Statistika našeho portálu

  • 102 685 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Co se děje na Hradě? červen 2024 - Praha

01.06.2024 - 30.06.2024 Praha

Kulturní program Pražského hradu na červen 2024: akce / výstavy / přednášky / koncerty

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Kniha je Art / výstava

 

kde: Královský letohrádek

kdy: 7/6/-20/10/2024 denně od 10 do 18 hodin

 

I na formě záleží: nová výstava na Pražském hradě Kniha je Art se netypicky zaměří ne na obsah ale na formu knih. Představí je jako estetické či umělecké předměty a nabídne výběr knih pozoruhodných z hlediska typografického či písařského provedení, řemeslného zpracování či vynikající unikátními ilustracemi. Kromě pokladů ze sbírek Muzea literatury a Archivu Pražského hradu si návštěvníci prohlédnou kolekci publikací oceněných v soutěži Nejkrásnější české knihy nebo knihovnu spisovatele Franze Kafky. První patro letohrádku pak slouží jako vzdušná čítárna s publikacemi o umění a architektuře i mnohými jinými. V rámci výstavy bude rovněž zpřístupněna terasa letohrádku, která nabízí výjimečné pohledy na město, Hrad i jeho zahrady. Chybět nebude ani doprovodný program ve formě komentovaných prohlídek či výtvarných dílen pro děti i dospělé. 

Výstava vznikla ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví (Muzeum literatury) a projektem Identita.

 

(Za)hradní slavnost / akce 

kde: Letní míčovna a Míčovna 

kdy: 13/6/2024 od 10 do 21 hodin

vstup zdarma

 

Oslava 20 let od založení Knihovny Václava Havla nabídne celodenní pestrý kulturní program pro širokou veřejnost.  Hlavní dějová linka se bude odvíjet od osoby Václava Havla: výstava "Václav Havel neznámý", projekce filmu "Havel na houbách" či představení Zahradní slavnost. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také výstavu "Laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva" či fotoshow snímků z archivu Knihovny VH a poslechnout si nahrávání podcastu Michala Rozsypala, debatu Erika Taberyho či čtení Jáchyma Topola. Z kulturních aktivit lze zmínit např. vystoupení Dejvického divadla či Ondřeje Havelky & The Melody Makers. V podvečer bude také slavnostně předána Cena Toma Stoppara.

 

Promenádní koncert v Jižních zahradách Pražského hradu / koncert

kde: Jižní zahrady Pražského hradu 

kdy: 22/6/2024 od 10:15

vstup zdarma

 

Letní promenádní koncerty vojenských hudeb se na Pražském hradě konají nepřetržitě od roku 1843. V letošním roce se uskuteční již 178. koncertní sezóna, v níž se představí uniformované velké dechové orchestry, které nesou tuto naši – ve světě obdivovanou – tradici. Celkem pět matiné se bude konat v Jižních zahradách Pražského hradu vždy od 10:15 hod. Úvodní koncert odehraje Hudba Hradní stráže a Policie ČR.  

 

Dětský víkend: Poznejte české patrony na Pražském hradě / akce pro děti

kde: areál Pražského hradu

kdy: 29-30/6/2024 od 10 do 17 hodin

vstup zdarma

 

Tradiční dětský víkend opět nabídne program pro celou rodinu. Přijďte prozkoumat areál Hradu a poznat jeho historii do hloubky! Tématem tentokrát budou čeští národní patroni, kteří jsou pochováni přímo na Hradě. Vyzkoušejte si zábavnou hru se šesti úkoly, během kterých objevíte, kdo tito patroni jsou a kde na Hradě je najdete. Na úspěšné hráče a hráčky bude čekat i zasloužená odměna. Chybět nebude ani doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Těšit se můžete na rytířská klání, výtvarné dílny, dobová řemesla a mnoho dalšího. Start a cíl hry je u Starého královského paláce (před vstupem do expozice Příběhu Pražského hradu).

 

Věda na Hradě:
Tomáš Cihlář: Čtyřicet let boje s epidemií HIV: Kam jsme došli a co jsme se naučili
/ přednáška 

kde: Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

kdy: 5/6/2024 od 18 hodin

vstup zdarma

rezervace nutná 

 

Tomáš Cihlář je český biochemik a virolog světového významu, zabývá se vývojem antivirotik, zejména na HIV. HIV byl identifikován v roce 1983 a trvalo více než dvacet let, než jsme získali vysoce účinná a bezpečná virostatika. Zatímco stále nemáme účinnou vakcínu a nevíme, jak HIV vyléčit, lidé, kteří mají přístup k moderní léčbě, již na HIV/AIDS neumírají. Globální partnerství a pomoc rozvinutých zemí hrály v tomto pokroku klíčovou roli. Současným zaměřením vývoje nových HIV virostatik je zjednodušení léčby, např. pomocí tzv. dlouhodobě působících léků. Čtyři desetiletí boje proti HIV přinesly celou řadu klíčových momentů a poznatků, které byly aplikovány během pandemie covidu a jsou důležité i v přípravě na virové epidemie, jimž budeme muset v budoucnu bezpochyby čelit. Pomůže nám umělá inteligence a další pokročilé technologie se lépe připravit? I těmito otázkami se bude Tomáš Cihlář zabývat ve své přednášce. 

 

Architektura na Hradě: Otakar Novotný (1880-1959) / přednáška

kde: Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

kdy: 6/6/2024 od 17 hodin

vstup zdarma

rezervace nutná

 

Přednáška historika architektury Zdeňka Lukeše se zaměří na Otakara Novotného, žáka zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry. Novotný se řadí mezi významné český architekty, je autorem Štencova domu, vily Čerých, kde se natáčelo Havlovo Odcházení, nebo budovy Mánesa. Byl také autorem scénografie pohřbu TGM na Pražském hradě. 

 

Literatura na Hradě: 

Radka Denemarková: Čokoládová krev / přednáška

kde: Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

kdy: 18/6/2024 od 17 hodin

vstup zdarma

rezervace nutná

Spisovatelka, literární historička, překladatelka a čtyřnásobná držitelka ceny Magnesia Litera Radka Denemarková představí svou novou knihu Čokoládová krev. Mnohovrstevnatý román o kdysi nejbohatším člověku na světě J. D. Rockefellerovi, francouzské spisovatelce George Sandové a české spisovatelce Boženě Němcové konfrontuje v krátkých epizodách životy těchto tří lidí, ne kvůli nim a historii, ale kvůli tématům, která se od té doby v různých podobách stále opakují – svoboda žen, bezohledná moc peněz a neviditelnost chudoby; velikost světa a malost jednoho národa. Ale také neporazitelná síla umění. Moderace se ujme Dana Pfeiferová. 

Umění na Hradě: Po stopách umělců dvora císaře Rudolfa II. / vycházka

kde: Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

kdy: 27/6/2024 od 17 hodin

vstup zdarma

rezervace nutná

 

Historička umění a vědecká pracovnice AV ČR Markéta Ježková provede zájemce po stopách italské rodiny řezáčů drahých kamenů Miseroni, proslulého německého malíře Hanse von Aachena či nizozemského mistra Bartholomea Sprangera na Pražském hradě. Praha kolem roku 1600 byla metropolí, která přitahovala umělecké osobnosti z celé Evropy. Středobodem kulturního dění byl právě Pražský hrad, sídlo císaře Rudolfa II. Prohlídka bude zakončena v podhradí povídáním o sochaři Adriaena de Vries.

 

Stálé expozice

 

Hradní stráž: od knížecí družiny ke stráži prezidenta

kde: věž Mihulka

kdy: denně od 9 do 17 hodin

 

Expozice umístěná ve třech patrech věže Mihulka představuje historii i současnost Hradní stráže a historický vývoj jejích předchůdců. Návštěvníci si prohlédnou řadu exponátů i dobových scén, nechybí ani jeden ze symbolů znovuzrození Hradní stráže po listopadu 1989, dnes již legendární motocykl BMW K75 doprovázející státní návštěvy po zvolení Václava Havla prezidentem.  

 

Obrazárna Pražského hradu

kde: II. nádvoří Pražského hradu

kdy: denně od 9 do 17 hodin

 

Obrazárna Pražského hradu je nejstarší kontinuálně existující sbírkou obrazů v našich zemích. Návštěvníci si v prostorách původních renesančních koníren mohou prohlédnout díla dvorských umělců, starých mistrů německé a nizozemské renesance, italské renesance a manýrismu i umělců středoevropského a holandského baroka. 

 

Příběh Pražského hradu

kde: Starý královský palác

kdy: denně od 9 do 17 hodin

 

Dějiny Pražského hradu od prehistorie až po současnost. Expozice je rozdělena do dvou částí, z nichž první chronologicky přibližuje význačné představitele českého státu, zásadní události i stavební vývoj na hradním území. Druhá část pak bohatě rozvíjí témata spojená s Pražským hradem: Příběh českých patronů, Příběh církve a katedrály, Příběh pohřbívání, Příběh rezidence, Příběh korunovací i Příběh stolování. 

 

  • doprovodný program 

zážitková prohlídka pro děti a školy Hra na Hrad

více informací zde

 

Rožmberský palác

kde: Jiřská ulice

kdy: denně od 9 do 17 hodin

 

Znovuotevřená stálá expozice představí prostory původně renesančního paláce z let 1545–1574, který se v roce 1600 stal majetkem císaře Rudolfa II. Ve své původní podobě přetrval do poloviny 18. století, kdy byl radikálně přestavěn na Ústav šlechtičen. Součástí je i pozdně barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie. 

 

 

 

Hradní areál

 

Areál Pražského hradu je otevřen celoročně od 6 do 22 hodin.

 

Pražský hrad – hlavní okruh

kdy: denně od 9 do 17 hodin, katedrála sv. Víta v neděli až od 12 hodin

vstupenky zde 

 

Nahlédněte do nejkrásnějších míst Pražského hradu. Navštívíte Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, katedrálu sv. Víta i Zlatou uličku. 

 

Velká jižní věž katedrály sv. Víta

kdy: denně od 10 do 18 hodin (poslední vstup v 17:30)

vstupenky v informačních střediscích a na pokladnách Pražského hradu 

 

Bezmála sto metrů vysoká věž nabízí jedinečný pohled na Prahu. Během výstupu více než 280 schodů si návštěvníci prohlédnou i zvony svatovítské katedrály. 

 

Zahrada Na Baště 

kdy: denně od 6 do 22 hodin

vstup zdarma

 

Královská zahrada, Jižní zahrady, Jelení příkop  

kdy: denně od 10 do 19 hodin

vstup zdarma

 

 

Lány

 

Zámek Lány

Barokní zámek uprostřed křivoklátských lesů je otevřen veřejnosti. Od úterý do neděle od 9:30 do 19 hodin je zdarma otevřený zámecký park. Termíny komentovaných prohlídek zámku včetně možnosti rezervace jsou zde. 

 

Lánská obora

Malou demonstrační oboru, v níž lze pozorovat jeleny siky Dubowského, daňky, muflony nebo divoká prasata, lze nyní navštívit každý den včetně víkendů od 9 do 19 hodin. Vstupné je 50 korun pro dospělé, 20 korun pro děti do 15 let, přičemž děti do 3 let mají vstup zdarma. Do obory se lze vydat buď samostatně, pěšky po naučné stezce s informačními tabulemi, nebo v rámci komentované prohlídky. Ta je určená i pro základní školy, mateřské školy, tábory či zájmové kroužky. V jejím průběhu se návštěvníci seznámí s chovanou zvěří a mysliveckými zvyky a dalšími zajímavostmi.

Další akce v okolí

Performativní přednáška s antropolo…

18.07.2024 - 18.07.2024
Pragovka gallery

Pragovka Gallery vás 18. července od 18 hodin zve na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona…

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

18.07.2024 - 18.07.2024
Letní refektář

Mozart, Beethoven, Dobrzyński: smyčcové kvartety a sextety

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

22.07.2024 - 22.07.2024
Císařský sál

Věhlas neapoského stylu v Itálii 18. století

Letní slavnosti staré hudby 2024 - …

22.07.2024 - 22.07.2024
Kostel sv. Šimona a Judy

Sny a naděje v dílech neměckých autorů 17. století

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete