Statistika našeho portálu

  • 102 233 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Hradiště

11.11.2013 - 03.01.2014 Blovice

Nenechte si ujít Výstavu o vývoji cukrářství, cukrovinek a historii cukráren, instalovanou v prostorách zámku Hradiště.Vanilkou a skořicí voní výstavní prostory zámku Hradiště v Blovicích na Plzeňsku. Muzeum jižního Plzeňska zde připravilo novou výstavu Historie cukrárny, kterou se vrací na začátek 20. století, do světa čokolád, bonbónů, cukroví, zákusků či dortů. V předvánočním čase muzejníci…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Hradiště
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-jih
Obec
Blovice

Fotogalerie k článku

Nenechte si ujít Výstavu o vývoji cukrářství, cukrovinek a historii cukráren, instalovanou v prostorách zámku Hradiště.

Vanilkou a skořicí voní výstavní prostory zámku Hradiště v Blovicích na Plzeňsku. Muzeum jižního Plzeňska zde připravilo novou výstavu Historie cukrárny, kterou se vrací na začátek 20. století, do světa čokolád, bonbónů, cukroví, zákusků či dortů. V předvánočním čase muzejníci výstavu ještě doplní o vánoční téma a sladkosti, řekla ČTK kurátorka výstavy Olga Vránková.

Tři výstavní sály muzea plní vitríny, stoly a regály s nejrůznějšími formičkami a vykrajovacími vzory a tvary na cukroví, formami na dorty, šlehači a metlami, mísami a tácy. Nechybí ani váhy, cukrářské nože, kolekce plechovek na cukrovinky, originální věšáková stěna z cukrárny, dózy plné bonbónů a tácy s cukrovím. Výstavou se prolíná příběh Františka Novotného, cukráře z Písku, který se usadil v Brně a pořídil si tam cukrárnu a kavárnu.
"Představujeme prvorepublikovou cukrárnu, ale popisujeme i historii a kořeny výroby prvních dortů, nugátových výrobků, tureckého medu," vyjmenovala Vránková. Historie dortů, byť ty první byly původně masové, sahá do Francie až do 17. století. Ovocné dorty přišly na řadu také ve Francii na začátku 18. století, rychle se ale rozšířily, uvedla kurátorka.

I když od začátku 20. století se do současnosti mnohé změnilo, nejoblíbenější druhy zákusků prý zůstávají překvapivě stejné. "Tehdy to byly stejné druhy, které přetrvávají dodnes, to znamená kremrole, věnečky, indiánky, rakvičky se šlehačkou a čokolády," vyjmenovala. Na začátku 20. století prý mnohé hospodyňky nechtěly připravovat vše samy a ochotně nakupovaly v cukrárnách, které zažívaly rozkvět.

Výstava potrvá i s vánoční obměnou a doplněním do 3. ledna.

Muzeum otevřeno:

úterý až pátek od 9 do 15 hod.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 24. duben

Dnes má svátek Jiří

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete