Statistika našeho portálu

  • 91 048 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 176 Míst a památek

Jiří Slíva – Kresbou ke smyslu - Plzeň

27.06.2019 - 25.08.2019 Západočeská galerie v Plzni

Výstava v ZČG, která vznikla v úzké spolupráci s autorem, představuje ve čtyřech kapitolách výběr z grafik a kreseb z posledních dvaceti let. První je věnována kávě a vínu, druhá světovým ikonám (Chaplin, Freud, Mickey Mouse), třetí jazzu a čtvrtá je o nesmyslech. Název výstavy Kresbou ke smyslu odkazuje jak ke kreslířskému mistrovství Jiřího Slívy, tak ke smyslu – významu, jakož i smyslu, respektive smyslům – orgánům, kterými vnímáme okolní svět.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
výstavní síň "13"
Oblast
Jihozápad
Kraj
Plzeňský kraj
Okres
Plzeň-město

Fotogalerie k článku

Kreslíř, grafik, malíř, hudebník, básník, sociolog a futurista Jiří Slíva (1947, Plzeň) je nepřehlédnutelným fenoménem české ale i evropské výtvarné scény na poli kresleného humoru, ilustrace a volné grafiky, vedle nich se věnuje i malbě a realizaci drobných objektů. Slívovo dílo získalo řadu ocenění, zastoupen je v mnoha soukromých i veřejných sbírkách. Jeho práce charakterizuje smysl pro humor, nadsázka, vizuální a textová zkratka a schopnost téměř bezeslovně vystihnout zvolené téma. Slíva si našel osobitý výtvarný styl vyznačující se jednoduchostí, stavící na stylizované kresbě s výraznou obrysovou linkou a jasné barevnosti.

Výstava v Západočeské galerii představuje Jiřího Slívu poněkud netradičně – nestaví na pro něho typických tématech (tedy svět kávy, vína, jazzu, Kafky, vztahy mužů a žen…), ale poukazuje na výtvarné aspekty jeho tvorby. Jiří Slíva je v prvé řadě excelentní kreslíř, který rychlou a pohotovou kresbou zaznamenává okamžité nápady, drobné postřehy z dění kolem, různé varianty jednoho tématu spojeného s hledáním ideálního řešení – teprve potom nastupuje vědomá stylizace a realizace v charakteristickém "slívovském" rukopisu. Kromě rozdílných kreslířských poloh představujeme i různé způsoby práce s textem, s čímž je spojené i promyšlené budování významu jednotlivých děl. Stranou nezůstává ani ukázka využití slavných "ikon" ze světové umělecké nebo populární scény – nejznámější je asi Slívovo citování podob Mickey Mouse a Charlieho Chaplina.

Mapa

Další akce v okolí

Módní festival Design Week - Plzeň

11.11.2019 - 17.11.2019
Depo2015, Presslova 14,…

Čtvrtý ročník Plzeň Design Weeku bude tak trochu retro. Slavíme totiž 30 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE, a tak stojí za to si…

Rok na vsi - Domácká lidová výroba …

14.11.2019 - 14.11.2019
Národopisné oddělení…

V březnu letošního roku otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska novou část stálé expozice s názvem „Rok na vsi, aneb Od…

Cesta svobody - oslava 30. výročí 1…

17.11.2019 - 17.11.2019
Plzeň

Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 13. listopad

Dnes má svátek Tibor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete