Statistika našeho portálu

  • 102 391 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Botanická zahrada v Troji

26.10.2016 - 31.12.2030 Praha

Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice. …

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Botanická zahrada v Troji
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Duchovní vůdce Tibeťanů a nositel Nobelovy ceny za mír při své návštěvě Prahy posvětil na Žofíně strom, který na jaře příštího roku zapustí kořeny v Botanické zahradě hl. města Prahy. Jeho Svatost dalajlama se tak stane už 71. významnou osobností, která se zapojila do projektu Kořeny osobností v botanické zahradě. Společně se stromem tak symbolicky zanechává své kořeny v České republice.  Připojil se tím například k Nicolasu Wintonovi, Věře Čáslavské, Madelaine Albrightové či svému blízkému příteli Václavu Havlovi. Dalajlamovým stromem je Malus sikkimensis, neboli jabloň sikkimská.

"Malus sikkimensis jsme se souhlasem Jeho Svatosti vybrali proto, že jde o strom, který nese skutečné ovoce. Dalajlamovi následovníci z něj mohou symbolicky trhat plody poznání a z jejich semen pak dál vysazovat a šířit toleranci, soucítění i otevřenost srdcí, o nichž Jeho Svatost mluví," vysvětluje Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady hl. města Prahy.

Jablůňka pěstovaná v botanické zahradě ze semínka od roku 1997 byla pro jednaosmdesátiletého duchovního, šiřitele míru a lásky, zvolena také pro svůj původ. Malus sikkimensis přirozeně roste právě v dalajlamově původní domovině – v řídkých horských lesích, na úbočích a v údolích jižního a jihovýchodního Tibetu v nadmořské výšce 2500 až 3000 metrů. Vyskytuje se ale i v Sikkimu či Ásámu, státech severní Indie, v níž tibetský vůdce nalezl své exilové působiště, a dále v Nepálu, Bhútánu a také v některých provinciích jihozápadní Číny jako jsou S'-čchuan, Jünnan a další.  Stromek dorůstá výšky asi šesti až osmi metrů a kvete od května do července bílými až narůžovělými květy. Plody jsou drobná, maximálně pět centimetrů velká jablíčka, která po úplném dozrání zaujmou svou sytě červenou barvou.

O projektu Kořeny osobností v botanické zahradě

Kořeny osobností spustila Botanická zahrada hl. města Prahy na jaře roku 2009 se spoluautorkou projektu Darinou Miklovičovou, která od počátku projekt připravuje a realizuje. Cílem tohoto populárně vzdělávacího projektu je napomoci upoutat pozornost veřejnosti k velmi vzácnému přírodnímu bohatství, kterým zahrada disponuje – zajímavým, ohroženým a téměř vyhynulým rostlinám a stromům.

Jeho podstatou je propojení jmen nejvýznamnějších českých a světových osobností (majících vztah k České republice) z kulturního, sportovního i společenského života. Tito výjimeční lidé několikrát do roka vysadí určitou rostlinu a spojí s ní své jméno. Výsadbou tak vzniká ojedinělá Stezka osobností, která bude veřejnosti představena a slavnostně otevřena v létě 2017. Každý strom a rostlina v rámci stezky budou označeny krátkým popisem s informacemi o původu, významu, zajímavostech a životě rostliny a také o životě a přínosu  dané osobnosti, jež je s danou rostlinou či dřevinou spojena. Návštěvníci u každé rostliny najdou také fotografii osobnosti s jejím autogramem a datem výsadby. Tímto výjimečným spojením tak vzniká odkaz pro další generace představující poklady nejen rostlinné říše, ale i lidstva.

K dnešnímu dni se do projektu Kořeny osobností zapojilo již sedmdesát jedna osobností. Za mnohé jmenujme prezidenta Václava Havla, bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madeleine Albrightovou, ale také režiséry Miloše Formana a Otakara Vávru, mecenášku Medu Mládkovou, spisovatele Ivana Klímu, olympioničku Věru Čáslavkou, držitele Zlatého míče pro nejlepší evropské fotbalisty Pavla Nedvěda a Josefa Masopusta. Děti zaujme strom kresleného Krtečka a jeho autora Zdeňka Milera. Milovníci originálního českého humoru jistě ocení také stromy největšího Čecha Járy Cimrmana.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Další akce v okolí

Svět knihy Praha 2024

23.05.2024 - 26.05.2024
Praha

Pozvání na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, jež se opět koná na Výstavišti Praha,…

Svět knihy Praha 2024 oslaví Kafku …

23.05.2024 - 26.05.2024
Praha

Výstaviště v Holešovicích opět přivítá příznivce literatury. 29. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního…

Barvám Neutečeš 2024 - Praha

08.06.2024 - 08.06.2024
Praha

Zažij nejbarevnější běh svého života!

Konference TEDxPragueCountdown 2024…

08.06.2024 - 08.06.2024
Praha

V sobotu 8. června se uskuteční konference TEDxPragueCountdown (česká varianta světoznámých TED talků), kde se setkají…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 26. květen

Dnes má svátek Filip

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete