Statistika našeho portálu

  • 86 098 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

Areál Petrinum - České Budějovice

01.08.2018 - 30.09.2018 České Budějovice

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu.  Byl vystavěn mezi lety 1899 a 1900, kdy nahradil kapli Panny Marie Lurdské. Vznik je spojen s významným jménem Václava Klementa Petra, zakladatele Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti. Jím založená řeholní kongregace,…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Kostel Panny Marie Růžencové se nachází v srdci Českých Budějovic, Žižkova třída, unikátní je především svojí novorománskou architekturou a výzdobou v beuronském uměleckém stylu.  

Byl vystavěn mezi lety 1899 a 1900, kdy nahradil kapli Panny Marie Lurdské. Vznik je spojen s významným jménem Václava Klementa Petra, zakladatele Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti. Jím založená řeholní kongregace, někdy také řád Petrini, podle jména zakladatele, byla první, ryze českou, mužskou řeholní komunitou, která sloužila jako azyl pro děti z chudých venkovských rodin a sídlo pro několik řemeslných dílen. 

Celé období druhé světové války statečně odolávali nacistickému běsnění, ale po roce 1948 stihl kostel a řád nešťastný osud v podobě komunistického režimu a jeho násilných represí, které vyvrcholily v rámci Akce K z 13. na 14. dubna 1950, která měla za následek likvidaci stovek řeholních domů a internaci tisíců řeholníků v celém Československu. Po roce 1989 byl řád Petrini úspěšně obnoven a s ním i kostel Panny Marie Růžencové, který navázal na svojí tradici, která trvá již 130 let. 

V interiéru kostela nalezneme ty nejvýznamnější památky beuronské umělecké školy v Čechách, která klade velký důraz na dekoraci. K jihozápadu orientovaná jednolodní stavba má čtvercový chór a půlkruhovou apsidu s přiléhající čtvercovou kaplí a na druhé straně umístěnou sakristií. V dolní části stěn je čtrnáct dřevořezeb křížové cesty, nad slovy modlitby "Zdrávas Královno" nalezneme pás patnácti obrazů ze života Panny Marie-Patnáct tajemství sv. Růžence.

Zdobená okna s obrazy apoštolů pochází ze sklárny v Lenoře, figurální dřevořezbářské práce prováděli místní truhláři za pomoci bratří nebo noviců a zvony byly odlity v českobudějovické Pernerově dílně. Kamenná výzdoba pochází z velké části z kamenických dílen v Hořicích, odtud pocházel i původní boční oltář, který byl však po dvaceti letech přenesen do kostela sv. Václava. Kazatelna s reliéfy Dobrého Pastýře a evangelistů, boční oltáře a svatostánek jsou zpracovány převážně v novorománském stylu, oltář s postavami cherubů ukazuje i některé orientální prvky. Na dvířkách svatostánku je reliéf Nejsvětější Trojice, pod nímž jsou alegorické postavy Církve a Synagogy. Původní dřevěný kazetový strop zobrazuje Nejsvětější Trojici, Pannu Marie a sv. Jana Křtitele.

Mapa

Další akce v okolí

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

10.03.2019 - 10.03.2019
Pražská tř. 2306, České…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Petr Hampl - Prolomení hradeb - Čes…

14.03.2019 - 14.03.2019
Restaurace U Kalicha

Jihočeští vlastenci vás zvou na přednášku Petra Hampla.

Barvám Neutečeš - České Budějovice

18.05.2019 - 18.05.2019
České Budějovice

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš! Zažij nejbarevnější běh svého života :)Den, kdy se staneš součástí…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete