Statistika našeho portálu

  • 96 473 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

22.08.2020 Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Vypravte se s námi do 19. století na dožínky - slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... A žádné davy!

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin projde areálem muzea za zpěvu a tance dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi – ochránci před bleskem a bouřkou. Nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec.

Bude se tkát na tkalcovském stavu z 18. století, kovat ve starobylé kovárně, děti si určitě rádi ukovají vlastní hřebík a společně s rodiči vyrobí slaměnou ozdobu na dožínkový věnec.  

Dozvíte se o způsobech využití konopí nejen v české lidové tradici a jídelníčku našich předků v době žní. Na prostřeném stole uvidíte čerstvě připravené tradiční pokrmy, které většina z nás ke své velké škodě nikdy nejedla.

Pečení v chlebové peci není jednoduchá věc. Seznámíte se s celým procesem od topení, vymetání a zadělávání těsta k hotovému pečivu. Svoji šikovnost si ověříte při pečení chlebových uzlíků a vdolků, znalosti pak při poznávání různých druhů obilovin a luštěnin.

Velkým lákadlem jistě bude možnost vyzkoušet si sečení obilí a vázání snopů či ukázka fungování hrsťové sekačky. Vystaveny budou stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy a stroje pro podmítku, orbu, přípravu půdy a setí. 

Své řemeslo předvedou Bednáři Plzeňského Prazdroje a zájemci si vyzkouší, jak některé z bednářských dovedností sami zvládnou.

Bylinkářka Jana Hunalová nabídne vlastní bylinné čaje a ráda poradí, firma Likeria z Kouřimi nabídne speciální alkoholové nápoje a sirupy zajímavého složení. Nebude chybět tradiční občerstvení podávané ve starobylé hospodě zvané Šperkovna.

V muzeu probíhá výstava "Od Markéty k Matičkám", pracovníci muzea v dobovém oblečení hospodářů k ní podají odborný výklad.

Výjimečnou událostí bude letos požehnání mariánského sloupu z Konárovic knězem Řádu křižovníků s červenou hvězdou P. PhDr. Markem Pučalíkem, Ph.D., O.Cr.

Program probíhá od 10 do 18 hodin. Vstupné je 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete