Statistika našeho portálu

  • 94 967 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 190 Míst a památek

Bachova Mše h moll na staré nástroje – poprvé v Brně

06.04.2013 Brno

VELKÁ MŠE H MOLL NA STARÉ NÁSTROJE POPRVÉ V BRNĚ!The Czech Ensemble Baroque o.s.     www.ebcz.euVelká mše h moll Johanna Sebastiana Bacha byla popsána Hansem Georgem Nägelim, jako "největší umělecké dílo všech časů a všech národů". Nenechte si ujít výjimečné provedení monumentálního Bachova díla renomovaným souborem Czech Ensemble Baroque a s dirigentem Romanem Válkem. Mezinárodní tým umělců…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Brno, v katedrále sv. Petra a Pavla
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

VELKÁ MŠE H MOLL NA STARÉ NÁSTROJE POPRVÉ V BRNĚ!
The Czech Ensemble Baroque o.s.     www.ebcz.eu

Velká mše h moll Johanna Sebastiana Bacha byla popsána Hansem Georgem Nägelim, jako "největší umělecké dílo všech časů a všech národů". Nenechte si ujít výjimečné provedení monumentálního Bachova díla renomovaným souborem Czech Ensemble Baroque a s dirigentem Romanem Válkem. Mezinárodní tým umělců zaručuje nevšední hudební zážitek z vůbec prvního provedení tohoto opusu na dobové nástroje v Brně.  

Dramaturgicky tvoří Bachova mše h moll jeden z absolutních hudebních vrcholů celé koncertní sezóny cyklu Bacha na Mozarta. Vznik díla, které je pilířem evropské hudební kultury, je dodnes obestřen tajemstvím. Mše nebyla zkomponována prvoplánově, jako celek, ale vznikala postupně v průběhu 20 let. Důvod, proč Bach vlastně vytvořil ze svých několika kompozic jednolitý celek, nebude patrně nikdy znám. Poslední výzkumy však odhalují – pro Čechy a hlavně Moravu – mimořádné skutečnosti vzniku díla. Nové archivní objevy německého muzikologa Michaela Maula naznačují, že Bach mohl složit svoji Mši na objednávku českého hraběte Jana Adama Questenberga pro slavnostní výroční mši pořádanou pravidelně hudebnickým duchovním bratrstvem ve Vídni.
"Brňané dosud neměli možnost vyslechnout toto dílo v souladu s nejmodernějšími světovými interpretačními trendy, tedy na dobové nástroje, nebo jejich repliky. Snažíme se přiblížit zvukový obraz díla co nejvěrněji tomu, jak mohl dílo - resp. jeho části - slyšet a provádět sám Bach." říká dirigent Roman Válek "Přesvědčili jsme se, že brněnské publikum je velice vzdělané a vnímavé a že dokáže ocenit kvalitu, kterou se snažíme přinášet. Chceme v maximální míře podporovat také brněnské umělce. Zvláště tento koncert poskytne mnoho příležitostí mladým domácím sólistům.

Mši provedeme ve stylu rippieni, což znamená, že o sólové části se podělí téměř všichni pěvci zpívající v ansámblu. Vedle osvědčených, špičkových interpretů, jako tenor Jaroslav Březina, sopranistky Stanislava Mihalcová a Michaela Šrůmová nebo polský kontratenor Piotr Olech, vystoupí také mladí barytonisté Roman Hoza, Jiří Miroslav Procházka nebo zpěvačky Lucie Karafiátová, Veronika Pacíková, Kamila Zbořilová a mnozí další. Obtížného sólového partu barokní horny se zhostí Stephan Katte z Německa."

6. 4. 2013 | 19: 30 katedrála sv. Petra a Pavla

Osmý koncert v novém abonentním cyklu Bacha na Mozarta!

Program:

J. S. Bach – Mše h moll - Missa solemnis toni Si minoris (BWV232)

Účinkují: CZECH ENSEMBLE BAROQUE  – na dobové nástroje, koncertní mistr: P. Zajíček, sbormistr: T. Válková
Soli/Hosté: S. Katte, P. Olech, J. Březina, P. Zajíček, S. Mihalcová, M. Šrůmová, J. M. Procházka, R. Hoza, L. Karafiátová a další
Dirigent: Roman Válek

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Veletrh PRODÍTĚ - Brno

04.03.2021 - 07.03.2021
Brno

Veletrh PRODÍTĚ je nejvýznamnější oborovou kontraktačně–prodejní prezentací v České republice. Novinky svého sortimentu…

Online: Kurz dějin umění - celá ČR

09.03.2021 - 09.03.2021
Moravská galerie v Brně

Secese je posledním komplexním uměleckým slohem, který se promítl jak do výtvarného umění a architektury, tak i do…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

12.07.2021 - 16.07.2021
CESA VUT

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

19.07.2021 - 23.07.2021
CESA VUT

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 6. březen

Dnes má svátek Miroslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete