Statistika našeho portálu

  • 94 724 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Zámek Slavkov u Brna

05.07.2014 - 31.12.2020 Slavkov u Brna

Do Slavkova na Napoleona! Na zámku otevřeli multimediální výstavu přibližující slavnou bitvuJak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody? Nejen to můžou zjistit a…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Slavkov u Brna
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Vyškov
Obec
Slavkov u Brna

Fotogalerie k článku

Do Slavkova na Napoleona! Na zámku otevřeli multimediální výstavu přibližující slavnou bitvu

Jak to vypadalo uprostřed jedné z nejkrvavějších bitev v evropských dějinách? Jak těžká a složitá je šavle nebo puška ruského, francouzského či rakouského vojáka? Proč město, známé v Čechách, na Moravě a ve světě i pod názvem Austerlitz, tolik přitahovalo významné osobnosti a rody? Nejen to můžou zjistit a prožít návštěvníci v zrekonstruovaných zámeckých konírnách a jízdárnách ve Slavkově u Brna. Město zde totiž otevřelo novou expozici s názvem Austerlitz - malé město velkých dějin.

Lidé, kteří zamíří od pátku do Slavkova u Brna, můžou v zámeckých prostorách na vlastní kůži prožít atmosféru slavkovského bojiště. Na něm se před 209 lety odehrála jedna z nejslavnějších bitev Napoleonova tažení.
"Jsem velmi rád, že opět můžeme zpřístupnit tyto zrekonstruované zámecké prostory a nabídnout tuzemským i zahraničním návštěvníkům to, po čem tak dlouho volali - ucelenou a moderní výstavu přibližující nejen tuto krvavou historickou epochu, ale i významné milníky našeho města," uvedl starosta města Slavkov u Brna Ivan Charvát.

Hravá a poutavá expozice nejen pro historiky

Autoři výstavy i nadále kladli velký důraz na to, aby návštěvníci měli možnost pochopit historické souvislosti hravou a poutavou formou. V rozsáhlých prostorách jsou rozmístěny nejen unikátní historické artefakty, ale i televize s ukázkovými videi či plastickým modelem s projekcí bitvy. V prostorách se například nachází i vzácná slavnostní šavle maršála Radeckého nebo posmrtná maska Napoleona. Poslední místnost je již čistě interaktivní - nejen děti si zde můžou vyzkoušet, jak těžké byly zbraně vojáků, nebo si můžou nasadit jejich klobouky nebo torny.
"Chceme, aby byla výstava atraktivní nejen pro historiky a milovníky napoleonské tematiky, ale i pro rodiny s dětmi nebo školní třídy," vysvětlil ředitel Zámku Slavkov – Austelitz Aleš Šilhánek.  

Součástí výstavy je i dioráma, které návštěvníky díky poutavému scénickému provedení a videoprojekci vtahuje přímo do děje bitvy.
V expozici se kromě artefaktů ze soukromých sbírek a českých a moravských muzeí objevují i unikátní předměty z rozsáhlého slavkovského depozitáře. "Expozici chceme stále obměňovat. Za dva roky oslaví Slavkov u Brna 600. výročí od udělení nejstaršího městského privilegia v Čechách, které stojí za to připomínat," poodhalil starosta Ivan Charvát.


Praktické informace
Expozice začíná na nádvoří zámku - v prostoru bývalých koníren a jízdáren

Základní vstupné stojí

120 Kč, senioři 70 Kč,
děti od šesti let, studenti a ZTP 60 Kč

Návštěvníkům jsou k dispozici audioprůvodci s textem namluveným v pěti světových jazycích (anglický, německý, francouzský, ruský a český jazyk)
Součástí expozice jsou šatny a zázemí pro návštěvníky. Prostory jsou bezbariérové
Výstava je díky své interaktivní části vhodná i pro nevidomé

Otevírací doba expozice "Austerlitz – malé město velkých dějin" v roce 2014 je souběžná s otevírací dobou Zámku Slavkov – Austerlitz, tedy:

Květen (od 15.5.) a září:    úterý až neděle 9.00 – 17.00hod.
Červen, červenec a srpen:    denně 9.00 – 17.00hod.
Říjen, listopad:    úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.
Prosinec (do 1.12 – 8.12.):    úterý až neděle 9.00 – 16.00hod.

Zámek Slavkov – Austerlitz

NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA a TOP VÝLETNÍ CÍL JIŽNÍ MORAVY

barokní zámek, jedna z nejvýznamnějších architektonických památek na území Moravy;
roku 1509 získali slavkovské panství pánové z Kounic, kteří jej drželi více než 400 let;
koncem 17. století stavbu navrhl a částečně zrealizoval na místě původní gotické komendy řádu německých rytířů italský architekt a stavitel Domenico Martinelli z Luccy;
dostaven nejvýznamnějším členem rodu Václavem Antonínem knížetem z Kounic a Rietbergu;
v roce 1805 zde po bitvě u Slavkova (Austerlitz) pobýval císař Napoleon;
zámek má centrální oválný sál zvaný Historický, kde po bitvě u Slavkova podepsali příměří maršál Berthier za Francii a kníže Lichtenstein za Rakousko;
roku 1919 vymírají Kounicové, získává ho rod Palffy, který však dluhy, které na objektu vázly, nikdy nesplatil;
po roce 1945 připadá zámek do majetku státu a posléze jej spravuje Památkový ústav;
v roce 1996 získává budovu zámku Město Slavkov u Brna;
součástí zámku je zámecký park o rozloze 16 ha, horní parter je ve francouzském stylu, zbytek parku je styl anglický.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 15. leden

Dnes má svátek Alice

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete