Statistika našeho portálu

  • 96 804 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Palác šlechtičen - MZM

28.03.2013 - 29.09.2013 Brno

Historicky orientovaný výstavní projekt u příležitosti 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina/Cyrila a Metoděje na MoravuCyril a Metoděj Doba život díloPředstavení obecně kulturního a společenského fenoménu cyrilometodějské mise s důrazem na zásadnost jejího vlivu pro formování českého národního společenství. Špičková historická a archeologická prezentace materiálů z více než půl…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Palác šlechtičen - MZM
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Brno-město
Obec
Brno

Fotogalerie k článku

Historicky orientovaný výstavní projekt u příležitosti 1150. výročí příchodu byzantské misie Konstantina/Cyrila a Metoděje na Moravu

Cyril a Metoděj Doba život dílo

Představení obecně kulturního a společenského fenoménu cyrilometodějské mise s důrazem na zásadnost jejího vlivu pro formování českého národního společenství. Špičková historická a archeologická prezentace materiálů z více než půl století trvajících výzkumů MZM a partnerských organizací vztahujících se k Velké Moravě před, v době i po působení věrozvěstů.

2. patro Palác šlechtičen

 

Cyrilometodějské stopy v hudbě, divadle a literatuře

Představení umělecké a umělecko-edukační reflexe cyrilometodějské tradice v hudbě, divadle a literatuře. Obsahem projektu jsou prezentace uměleckých počinů a artefaktů z jednotlivých umění.

2. patro Paláce šlechtičen

 

Ohlas cyrilometodějské tradice v lidové kultuře

V 19. století zaznamenala cyrilometodějská tradice v prostředí lidových vrstev moravského venkova, ale i města značný ohlas. Věrozvěsti jako představitelé česky orientované duchovní kultury se stali jednou z ikon emancipující se české společnosti. Téma se odrazilo na keramice, devoční grafice a poutních tiscích. Významným příkladem uplatnění cyrilometodějského námětu je ojedinělá podmalba na skle Křest knížete Bořivoje, pocházející z okruhu ždánické malby z první třetiny 19. století. Vystavené exponáty doplní  pozoruhodné dokumentární fotografie z velehradských poutí z první třetiny 20. století.

Kaple Paláce šlechtičen

 

Z Velké Moravy do nepaměti a zpět

Výstava zahrnuje fotografie z rozsáhlého teritoria, které bylo v devátém a desátém století prokázaným způsobem spjato s misií svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich žáků. Výtvarně zpracované záběry zachycují dochované církevních památky z území tehdejší Velké Moravy, Bulharska, Makedonie, Rumunska a Srbska, které mají s dílem a duchovním odkazem věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich učedníků nějakou souvislost. Autor fotografií – Mgr. Petr Francán – na tomto projektu pracuje již několik let.

Souborná fotografická prezentace stavebních památek a obsáhlejší texty upozorňují na hlubší významové souvislosti daného dějinného období.

Přízemí Paláce šlechtičen

 

Doprovodný program k výstavě 

Výukový interaktivní program pro školy Putování se sv. Cyrilem a Metodějem (23. 4. - 27. 9. 2013)

Cyril a Metoděj aneb dobrodružství písma (22. 6., 23. 6., 24. 6., 4. 7., 5. 7., 6. 7., 7. 7. 2013 v 20.30 hodin) Inscenace Cyril a Metoděj nebude tradičním životopisným vyprávěním. Osud obou soluňských bratří a jejich pouť na Velkou Moravu propojuje s milostným příběhem tří Moravanů – intelektuála Svojmíra, válečníka Vojslava a jejich vzájemné lásky, smyslné venkovské dívky Vesny. Tyto činoherní výstupy se pak navíc prolínají s baletními sekvencemi, které vypráví příběh samotného jádra cyrilometodějské mise – příběh písma. Ve spolupráci s Městským divadlem Brno v rámci Divadelního léta v Biskupském dvoře 2013.  

Připravujeme:
Přednáška Konstantin-Cyril a Metoděj. Počátky slovanské vzdělanosti. Přednáší: PhDr. Vladimír Vavřínek, CSc., Akademie věd ČR, Slovanský ústav
Přednáška Sv. Konstantin-Cyril a Metoděj – život, doba, dílo. 1150 od příchodu byzanských věrozvěstů. Přednáší: Doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc.,  Moravské zemské muzeum, Archeologický ústav

Otevírací doba a vstupné

zde

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Urban Challenge Brno - Brno

28.05.2022 - 28.05.2022
Areál Integrované…

Máme tu 6. ročník překážkových závodů Urban Challenge 2022! Čekat tě bude opět 5 km dlouhá trať a více jak 25…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

11.07.2022 - 15.07.2022
CESA VUT

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

18.07.2022 - 22.07.2022
CESA VUT

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Brno

18.07.2022 - 22.07.2022
CESA VUT

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 24. leden

Dnes má svátek Milena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete