Statistika našeho portálu

  • 99 582 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

29.06.2013 - 01.09.2013 Česká Lípa

"Bez příběhu". Výstava skleněných obrazů slovenského výtvarníka Palo Macha.Letní sezona v Galerii Jídelna při Vlastivědném muzeu v České Lípě bude patřit slovenskému sklářskému výtvarníkovi Palu Machovi a jeho skleněným obrazům.Sklářský výtvarník Palo Macho (nar. 1965) začal své odborné sklářské školení na Středním odborném učilišti sklářském v Novém Boru v malířském oddělení a v roce…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Česká Lípa
Obec
Česká Lípa

Fotogalerie k článku

"Bez příběhu". Výstava skleněných obrazů slovenského výtvarníka Palo Macha.
Letní sezona v Galerii Jídelna při Vlastivědném muzeu v České Lípě bude patřit slovenskému sklářskému výtvarníkovi Palu Machovi a jeho skleněným obrazům.

Sklářský výtvarník Palo Macho (nar. 1965) začal své odborné sklářské školení na Středním odborném učilišti sklářském v Novém Boru v malířském oddělení a v roce 1983 nastoupil do druhého ročníku malby na sklo na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Vysokoškolské vzdělání získal na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde dnes působí jako odborný asistent. V loňském roce se stal jedním z účastníků Mezinárodního sklářského sympozia IGS 2012 v Novém Boru. Všechny tyto skutečnosti, vzpomínky i přátelství přivádějí výtvarníka zpět do našeho regionu.

Výstava s názvem "Bez příběhu" prezentuje způsob autorova myšlení v malbě, jako současném výtvarném projevu, v malbě na sklo, jako paletě poskytující možnosti využívání klasické sklářské technologie a v instalaci malovaných skleněných ploch a reliéfů, to vše sloužící k vyjádření autorova náhledu na svět.
"Autor využívá průhlednost skla na zviditelnění vrstev, struktur tahů štětce a integruje i samotné vlastnosti skla jako strukturu nebo lesk jeho povrchu. Zpočátku se pohybuje v názoru strukturální abstrakce, kde v popředí je práce se štětcem, jeho razantní tahy nebo jemnější linie. Víc výrazné jsou i drsné struktury povrchu skla, stejně i opulentní vrstvy různých barev. Náměty jsou odvozeny z reality - portrét, nebo náznak figury nebo krajiny. V obrazech se někdy objevuje destrukce samotného nosiče, prázdný prostor, nepravidelná díra ve skleněné tabuli. Od roku 2005 se barevnost zjemňuje a současně se do popředí dostává geometrická abstrakce. Malířská podstata jeho tvorby se projevuje naplno. Barva a její možnosti jsou stavebním prvkem obrazu. Navzdory střídmému organizování kompozice prostřednictvím racionální geometrie, je emotivní náboj trvale přítomen díky expresivnímu působení barev - což je zásluhou jejich nanášení na sklo." Takto charakterizuje Machovu tvorbu historička umění Sabina Jankovičová.

Výstavu Pala Macha bude možné shlédnout do 1. září 2013.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Hrady CZ 2023 - Bezděz

01.09.2023 - 02.09.2023
Hrad Bezděz

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

Za kvetoucí měsíčnicí - Kamenický Š…

20.05.2023 - 20.05.2023
Kino Hvězda

V sobotu 20.5.2023 se uskuteční  23.ročník tradiční turistické a cykloturistické akce vedoucí nádhernou přírodou okolí…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 26. březen

Dnes má svátek Emanuel

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete