symfonie, které se pro její blízkost k přírodě někdy přezdívá "Pastorální". Vznikla v roce 1877 během skladatelova letního pobytu u rakouského Vrbského jezera (Wörthersee). Celým dílem prostupuje notná dávka melancholie a sám autor prohlásil, že nikdy předtím nenapsal dílo tak smutné.

Koncert bude ostravským debutem mladé francouzské dirigentky Lucie Leguay, v Bergově koncertu se potom publiku představí slovenský houslista Dalibor Karvay, koncertní mistr Vídeňských symfoniků.

Mapa

Další akce v okolí

Urban Challenge 2024 - Ostrava

27.09.2024 - 28.09.2024
Landek park

Urban Challenge je městský 5km dlouhý běh, který je určený pro každého.

Královský košt Ostrava 2024

01.11.2024 - 01.11.2024
Kulturní centrum Akord…

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete