Dětské a loutkové kočárky - výstava - Technické muzeum Petřvald
07.12.2010 - 20.02.2011 Petřvald
Zveme vás na výstavu Dětských a loutkových kočárků!Je obtížné jednoznačně určit, kdy byly vynalezeny kočárky pro děti. Rodiče se vždy snažili různými způsoby řešit problémy s přemísťováním dětí z místa na místo a se základními potřebami spojenými s výchovou dětí od narození (kolébání, procházky, ochrana proti slunci, dešti, atd.).Byly zkoušeny různé prototypy a nápady, avšak patent na kočárek byl…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Technické muzeum Petřvald, K Muzeu 89, Petřvald
- Oblast
- Moravskoslezsko
- Kraj
- Moravskoslezský kraj
- Okres
- Karviná
- Obec
- Petřvald
- Telefon
- +420 596 541 092
- Web
- http://www.muzeumct.cz
Fotogalerie k článku
Zveme vás na výstavu Dětských a loutkových kočárků!
Je obtížné jednoznačně určit, kdy byly vynalezeny kočárky pro děti. Rodiče se vždy snažili různými způsoby řešit problémy s přemísťováním dětí z místa na místo a se základními potřebami spojenými s výchovou dětí od narození (kolébání, procházky, ochrana proti slunci, dešti, atd.).
Byly zkoušeny různé prototypy a nápady, avšak patent na kočárek byl vydán teprve v roce 1853 v Anglii. První kočárky nebyly tlačeny před sebou, jako je tomu dnes, ale bylo je nutné táhnout. Korbička byla často pletená z proutí a podvozek byl vzorován na podvozcích velkých kočárů a vozů. U prvních kočárků byl zřejmý jejich počáteční dvoukolejný vývoj. U vyšších společenských vrstev napodobovaly velké kočáry pro dospělé, u ostatních byly podobné selským vozům a trakařům. Oba druhy byly uzpůsobeny pro tažení koněm nebo psem, dospělí šli vedle kočárku. Pro dítě to však nebyla bezpečná doprava, proto byla zvířecí síla nahrazena lidskou. Teprve kolem roku 1870 byl systém tažení kočárku nahrazen tlačením.
Kočárky vyráběli zpočátku koláři a řemeslníci, kteří stavěli koňské povozy. Výrobní odvětví se rychle rozvíjelo, až se výroba kočárků stala samostatným, velmi lukrativním řemeslem. Ačkoli patent na kočárek byl vydán v Anglii, evropským centrem pro jejich výrobu se stalo německé město Zeitz. Výrobci se předháněli v novinkách, investovali nejen do technických projektů, ale i do výtvarných návrhů. Katalog kočárků z konce 19. století obsahoval více než 100 různých modelů. Masová výroba dětských kočárků je příznačná pro meziválečné období. Kočárky se měnily - vysoká kola byla nahrazena malými, vyráběly se nejen z proutí, ale také ze dřeva nebo z plechu. Během druhé světové války se k jejich výrobě používal také karton. Po válce do výroby vkročily plasty a textil a díky tomu byly kočárky stále lehčí a pohodlnější. Výrobci kočárků začínají nabízet mnohem větší sortiment různých doplňků a rozšiřují barevnou škálu svých modelů.
Období 70. a 80. let 20. století charakterizuje heslo, že vše už jednou bylo. Silueta korby kočárku napodobila secesní "princesky", nápadně se zvýšil podvozek a zvětšila kola, objevila se opět okénka v korbě nebo ve stříšce. Revolučním vynálezem se stal skládací, velmi lehký kočárek, tzv. golfové hole. Přelom 20. a 21. století je výrazně ovlivněn nástupem evropských výrobců na český trh. Důraz na bezpečnost dětských kočárků donutil výrobce k realizaci různých kombinací, při kterých se měnil na jednom podvozku kočárek hluboký na sportovní, z korbičky se stala taška pro kojence nebo autosedačka. Všechny výrobky jsou testovány na toxicitu a bezpečnost a opět je zde návrat do minulosti - objevují se trojkolky a vylepšené golfové hole.
Na území dnešní České republiky se tovární výroba kočárků vyvíjela od roku 1857 a mezi největší producenty patřily firmy: HIKO, Trnavany (1904–1938); BOHEMIA, Kašperské Hory; BEKAR, Roudnice nad Labem; ELASTIC, Mělník; LIBERTA, Mlazice, po válce LIBERTA, Mělník; TDV (Továrna dětských vozidel), Duchcov.
Na výstavě je možné shlédnout dětské a loutkové kočárky ze sbírek Muzea Těšínska, Muzea Beskyd a Ostravského muzea.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Mapa












Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 52431 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz