Statistika našeho portálu

  • 102 525 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Mahenovo divadlo

30.11.2013 - 22.12.2013 Brno

Jan Kopecký Betlémská hvězda pochází z pera teatrologa a spisovatele Jana Kopeckého, výrazně se však odkazuje ke starým textům lidových her, jejichž autory byli zejména v osmnáctém a devatenáctém století u nás takzvaní písmáci. Tyto jednoduché scénáře vznikaly mezi vesničany a pro jejich vlastní potřebu, neboť vánoční a velikonoční sousedská divadelní představení znamenala pro prosté věřící nejen…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Mahenovo divadlo, Malinovského nám. 1, Brno
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

Fotogalerie k článku

Jan Kopecký

Betlémská hvězda pochází z pera teatrologa a spisovatele Jana Kopeckého, výrazně se však odkazuje ke starým textům lidových her, jejichž autory byli zejména v osmnáctém a devatenáctém století u nás takzvaní písmáci. Tyto jednoduché scénáře vznikaly mezi vesničany a pro jejich vlastní potřebu, neboť vánoční a velikonoční sousedská divadelní představení znamenala pro prosté věřící nejen příležitost k určitému, i když neumělému uměleckému vyjádření, ale zejména možnost svobodně se projevit, vložit do biblických vyprávění vlastní životní zkušenosti, s nadhledem se povznést nad denní starosti a zároveň hluboce prožít to, co i tito lidé s nepatrným vzděláním vnímali jako klíčové poselství svátků – v případě Betlémské hvězdy zcela určitě radost z Božího milosrdenství i ze samotného daru života, naději ve vítězství dobra a spravedlnosti nad zlem a útiskem, víru ve smysluplnost lidského snažení.

Kopeckého úprava vychází ze hry Venceslava Metelky z Pasek u Vysokého nad Jizerou, datované rokem 1839. Zachovává všechny přednosti lidových textů: vtipnost se zde neobejde bez přirozeného duchovního přesahu, určitá naivita v předvádění dobra i zla baví děti i dospělé a narození Ježíška se pro všechny přítomné nakonec stává důvodem k obrovské radosti. Samozřejmostí je provázání rýmovaných mluvených pasáží s oblíbenými lidovými koledami. Pro novou předvánoční premiéru Mahenova divadla složí hudbu významný zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych, jehož melodie jsou vždy prosyceny nádhernými lidovými prvky a poetičností. Dramaturgie Mahenova divadla volbou tohoto titulu nepřímo navazuje na jednu z nejslavnějších brněnských inscenací vůbec, Kopeckého zpracování lidových pašijových her s výmluvným – a na tehdejší dobu velmi provokativním – názvem Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista, kterou v roce 1965 v premiéře uvedli Evžen Sokolovský (režie) a Bořivoj Srba (dramaturgie). Titul se díky dlouhodobé divácké žízni po duchovních tématech, jež nás přesahují, a přesto se nás coby smrtelné bytosti vždy hluboce dotýkají, stal doslova legendárním. Také Betlémská hvězda má ambice přinést na divadelní prkna a před naše zraky laskavou starou moudrost našich předků, pro které křesťanské svátky představovaly příležitost k pokojnému nahlédnutí do vlastní duše a připomenutí si radostných i nadějných chvil.

Premiéra: 30. listopadu 2013, Mahenovo divadlo

Vstupné:

100,- 150,- 240,- 300,- 320,- Kč

 Vstupenky:

Můžete objednat na http://online.ndbrno.cz

 

Těšíme se na vás!

 

Mapa

Další akce v okolí

Doma v KrPoli 2024 - Brno

16.06.2024 - 16.06.2024
Veřejný park u…

Přijďte a užijte si se svou rodinou příjemný den v parku u nové rodinné rezidence Starý pivovar. U příležitosti jejího…

Chillibraní 2024 - Brno

07.09.2024 - 07.09.2024
Brno

Chillibraní se koná za každého počasí v sobotu 7. 9. 2024 v areálu Bzzzukot Brno – Židenice na hřišti u kavárny…

Bleší trhy Brno ALFA pasáž/ Flea ma…

09.06.2024 - 16.06.2024
Brno

Bleší trhy v Brně zaměřené na sběratelství, řemesla, hobby, umění a použité zboží.

Sportovní park Riviéra 2024 - Brno

10.06.2024 - 16.06.2024
Brno

Ve dnech 10. – 16. 6. 2024 tradičně proměníme Koupaliště Riviéra v jedno sportoviště.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 15. červen

Dnes má svátek Vít

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete