Statistika našeho portálu

  • 102 549 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Ajetofest - Lindava

24.08.2013 - 25.08.2013 Cvikov

Jedna z nejznámějších severočeských skláren pořádá třetí ročník mezinárodního sklářského festivalu AJETOFEST s podtitulem "Zábava ve sklářském stylu pro celou rodinu a všechny generace". Letošní AJETOFEST se koná o předposledním prázdninovém víkendu, tedy v sobotu 24. a v neděli 25. srpna 2013, a proto byla akce pojata i jako malá oslava konce prázdnin. Organizátoři mysleli nejen na…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
sklárna a sklářská krčma Ajeto, Lindava Cvikov
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Česká Lípa
Obec
Cvikov

Fotogalerie k článku

Jedna z nejznámějších severočeských skláren pořádá třetí ročník mezinárodního sklářského festivalu AJETOFEST s podtitulem "Zábava ve sklářském stylu pro celou rodinu a všechny generace". Letošní AJETOFEST se koná o předposledním prázdninovém víkendu, tedy v sobotu 24. a v neděli 25. srpna 2013, a proto byla akce pojata i jako malá oslava konce prázdnin. Organizátoři mysleli nejen na dospělé, ale zejména na děti, pro které připravili zajímavý sklářský a zábavný program.

Po oba dva dny, od rána až do odpoledne, se děti i dospělí seznámí nejen s foukáním skla, ale i s dalšími tradičními českými technikami zdobení skla. Vedle sklářské píšťaly tak budete moci do ruky vzít i malířský štětec a namalovat si skleničku či přívěšek,  navlékat skleněné korálky nebo zasednout za rytecký stroj a za pomoci mistra rytce si vyrýt na svou skleničku vlastnoruční motiv.

Děti si po absolvování sklářských řemesel mohou zajezdit na koních lindavského TEQUILA RANCHE, případně si projít pohádkový vandr okolo sklářského rybníku Burgulec, na kterém se setkají s různými postavami, jako například s Robinsonem, jeho věrným Pátkem, piráty, vodními pannami, vodníky a dalšími. Děti mohou dále navštívit expozici jediného českého výrobce papírových masek, firmy PVO z nedalekých Zákup, u kterého si mohou za poplatek namalovat a domů odnést vlastní papírovou masku.

V neposlední řadě se také mohou na nedaleké louce svézt speciálem TATRA 815 se jménem ŠREK, který patří lindavské posádce "Hospoda u Řepy" a je upravený pro soutěže v truck-trialu.

Na děti také v sobotu dopoledne čeká velké pěnové překvapení od hasičů.

Potěšení pro mlsné jazýčky

Dospělí se tak mohou v klidu věnovat posezení, zábavě a také například ochutnávání národních pochoutek Čech, Slovenska a Bavorska.

Slovenští kuchaři, kteří budou po loňském velkém úspěchu na akci opět osobně přítomni, připraví tradiční slovenské národní speciality, jako je zelná polévka Kapustnica a zejména Slovenské halušky.

Českou kuchyni pak budou reprezentovat tradiční jídla, v našem případě Sklářská česnečka, Sklářský guláš fajrák, tlačenka, uzená krkovička a jako sladká tečka pak domácí české buchty a koláče.

Bavorskou kuchyni pak zastoupí bavorská grilovaná klobása, opékaná bavorská sekaná a domácí bavorské vdolky.

Specialitou pak bude Bavorský koutek, který bude ve Sklářské krčmě tradičně připraven na dopoledne v neděli 25. Srpna. Vedle tradičních pochoutek z oblasti bavorských měst Zwiesel a Frauenau v něm budete moci zdarma ochutnat i bavorské pivo z originálních dřevěných soudků, které narazí přímo starostové obou partnerských měst!
Hudební a doprovodný program

AJETOFESTpro vás připravil zajímavý koktejl žánrů, a tak v sobotu 24. srpna budou ze zdejšího pódia plynout tóny lidové hudby v podání bavorských hudebníků z partnerských měst Zwiesel a Frauenau, dunivé rytmy Českolipských bubeníků, české i německé hity v podání skupiny PROXIMA a originální osvěžení v podobě cikánské kapely GIPSY NEW BOR. Vrcholem našeho pestrého hudebního programu pak bude autorský rock úspěšné novoborské kapely OPTIMIK II., vystoupení skupiny PEGAS z České Lípy a poté již koncert legendární československé kapely YO-YO BAND, který na konci ozdobí slavnostní ohňostroj a světelná show na místním sklářském rybníku.

Neděle 25. srpna pak uvede lindavskou hospodskou kapelu COUNTRY GANG, bavorské muzikanty, znovu zazní cikánské rytmy GIPSY NEW BOR a celou akci tradičně zakončí jedinečný sklářský AJETO DIXIELAND.

V areálu sklárny a Sklářské krčmy budou připraveny stylové dřevěné prodejní stánky se sklem, autorskou keramikou, ručně vyráběnou konfekcí, perníkem, ovocem, cukrovou vatou a dalšími pochoutkami. Přítomen bude i pojízdný stánek italských zmrzlin Schwarzkopf ze Stráže pod Ralskem se svou unikátní nabídkou desítek příchutí.

Hlavním partnerem AJETOFESTU, který také jako skláři využívá ve své práci oheň a plyn, je společnost VIPSGAS & RICOMGAS, která se zabývá prodejem, montáží a servisem plynových kotlů značky Immergas, jehož originální mobilní vzorkovnu budete moci navštívit právě v Lindavě.

Dalším partnerem je i Střední umělecko-průmyslová škola sklářská z Kamenického Šenova, která se přijede dětem i rodičům prezentovat také sklářskou dílnou a svými výrobky. V komponovaném sklářském programu Sklářské krčmy se v sobotu 25. Srpna představí celá řada slavných českých sklářů, například JIŘÍ HAIDL, rodina ŠTĚPÁNKOVÝCH, JOSEF FLEK, JIŘÍ PAČINEK, PETR NOVOTNÝ, DALIBOR BŘEZINA a další.

A protože skláři při zábavě myslí i na věci závažného charakteru, je letošní AJETOFEST opět spolupořádán ve spolupráci s Nadací policistů a hasičů při ministerstvu ČR, která se stará o pozůstalé po obětech z řad rodin záchranářů.

Hasičské téma se také objeví v samotném programu AJETOFESTU, kdy proběhne ukázka hasičské techniky dobrovolných hasičů z nedalekého Cvikova, Nového Boru a také našich německých přátel z Reichenbachu. Hasičské automobily pak budou vystaveny pro všechny zvídavé kluky a jejich tatínky.

Díky partnerství České Pošty bude k dispozici originální stánek "Sklářské poštovny" se skleněnou poštovní schránkou, do které můžete vhodit pohled s razítkem Sklářské krčmy, odeslaný vašim blízkým právě z lindavského AJETOFESTU…

Vstupné

(platné pro oba dva dny): dospělý 100 Kč, děti zdarma.

V rámci tohoto vstupného je pro vás v sobotu 24. Srpna od 9.00 do 16.00 hodin připraven ještě tradiční Den otevřených dveří sklárny AJETO, kde můžete navštívit nejen sklářskou huť, ale i brusírnu a formárnu.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 22. červen

Dnes má svátek Pavla

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete