Statistika našeho portálu

  • 88 362 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 162 Míst a památek

DO UT DES (Dej, aby ti bylo dáno) - Dominikánská Praha

23.08.2012 Dominikánská 8 Místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze

DO UT DES – HUDEBNÍ OBĚTINA(Dej, aby ti bylo dáno)Skladby J.S. Bacha a Erika Oña - Ensemble Arcimboldo (Švýcarsko)barokní refektář dominikánského kláštera sv. Jiljí (vstup Jilská 7a)DOMINIKÁNSKÁ 8 - Hudební večery2. ročník koncertní řadyProč zvolil název "Hudební obětina" není známo. Chtěl Bach takto poctít krále, který hrál skvěle na flétnu? Nebo to měla…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Dominikánská 8 Místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

DO UT DES – HUDEBNÍ OBĚTINA

(Dej, aby ti bylo dáno)

Skladby J.S. Bacha a Erika Oña - Ensemble Arcimboldo (Švýcarsko)

barokní refektář dominikánského kláštera sv. Jiljí (vstup Jilská 7a)

DOMINIKÁNSKÁ 8 - Hudební večery

2. ročník koncertní řady

Proč zvolil název "Hudební obětina" není známo. Chtěl Bach takto poctít krále, který hrál skvěle na flétnu? Nebo to měla být narážka na "chyták", který Fridrich Veliký na Bacha vymyslel, a jehož "obětí" se skladatel měl stát? Anebo zde sehrálo roli, že J.S. Bach za své vystoupení v Sanssouci ani za svou kompozici nedostal žádný honorář?

Princip "oběti" se vyjadřuje v latině slovy "do ut des", což by se dalo přeložit jako "dej, aby ti bylo dáno". Užívalo se to ve světském i duchovním kontextu všude, kde někdo něco obětoval (zvíře, čas nebo i vlastního syna). Do-ut-des můžeme z hudebního hlediska dekódovat jako solmizační slabiky (c-c-des). V Hudební obětině J. S. Bacha se tento melodický postup vyskytuje hned několikrát (např. v basovém hlasu Kánonu perpetuum). Je to náhoda nebo skrytá narážka? Chtěl snad J. S. Bach krále takto upomenout, že mu jeho část oběti zůstal dlužen?

Nejen název, ale i dílo samotné, obsahuje řadu významových rovin, které byly objeveny až v 19. a 20. století. Zde je třeba zmínit jméno matematika Augusta Ferdinanda Möbia, který objevil (resp. vynalezl) roku 1858 tzv. "Möbiovu pásku". Její paralelu v hudbě můžeme vidět právě v tzv. račím kánonu (zní úplně stejně pokud je čten pozpátku) z Hudební obětiny. Jmenujme také práci fyzika a počítačového specialisty Douglase R. Hofstadtera (rozpracované zejména v knize Gödel, Escher, Bach, New York 1997).

Zadáním kompozice na téma "Do-ut-des" Eriku Oña chce ensemble arcimboldo dále sledovat tuto tajuplnou stopu a postavit Hudební obětinu J. S. Bacha vedle současné kompozice, která zpracovává stejný hudební materiál v jiném kontextu. Dialog dvou nově vytvořených "hádankových kánonů" by pak měl celý program uzavřít do zcela nově vyznívajícího cel­ku.

Tento koncert pořádáme s podporou švýcarské nadace Pro Helvetia.

Vstupné 230 Kč/120 Kč (studenti, důchodci)

Večerní pokladna od 18:30

Rezervace mailem: dominikanska8@op.cz, nebo telefonem: 721 676 018 anebo na www.dominikanska8.cz.

Lenka Torgersen – barokní housle, Karel Valter – flauto traverso, Thilo Hirsch – viola da gamba, Alena Hönigová – cembalo

Historka o návštěvě Johanna Sebastiana Bacha u Fridricha II. Velikého na jeho zámku v Sanssouci, kde král vyzval Bach k improvizaci šestihlasé fugy na jím navržené "thema regium", je všeobecně známá. J. S. Bach okamžitě rozpoznal, že takto složité téma je ke spontánní improvizaci nevhodné a pohotově zvolil téma jiné. Po svém návratu do Lipska však královu žádost splnil a zkomponoval "Hudební obětinu", kterou také Fridrichovi věnoval.


Těšíme se na vás!

Další akce v okolí

Štěpán Markovič trio - Praha

19.06.2019 - 19.06.2019
Praha

V sále Chodovské tvrze vystoupí s předními hudebníky české jazzové scény – pianistou Tomášem Jochmannem…

Koncert sboru z OCSA - Praha

19.06.2019 - 19.06.2019
Praha

V úterý dne 19. června v 16:00 se bude konat v Kostele svatého Havla koncert sboru z OCSA (Orange County School of…

Pivní trhy Karlín - Praha

21.06.2019 - 22.06.2019
Praha

Praha bude hostit Pivní trhy na Karlínském náměstí. Zábava plná hudby, ochutnávek a soutěží bude připravena pro všechny.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Soutěž s Atlasem Česka

Soutěžte s námi o luxusní ubytování v hodnotě 15.000 Kč pro dvě osoby na tři noci s plnou penzí a welness programem v překrásném rodinném Penzionu Dvorce v jižních Čechách.

Více na stránce Soutěž.

Kategorie

středa 19. červen

Dnes má svátek Leoš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete