Statistika našeho portálu

  • 94 513 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Barokní slavnost - Kroměříž

20.05.2017 Kroměříž

Epocha 17. a 18. století přinesla rozmach téměř všech oblastí lidského počínání od architektury přes sochařství, malířství až po hudbu a divadlo. To je baroko, které je letos tématem číslo jedna v celé České republice, ke kterému se hrdě hlásí i Kroměříž a kterému bude věnována i tradiční historická slavnost konající se vždy v polovině května v Kroměříži. Těšit se na ni můžete v sobotu 20. května…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Epocha 17. a 18. století přinesla rozmach téměř všech oblastí lidského počínání od architektury přes sochařství, malířství až po hudbu a divadlo. To je baroko, které je letos tématem číslo jedna v celé České republice, ke kterému se hrdě hlásí i Kroměříž a kterému bude věnována i tradiční historická slavnost konající se vždy v polovině května v Kroměříži. Těšit se na ni můžete v sobotu 20. května a jako vždy přinese zábavný a zároveň poučný pohled na významné milníky v dějinách našeho města.

Asi není třeba vysvětlovat, jak významnou roli v dějinách Kroměříže baroko sehrálo. Italští architekti Filiberto Lucchese a Giovanni Pietro Tencalla přestavěli v 2. pol. 17. století do raně barokní podoby jak Arcibiskupský zámek, tak Květnou zahradu. V době baroka byly postaveny oba morové sloupy a kostel sv. Jana Křtitele dokonce patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě.

Jak ale skutečně vypadala barokní Kroměříž, jak žili prostí lidé i vrchnost? To vše poutavou formou přiblíží kroměřížská Barokní slavnost, která začne už ve 13 hodin žehnáním praporu v kostele sv. Mořice. "Půjde o věrnou repliku městského praporu z roku 1637, pod kterým Kroměřížané v roce 1643 marně bránili město před švédskými vojsky generála Torstensona a odbojnými Valachy," vysvětlil Evžen Petřík ze skupiny historického šermu Biskupští manové z Kroměříže. Od kostela sv. Mořice se poté vydá průvod více než 70 účastníků v dobových oděvech na Velké náměstí, kde od 14 h začne hlavní program zahrnující vystoupení hudebních, tanečních a šermířských skupin, přehlídky historických oděvů, bitevní ukázky apod. "Historickou hudbu například přiblíží skupina Calata, dobové tance převede soubor Lucretia, taje barokního odívání odhalí Alla Danza z Brna, přijedou i šermířské skupiny Cruentus a Les Enfantes Perdus a k vidění bude dokonce i dobová kuchyně s ukázkami pokrmů, které neodmyslitelně k době baroka patří," doplnil Evžen Petřík a prozradil, že Biskupští manové, kteří celou slavnost společně s radničním odborem kultury a cestovního ruchu pořádají, připravují i originální scénku s tématem morové epidemie v Kroměříži.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 23. listopad

Dnes má svátek Klement

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete