Statistika našeho portálu

  • 94 404 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Ekvipáž

07.04.2013 Praha

EkvipážTeatroNoD / Roxy, Dlouhá 33, Praha 1Již tomu bude rok, co známý pražský experimentální prostor NoD / Roxy slavnostně otevřel svou novou "malou scénu" premiérou inscenace Ekvipáž.Inscenace vznikla na základě vlastní iniciativy studentek a čerstvých absolventek DAMU.  Monodrama pojednává o ženě, litující svou nezdařenou uměleckou kariéru houslistky a vzdávající se teprve započatého…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Roxy, Dlouhá 33, Praha 1
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Ekvipáž

TeatroNoD / Roxy, Dlouhá 33, Praha 1

Již tomu bude rok, co známý pražský experimentální prostor NoD / Roxy slavnostně otevřel svou novou "malou scénu" premiérou inscenace Ekvipáž.

Inscenace vznikla na základě vlastní iniciativy studentek a čerstvých absolventek DAMU.  Monodrama pojednává o ženě, litující svou nezdařenou uměleckou kariéru houslistky a vzdávající se teprve započatého plnohodnotného života. Zobrazeno je skrze několik párů očí žen - umělkyň, které svou kariéru chtějí vidět jinak.

 Autorky konfrontují svůj ryze ženský pohled na monodrama napsané mužem – současným českým autorem Pavlem Cmíralem. Příběh Lízy, která kdysi vystudovala konzervatoř, je univerzálním a aktuálním příběhem mladé umělkyně, přicházející z východu na západ s vizí "amerického snu". Komorní a velmi osobitá zpověď nadějné houslistky vypráví o krachu a neúspěchu, o nenaplněných uměleckých i osobních touhách, o rezignaci, která nakonec hrdinku přivede nazpět do rodného města.

"Autorky netradičně pracují s původním dramatickým textem, který vnímají jako jednu ze scénických složek, začleňují ho do originálního kompaktního celku s výrazným hereckým a vizuálním zástupem."

Časopis Loutkář, 20. 5. 2012

 Zdánlivě konvenční a schematický příběh je zpracován s humorem a neotřelou formou. Autorky citlivě představují ženský myšlenkový svět, ale bez zbytečných rodových klišé. Těžištěm je především téma jedince v umění, ženský element je pouze přidanou hodnotou.

"Hlavná postava je naivná umelkyňa s romantickými predstavami o kariérnom vzostupe, no nemá silu. To ma nesmierne provokuje. Hra mi ukazuje, čo by sa stalo, keby som ja tú svoju silu stratila. Je to pre mňa úžasne vzrušujúci zážitok, podieľať sa na sonde tejto postavy vďaka možnostiam, ktoré mi divadlo ponúka" uvedla režisérka Dana Račková.

 Známý pražský multifunkční prostor NoD se rozhodl rozšířit svou nabídku o nový prostor pro uvádění inscenací jednoho herce. Při jeho invenčním využití pracuje autorka scény Tereza Sléhová, s živou projekcí fotografií, staví na precizní práci s detailem, s jemností zachází s netradičními prvky. Velký důraz je také kladen na československý kontext, který předlohu částečně upravuje.  "Mám Slovensko ráda. Ale pokud jde o Slováky žijící v Praze, tak mi tahle hra vyhovuje v tom, že se do nich můžu trochu pustit" prozradila s jistou nadsázkou Tereza Sléhová.

 

Scénář, režie: Dana Račková

Scénografie: Tereza Sléhová (KALD-DAMU 4. ročník, obor: Scénografie)

Hraje: Petra Majerčíková (KALD-DAMU 3. ročník, obor: Herectví)

Hudba: Eliška Svobodová (Konzervatoř Jaroslava Ježka 4. ročník, obor: Skladba)

 

Představení bylo podpořeno nadací Život umělce. Projekt vznikl v spolupráci s Evropským centrem romské hudby v Praze.

 Následující termín představení: 7. dubna 2013

Bližší a detailnější informace o předprodeji vstupenek naleznete na webových stránkách http://nod.roxy.cz/teatroNoD

Další akce v okolí

Agadir: Na strunách naděje, Oleg Se…

23.10.2020 - 23.10.2020
Ovocný trh 6

Téměř neznámá autobiografie ukrajinského režiséra.

Milena Fucimanová: Hnízda v octu - …

24.10.2020 - 24.10.2020
kostel Církve…

Vernisáž a křest nově vydané knihy

Gregoriánská opera The mirror of en…

02.11.2020 - 02.11.2020
Praha

"THE MIRROR OF ENIGMA" GREGORIAN OPERA. KSANA & ENCHANTED VOICES poprvé v ČR Tajemný středověk, doba kontrastů a…

Virtuos: Denis Matsuev - Praha

20.11.2020 - 20.11.2020
Obecní dům

Denis Matsuev ve Smetanově síni v Praze

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

středa 21. říjen

Dnes má svátek Brigita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete