Statistika našeho portálu

  • 98 916 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Farmáři budou mít konferenci - Praha

15.10.2021 Praha

Proč je pořádání farmářských trhů ve městech důležité? Jak se trhy organizují? Kdo ručí za kvalitu prodávaných produktů? Jak trhy udržet v provozu během pandemie? Na tyto a další otázky odpoví Česko-německá konference. Ta proběhne 15. října v Praze 7 v prostorách Vnitroblocku.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Konference se bude konat od 9 hodin do 13 hodin. Setkání českých a německých pořadatelů trhů se uskuteční jako součást projektu, jehož cílem je poukázat na prospěšnost farmářských trhů konaných ve velkých městech. "Nákup na farmářských trzích, konzumace bio zeleniny, ovoce a živočišných nejen bio produktů neslouží jen našemu zdraví. Hlavně přispíváme k trvale udržitelnému pěstování zemědělských plodin, jejich diverzifikaci a snížení nedůstojného života zvířat ve velkochovech. Existence farmářských trhů je zásadní pro hospodaření lokálních, malých a středních farmářů tím, že umožňuje trvalý odbyt jejich produktů. Podporou lokálního zemědělství snižujeme uhlíkovou stopu, omezujeme transport potravin ze vzdálených destinací a zajišťujeme přísun zdravých potravin obyvatelům měst," vysvětlil Jiří Sedláček, předseda Asociace farmářských tržišť České republiky, která je organizátorem konference.

U řečnického pultu se vystřídá osm přednášejících - pořadatelů trhů, čtyři z Česka a čtyři z Německa. "Právě v Německu mají s pořádáním farmářských trhů letité zkušenosti, farmáři mají podporu politiků, veřejností jsou vnímáni jako zdroj kvalitních tuzemských potravin. To u nás prozatím není, politická podpora je minimální, to je třeba změnit. A právě to je jedním z cílů konference - v Berlíně mají farmářské trhy dlouhou tradici a velkou úspěšnost, proto chceme představit v Česku jejich filozofii a know-how s pořádáním," uvedl Jiří Sedláček.

Mezi tématy, která se budou na konferenci řešit, bude i snížení množství obalů na trzích. Stoprocentně bezobalové nakupování na českých farmářských trzích prozatím není možné, alespoň částečně na některých z nich ale nakoupit lze. První farmářský trh se sníženou produkcí potravinových obalů zahájil provoz 9. září 2017 v Praze 7. "Téma nakládání s odpady a způsob balení potravin na farmářských trzích, které pravidelně navštěvují tisíce lidí, je velmi zásadní a i v otázce bezobalovosti se máme od svých německých kolegů co učit. Jsem velmi rád, že i toto téma bude součástí konference, naším dlouhodobým cílem je, aby každý farmářský trh v česku alespoň částečně svým zákazníkům umožnil nákup do vlastních nebo vratných obalů," popsal Jiří Sedláček.

Dalším z cílů konference je získat podporu a ochranu politického vedení pro provoz farmářských trhů ve městech. "V době pandemie se bohužel ukázalo, že politická podpora lokálních pěstitelů a zemědělců je takřka nulová. Farmářské trhy, které jsou pro farmáře často jediným prodejním kanálem, byly několikrát uzavřeny, finanční kompenzace byly směšné a někteří farmáři museli se svou činností skončit. Naopak v sousedních zemích byly farmářské trhy i během té nejhorší epidemiologické situace alespoň částečně v provozu. Je více než zřejmé, že osud českých farmářů, pěstitelů, chovatelů a zemědělců našim zákonodárcům na srdci příliš neleží. Konference by měla přijít s návrhy, jak v případě opakování se koronavirové situace udržet české farmářské trhy v provozu," uzavřel Jiří Sedláček.

Další akce v okolí

Akční Vyšehrad - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Vyšehrad

„Něco málo vyplníte, dobře se zabavíte a všechny oslníte, co nového víte!“.

Adventní tvoření - Praha

04.12.2022 - 04.12.2022
Kavárna InKafe…

Zveme vás do kavárny InKafe na vánoční tvoření pro děti i dospělé. Budeme vyrábět adventní věnce, svícny na stoly a…

Psychopat je také člověk? - Praha

05.12.2022 - 05.12.2022
Vodičkova 41, Praha

Přednáška, Jak poznat psychopata? Dá se s ním žít či pracovat?

Benefiční akce pop-upu Dobrokousky …

10.12.2022 - 10.12.2022
Dobrokousky: Pop-up na…

Akce benefičního pop-upu Dobrokousky, která pojí dohromady síť dobročinných obchodů Sue Ryder, agenturu udržitelných…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete