Statistika našeho portálu

  • 100 976 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Festival Den architektury se letos zaměří na konstrukce a vydá se po stopách Santiniho a Pragera

29.09.2023 - 05.10.2023 Praha

Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr z více jak 450 akcí ve 135 městech a obcích v České republice a na Slovensku festival. Můžete vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Program zve na cesty po architektonických skvostech, nejmodernější architektuře i zapomenutých stavbách, do paláců i vesnických domků, bývalých továren i bankovních domů, na výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! a v hlavním programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb 20.–21. století. V letošním roce se festival vydá také po stopách architektů Karla Pragera a Jana Blažeje Santiniho-Aichela. "Naším cílem je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu současnou a poválečnou. Řada našich akcí se věnuje
i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru, a to po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Proto je pro nás velmi cenná spolupráce s místními spolky či architekty,"
vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Programovou nabídku doplňují přednášky, diskuse, workshopy pro děti nebo divadelní představení a koncerty.

 Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Na většinu akcí je potřeba předchozí registrace. Registrace budou zahájeny 18. září v 9.00 hod., u vybraných regionálních akcí jsou již registrace otevřeny. Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura.

Objev konstrukce!
Hlavní festivalová linka má letos v hledáčku zajímavá konstrukční řešení v architektuře. Po celé republice nabídne architektonické procházky či exkurze, ve kterých se zaměří právě na konstrukce, ať už historických paláců, sakrálních staveb, bytových domů, administrativních budov, venkovských stavení, industriálních objektů, věží, ale i rozhleden nebo mostů. Návštěvníky provede nejrůznějšími architektonickými styly, od baroka přes funkcionalismus a brutalismus až po současnost, zavede je do krovů i do podzemí. V Praze se zaměří například na novou Štvanickou lávku, zamíří do velkolepého krovu baziliky sv. Ludmily na náměstí Míru nebo se vydá barokním Klementinem po stopách adaptace provedené architektem Ladislavem Machoňem ve 2.pol. 20. století.

V Brně se zaměří program mimo jiné na architektonicky unikátní výstaviště nebo sportovní halu Rondo, dále pozve do Vodojemu na Žlutém kopci a také mimořádně umožní navštívit budovu legendárního Prioru před jeho stržením. V Ostravě festival nabídne mimo jiné prohlídku oblasti Dolní Vítkovice a ve Zlíně otevře veřejnosti budovu Centroprojektu. V Opavě bude v rámci festivalu možné mimořádně navštívit například Blücherův palác nebo protiletecký bunkr pod radniční věží Hláska. V Ústí nad Labem se mohou zájemci vydat například na komentovanou prohlídku konstrukcí mostu Dr. Edvarda Beneše a Mariánského mostu.

Program zahrnuje i mimořádná řešení rekonstrukcí historických budov. Pozve do nově zrekonstruovaného modernistického Wenkeova domu v Jaroměři od Josefa Gočára nebo nově otevřených zrekonstruovaných pardubických Automatických mlýnů rovněž od Gočára, na jejichž obnově se podílelo hned několik architektonických studií a nyní budou sloužit hlavně umění. Festival pozve i na radnici do Moravské Třebové, kde unikátní konstrukční technologie na přelomu 50. a 60. let 20. století zachránila významnou městskou renesanční památku.

Festivalovým tématem je i péče o zachování staveb ve stylu brutalismu. Vedle architektury Karla Pragera program nabídne i prohlídky dalších staveb a nemůže opominout klíčové realizace manželů Věry a Vladimíra Machoninových - pražského obchodního domu Kotva a hotelu Thermal v Karlových Varech. Dále připomene hotel Koruna v Opavě, brněnský sportovní areál TJ Tesla nebo stavby na pražském Karlově. Ve sportovní hale Folimanka v Praze se také uskuteční přednáška umělce Vladimira 518 o specifických konstrukcích brutalistních staveb.

Další festivalové cesty povedou po bývalých i současných továrnách. Zamíří například do bývalé tkalcovny v Náměšti nad Oslavou, areálu bývalé niťárny v Kyjově u Krásné Lípy, bývalé továrny Tesla v Lanškrouně, bývalé tkalcovny v Lomnici nad Popelkou, historické papírny ve Vraném nad Vltavou, budovu bývalé přádelny ve Strakonicích nebo opavské továrny Fiedor.


Současná architektura
Festivalový program pravidelně sleduje i nejaktuálnější architektonické počiny a představí hned několik realizací nominovaných v letošním roce na Českou cenu za architekturu, jimiž provedou jejich architekti. Nechá tak nahlédnout do Gočárovy galerie v Pardubicích, nového obecního domu Skalička, novostavby radnice města Lázně Bělohrad či dřevěného sídla Kloboucké lesní v Bylnici. Osobně autoři představí i novou lávku v Litomyšli nebo vodojem s výhledem na hrad v Markvarticích u Sobotky. Program na celé řadě míst doplní i výstavy představující stavby nominované na Českou cenu za architekturu. Den architektury dále představí například i nově otevřenou kapli Panny Marie Bolestné
v Nesvačilce u Brna, konverzi trafostanice v Lipnici nad Sázavou nebo unikátní vestavbu do dvorany historického objektu neorenesančních Císařských lázní v Karlových Varech. V Praze bude možné navštívit kanceláře KOMA Rent postavené z modulárních designových systémů.

Po stopách Jana Blažeje Santiniho-Aichela
Za odkazem geniálního architekta a výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, se festival vydá po nejrůznějších místech České republiky. Vedle slavných realizací sleduje i méně známé stavby a budovy, ve kterých se otiskl Santiniho rukopis. Zamíří do klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivě, nebude chybět ani Kostel Nejsvětější Trojice ve Žďáru nad Sázavou, zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, Poutní kostel Zvěstování Panny Marie nebo běžně nepřístupný zámek v Lázních Bělohrad. V Hradci Králové nabídne prohlídky nejstarších církevních staveb kaple sv. Klimenta, kterou Santini přestavěl z gotické do barokní podoby, a Biskupské rezidence. Díky festivalu může veřejnost zavítat například i do běžně nepřístupného hospodářského domu Hubenov či hospodářského domu Kalec. Program zve i do Kutné Hory, kde vedle ikonické katedrály nabídne
i prohlídky běžně nepřístupného konventu.

Den architektury se vydá také po Santiniho pražských stopách. Zamíří například do tzv. Valkounského domu, který Santini vlastnil a přestavěl, či Morzinského paláce – budovy velvyslanectví Rumunska. Santini stál dále u návrhů Kolovratského (Thunovského) paláce na Malé Straně, kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, kde bude k vidění běžně nepřístupné Santiniho schodiště. Nejen v Praze, ale i na řadě míst v regionech se o odborný výklad postará historička architektury Radomíra Sedláková a další odborníci na Santiniho tvorbu. Santiniho odkaz připomene i řada přednášek.

Za Karlem Pragerem známým i neznámým
V letošním roce Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, jehož jméno je spojováno zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Program však pokryje celé jeho tvůrčí období, od rané tvorby po vizionářské přístupy. V rámci festivalu mohou zájemci zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, na Novou scénu Národního divadla či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). Program představí i Pragerovy mimopražské realizace. Například Kulturní dům ve Veselí nad Lužnicí a Kulturní dům v Březnici, které nesou jeho charakteristický rukopis. Festival připomene i jeho tvorbu ve stylu socialistického realismu v padesátých letech. Ve Strakonicích a Ostravě-Porubě představí soubory bytových domů a v Otrokovicích experimentální panelový dům. Neopomene ani jeho rekonstrukci Rudolfina nebo Domu u Černé Matky Boží. Pragerově odkazu bude rovněž věnována série přednášek.

Divadelní představení a koncerty
Festival každoročně nabízí i doprovodné programy. Dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela připomene v Praze a Hradci Králové divadlo JEDL. Inscenace Santini režiséra Jana Nebeského s Lucií Trmíkovou
a Miloslavem Königem mapuje v rámci intervence do prostoru sakrálních staveb Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Letošní výročí Santiniho připomene i koncert Českého rozhlasu Vltava v Karlově Koruně v Chlumci nad Cidlinou.  V Praze a Brně bude také uveden autorský projekt Jiřího Havlíčka, Petry Hůlové a Petra Vrby Analýza bydlení, který si v představení na pomezí mluveného slova, experimentální hudby a videa bere na mušku fungování veřejného prostoru jako místa aktivismů.

Program pro děti
Festival tradičně myslí také na rodiče s dětmi. Na řadě míst program nabízí nejrůznější workshopy, na kterých si mohou děti vyzkoušet práci architektů nebo rozličné výtvarné techniky. Konkrétní místa pak mohou poznat díky dobrodružným pátracím hrám.

Další akce v okolí

Lustr 2023 - Praha

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže…

Butky Food Fest 2023 - Praha

30.09.2023 - 30.09.2023
Galerie Butovice

Děti už jsou zpátky ve škole, s létem by se ale měli rozloučit i jejich rodiče a vůbec všichni dospělí. Butky Park,…

Designblok 2023 - Praha

04.10.2023 - 08.10.2023
Praha

Dvacátý pátý ročník Designbloku se koná od 4. do 8. října 2023 v Praze ve třech výjimečných výstavních lokacích: ve…

28. Břevnovské posvícení 2023 - Pra…

06.10.2023 - 08.10.2023
Břevnovský klášter

A zase je tady Břevnovské posvícení

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 25. září

Dnes má svátek Zlata

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete