Statistika našeho portálu

  • 95 208 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

62. festival sborového umění Jihlava

06.11.2019 - 10.11.2019 Jihlava

Festival sborového umění Jihlava je významnou událostí v oboru sborového zpěvu s nejdelší tradicí v regionu střední a východní Evropy. Předchozích 61. ročníků zprostředkovalo návštěvníkům a účastníkům festivalových koncertů vzájemnou interpretační konfrontaci českého sborového umění s národní sborovou tvorbou zemí z celého světa. Dlouhodobě je vnímána a ceněna jeho vysoká prestiž a umělecká kvalita. Festival je tradičně místem vzájemné inspirace a propojování tvůrců a interpretů sborových děl, je iniciátorem vzniku nových skladeb, které se stávají nedílnou součástí repertoáru pěveckých sborů nejen z České republiky.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jihlava a další města a obce Kraje Vysočina
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Jihlava
Obec
Jihlava

Fotogalerie k článku

Město Jihlava je hrdým hostitelem festivalu nepřetržitě od roku 1957. Mnohé jihlavské historické architektonické památky přispěly svou neopakovatelnou atmosférou k úspěchu festivalu.

62. ročník festivalu tvoří festivalové koncerty, rovnoměrně rozložené do Kraje Vysočina a města Jihlavy, mezinárodní soutěž pěveckých sborů, workshop, rozborové semináře a odborný seminář.

Na festivalových koncertech se předpokládá vystoupení špičkových českých a zahraničních sborů, které dosáhly v nedávné době významných úspěchů. Součástí koncertů konaných v Jihlavě bude vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže pěveckých sborů z toho dne a vystoupení nejlepších oceněných sborů. Na sobotním koncertě bude Filharmonií G. Mahlera a vybraného pěveckého sboru provedena oceněna skladba 14. Mezinárodní skladatelské soutěže Jihlava.

Nově bude mezinárodní soutěž pěveckých sborů otevřena i kategorii dětských a mládežnických sborů a nově budou rozšířeny kategorie o hudbu lidovou, muzikálovou a sakrální. Významným prvkem soutěže bude doporučená skladba z horáckých písní např. jihlavského pedagoga a hudebního skladatele Antonína Noska. Soutěž bude hodnocena přizvanými předními odborníky.

Značný ohlas ze stran zúčastněných sborů se očekává u workshopu doc. PaedDr. Zdeňka Vimra, správce pozůstalosti a znalce díla předního českého hudebního skladatele Zdeňka Lukáše. Workshop "Sborová tvorba Zdeňka Lukáše” představí nejzajímavější skladby autora, přinese ukázky nastudování vybrané skladby podle představ Zdeňka Lukáše a seznámí účastníky workshopu i s jeho méně známými skladbami s možností zakoupení hudební literatury.

Rozborové semináře přinesou soutěžním sborům ceněnou zpětnou vazbu od odborné poroty, diskusi o soutěžních vystoupeních, upozornění na chyby a nedostatky.

Odborný seminář "Trendy a vize sborového zpěvu v kontextu Festivalu sborového umění Jihlava” zmapuje obor sborového zpěvu, zhodnotí jeho vývoj i s ohledem na právě proběhlý festival a vysloví možné trendy a vize směřování sborového zpěvu v blízké budoucnosti. Účastníky semináře budou odborníci z řad sbormistrů, pedagogů, hudebních skladatelů, hudebních teoretiků.

V průběhu roku 2019 proběhne vyhodnocení došlých skladeb 15. mezinárodní skladatelské soutěže Jihlava, která byla vyhlášena Společností pro FSU v rámci 61. festivalu sborového umění Jihlava 2018.

Program:
6. 11. 2019, 19.00

Kraj Vysočina

1. festivalový koncert

7. 11. 2019, 19.00

Kraj Vysočina

2. festivalový koncert

8. 11. 2019, 13.00

Jihlava

Mezinárodní soutěž pěveckých sborů v kategoriích dětské a studentské pěvecké sbory

8. 11. 2019, 17.30

Jihlava

rozborový seminář k soutěži


8. 11. 2019, 19.00

Jihlava

3. festivalový koncert s vyhlášením výsledků mezinárodní soutěže pěveckých sborů v kategorii dětské a studentské sbory

9. 11. 2019, 9.00

Jihlava

Mezinárodní soutěž pěveckých sborů v kategoriích pěvecké sbory dospělých smíšené, ženské, mužské

9. 11. 2019, 15.00

Jihlava

workshop na téma "Sborová tvorba Zdeňka Lukáše”

lektor: Doc. PaedDr. Zdeněk Vimr

9. 11. 2019, 17.30

Jihlava

rozborový seminář k soutěži


9. 11. 2019, 19.00

Jihlava

4.festivalový koncert s vyhlášením výsledků mezinárodní soutěže pěveckých sborů v kategorii pěvecké sbory dospělých smíšené, ženské, mužské

10. 11. 2019, 10.00

Jihlava

odborný seminář na téma "Trendy a vize sborového zpěvu v

kontextu Festivalu sborového umění Jihlava”

10. 11. 2019, 11.00

Jihlava

zakončení festivalu

 

 

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pondělí 10. květen

Dnes má svátek Blažena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete