Statistika našeho portálu

  • 99 613 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jizerská padesátka

17.02.2017 - 19.02.2017 Bedřichov

Marně bychom v kalendáři zimních sportovních akcí konaných v České republice hledali slavnější a tradičnější lyžařské klání než je slavná Jizerská padesátka. Jedná se o závod v běhu na lyžích klasickou technikou, který na padesáti kilometrech provede závodníky náročnou a zároveň okouzlující trasou skrze Jizerské hory, tzv. Jizerskou magistrálou.Za krásami Jizerský hor aneb trať závoduNadšence z…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Jizerské hory
Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Jablonec nad Nisou
Obec
Bedřichov

Fotogalerie k článku

Marně bychom v kalendáři zimních sportovních akcí konaných v České republice hledali slavnější a tradičnější lyžařské klání než je slavná Jizerská padesátka. Jedná se o závod v běhu na lyžích klasickou technikou, který na padesáti kilometrech provede závodníky náročnou a zároveň okouzlující trasou skrze Jizerské hory, tzv. Jizerskou magistrálou.

Za krásami Jizerský hor aneb trať závodu

Nadšence z řad amatérů i profesionálních běžců čeká po hromadném startu v Bedřichově cesta přes Novou louku, Kasárenskou silnici, Promenádní cestu, Smědavu, Krásnou Máří, Hřebínek, Olivetskou horu a následně zpět na stadion v Bedřichově. Celkově se účastníci musí vypořádat s přibližným převýšením 900 metrů, přičemž nejtěžší stoupání je čeká při výšlapu na Smědavu. Vzrůstající oblibě závodu se přizpůsobili i pořadatelé, kteří připravili pro zájemce i méně náročnou trať o délce 25 kilometrů.

Tradiční boj o krále hor

Historie závodu sahá až do roku 1968, kdy na hřebeny Jizerských hor vyběhli se svými přáteli horolezci z TJ Lokomotiva Liberec. Někteří z účastníků prvního klání však o dva roky později zahynuli při horolezecké tragédii v peruánských Andách a Jizerská padesátka se tak od svého 4. ročníku přezdívá jako Memoriál expedice Peru ´70. Od roku 1999 pak je závod zařazen do světové ligy dálkových běhů Worldloppet. Zajímavostí Jizerské padesátky je fakt, že se jedná po Vasově běhu (Švédsko, od roku 1922) a Birkebeiner Renet (Norsko, od 1938) o třetí nejstarší dálkový závod na lyžích klasickou technikou v Evropě. Mezi slavné účastníky závodu patří např.: Björn Daehlie, Thomas Alsgaard či Stanislav Řezáč.

 Jizerská padesátka - rok 2017

ČEZ Jizerská 50 mění termín, pojede se 19. února 2017

V novém únorovém termínu se pojede příští rok ČEZ Jizerská 50, jubilejní 50. ročník legendárního závodu se uskuteční o víkendu 17.-19. února 2017. Změna data závodu je reakcí na problémy s nedostatkem sněhu v dosavadním termínu na začátku ledna, které slavný lauf provázely v posledních 10 letech.

Ke změně termínu se organizační tým rozhodl na základě detailní analýzy Českého hydrometeorologického ústavu. Z dat za období 1951-2015 vychází na únorový termín 95% pravděpodobnost dostatečné sněhové pokrývky, v případě lednového termínu činí pravděpodobnost 83 %.

Závěry meteorologů dokládají i bezprostřední zkušenosti z posledních let – letošní Jizerská 50 se musela uskutečnit na zkráceném okruhu vyrobeném výhradně z technického sněhu, v letech 2007 a 2014 museli pořadatelé závod zcela zrušit. Únorový termín ovšem nebude pro pořadatelé úplnou novinkou, Jizerská 50 se v něm jezdila mezi v letech 1990 až 2000 před vstupem do seriálu dálkových běhů Worldloppet. Předtím se v Jizerských horách závodilo na konci ledna.

"Finálnímu změně termínu předcházela dlouhá jednání a nebylo to jednoduché rozhodnutí. Z pohledu počasí je nejvhodnější únor, který nám však přináší řadu logistických problémů v podobě jarních prázdnin, vytíženosti ubytovacích kapacit či termínových kolizí s jinými závody. Nakonec ale rozhodla jednoduchá úvaha – pokud chceme Jizerskou 50 uspořádat v její klasické podobě, pak je k tomu únor nejvhodnější. Bude to náročné, ale pro zachování tradice je to nejlepší řešení," vysvětluje Martin Koucký, předseda Skiklubu Jizerská padesátka.

I přes změnu termínu zůstane Jizerská 50 i nadále součástí prestižního seriálu Ski Classics, který sdružuje nejvýznamnější světové laufy a kterého se účastní hvězdy běžeckého lyžování. Závod bude figurovat i v seriálech Worldloppet a domácí SkiTour.

Registrace na 50. ČEZ Jizerskou 50 2017 budou spuštěny v průběhu jara na webových stránkách www.jiz50.cz. Součástí víkendu jsou kromě 50 km klasicky také závod na poloviční distanci 25 km, 10 km klasicky, 30 km volně, dětské závody, sprint soupaží na 1,5 km a dětské závody.

Vyprávěj o Jizerské. S Merknerem a Hrůzou o slavné padesátce

Rudolf Merkner, scénárista a producent mimo jiné autor seriálu Vyprávěj, se chystá na svoji třetí Jizerskou 50. Společně s ním také populární zpěvák Michal Hrůza. Povídali jsme si s nimi symbolicky půl roku před startem legendárního zimního závodu o tom, kdo koho na Jizerskou přivedl, proč začali již uprostřed léta trénovat a jaká je jeho motivace stoupnout si 18. února na start. Nutno podotknout, že ta "motivace" seděla vedle nás a ti dva se celou dobu špičkovali jako malí kluci.

Rudo, tvůj první "zářez" se datuje do roku 2013. Vyprávěj, jak to tehdy s Jizerskou vlastně začalo.
RM: Pět let předtím, když jsem měl scénář prvních dílů Vyprávěj, tak jsem hledal autora úvodní písničky.
MH: Jen řekni, že si původně oslovil někoho jiného.
RM: Dobře, ale ten to odmítl, ale pak jsem ten námět představil Michalu Hrůzovi, kterého mi doporučila moje bývalá přítelkyně, a druhý den jsem měl písničku na stole. A byla to trefa do černého, písnička se stala hitem a z nás dvou se stali velcí přátelé. No a jednou vyprávěl Michal o tom, že jezdí Jizerskou a já si řekl: ‚ty jo, to je borec‘. Začali jsme se hecovat a to nám vydrželo dodnes.
Takže Vyprávěj tě nepřímo přivedlo na Jizerskou a vy dva jste si v roce 2013 stoupli na start vedle sebe. Když se podívám do výsledkové listiny, asi moc dlouho jste spolu nejeli, že?
RM: (smích) Dneska se nic neutají. Přijel jsem na stadion o hodinu později.
MH: Bylo to víc jak o hodinu.
RM: Ale byla to premiéra, Michal už jel poněkolikáté a bohužel jsem jel tehdy absolutně bez tréninku. Koupil jsem si běžky pár dní před Jizerskou a podle toho to taky vypadalo.
Bylo to o hodinu a čtyři minuty, abychom byli přesní. Předpokládám ale, že to nebylo tvoje poprvé na běžkách?
RM: Ne ne, běžkuju od mala. Hodně mě to chytlo, když mi bylo nějakých 15. Do toho jsem ale dělal spoustu dalších sportů, pak přišla práce, rodina. Vždycky jsem ale hodně sportoval, závodně jsem plaval, hrál tenis, čtyři roky jsem za Pragovku hrál rugby, taky jsem hrál fotbal. Celý život běhám. Letos tu přípravu nepodcením. Michal zatím o běhání jenom mluví, takže mám náskok.
Michal tedy trénuje zatím teoreticky?
MH: Ta teoretická část je strašně důležitá, to se nesmí podcenit. Na můj nejlepší čas (5:27:50) ale Rudánek mít nebude, tak jsem klidnej.
Vraťme se ale k tobě Rudo, letos jsi běžel podruhé a čas sis od toho roku 2013 vylepšil o více jak hodinu. Tři ročníky jsi ale vynechal, proč?
RM: Měl jsem hodně práce. Seriál mě stál dost sil, vyhořel jsem. Taky se nám narodilo miminko a chtěl jsem se ve volných chvílích věnovat rodině. Do toho se Michalovi přihodilo to v Ostravě, trochu jsme měli oba jiný starosti. Na startu padesátého ročníku už jsem ale nechyběl, i když jsem měl po boku místo Michala svou sestřenici.
Mluvíš o své rodině, je možné, že tě uvidíme kromě nedělního závodu i na startu rodinné desítky?
RM: To zatím nehrozí. Žena (herečka Jana Bernášková) běžkování moc nakloněná není, ale Justýnka i Theodor lyžují a věřím, že běžky už taky brzy zkusí. Ještě pár let to tedy bude čistě klučičí výprava, pak kdo ví.

Lakají tě kromě Jizerské i jiné laufařské závody?
RM: U nás asi ne, tady je ta meta jasná. Ale jednou spolu pojedeme na Marcialongu. To se těším. Lákal by mě i Vasák, ale ta Marcia bude asi stačit, co myslíš Michale?
MH: Kam že to pojedeme? (smích)

Sledujte spolu s námi 18. února 2018 souboj dvou velkých kamarádů. Vyhraje scénárista nebo zpěvák? A možná jste i vy přijeli poprvé na Jizerskou z hecu. Možná jste se vyhecovali s kamarády u piva zrovna dneska. Je půl roku do startu 51. ročníku, tak SKOL! www.jiz50.cz

Podrobné informace

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 30. březen

Dnes má svátek Arnošt

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete