Statistika našeho portálu

  • 92 005 Akcí v kalendáři
  • 5 383 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Zámek Loučeň

13.05.2017 - 14.05.2017 Loučeň

Královský průvod, rytířské turnaje, polní ležení a středověká hostina. Zveme Vás do dob, kdy českým zemím vládli Lucemburkové a český král Jan byl největším rytířem své doby. Vydejte se s námi proti proudu času do roku 1323, do éry Lucemburků na českém trůně, mezi českou šlechtu,  a do reálií běžného života na královském dvoře a v lucemburském vojenském ležení.Na loučeňském panství Berků z Dubé,…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Loučeň, Loučeň č. p. 1
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Nymburk
Obec
Loučeň

Fotogalerie k článku

Královský průvod, rytířské turnaje, polní ležení a středověká hostina. Zveme Vás do dob, kdy českým zemím vládli Lucemburkové a český král Jan byl největším rytířem své doby.

Vydejte se s námi proti proudu času do roku 1323, do éry Lucemburků na českém trůně, mezi českou šlechtu,  a do reálií běžného života na královském dvoře a v lucemburském vojenském ležení.

Na loučeňském panství Berků z Dubé, kteří byli královskými hofmistry pro několik generací, táboří královská družina  a malý kralevic Václav, budoucí císař Karel IV. se připravuje na svůj odjezd na  pařížský královský dvůr ke své tetě, francouzské královně Marii a strýci, králi Karlovi IV. Sličnému. Můžete s námi sdílet okamžiky příprav, rytířského výcviku, výběru královské družiny na dalekou cestu a pasování malého kralevice panošem.

Těšit se můžete na jezdecký turnaj a dobovou hostinu

Jan Lucemburský byl posledním velkým rytířem své doby a pořádání několikadenních rytířských turnajů k této době a jeho roli krále rozhodně patřilo. Turnaje se konaly při významných příležitostech jako svatby, narození syna, korunovace a podobně. Ovšem král Jan nevynechal jedinou příležitost, kdy sezvat šlechtice a rytíře své země k turnajům, hodování a oslavám.  Sedmé narozeniny prvorozeného syna a jeho odchod na dalekou cestu do ciziny jsou zajisté dobrým důvodem slavný turnaj uspořádat.

K programu této víkendové slavností bude patřit:

    Rytířský turnaj na koních s účastí urozeného panstva v sobotu 13.května
    Dobová hudba a tanec
    Sokolnická vystoupení
    Fakíři, kejklíři a šaškové
    Středověká hostina v dobové polní krčmě v neděli 14.května

Ve víkendovém zážitkovém programu se návštěvníci setkají kromě mladého kralevice Václava s dalšími postavami této doby

    Král Jan Lucemburský
    Královna Eliška Přemyslovna
    Hynek Berka z Dubé, královský purkrabí, jehož hlavní povinností bylo naplnit královskou pokladnu
    Jan Volek, šlechtic bojující proti králi, nevlastní bratr královny
    Jindřich z Lipé, jeden z předních mužů království
    Chůva Kroketa, kojná malého prince, pečující od něj od kolébky, milující osoba, sdílející trápení a bolístky malého prince, které se bude po něm po jeho odchodu do daleké země stýskat

Děti se budou cvičit v rytířských dovednostech

Karlovi bylo v době jeho odjezdu do Paříže necelých 7 let. Byl to jistě šikovný klučina, který louskal první písmenka, učil se zvládnout psaní brkem, jezdil na koni, učil se udržet meč, měl zcela jistě svého sokola, a určitě si také chtěl hrát, běhat a dovádět. Jako jiné královské děti v té době své rodiče neviděl tak často jako dnešní děti, neboť ti měli své vladařské povinnosti.  Na královském dvoře mu proto nejbližší osobou byla jeho chůva a kromě učitelů častým společníkem také dvorní šašek.

V rámci programu pozveme dětské návštěvníky, aby prokázali své dovednosti a schopnosti a mohli se stát členy družiny malého kralevice Václava. Děti si po příchodu do areálu zhotoví svoji vlajku a vyberou si svůj erb šlechtického rodu. S tímto praporcem budou procházet zámeckým parkem a plnit úkoly, za které získají stuhy.

Jaké že svobodné umění, které musely šlechtická dítka zvládnout?

    Jízda na koni
    výcvik šermu
    výcvik dravců  
    zápolení
    hra v  šachy

Na celkem 5 stanovištích propojených ve výpravnou stezku dobovým lucemburským ležením získají děti za splněné úkoly historické fábory, které budou navazovat na svůj praporec s erbem svého rodu.

Vojáci krále Jana rádi předvedou svoji zbroj a zbraně. Návštěvníci si s nimi budou moct vyzkoušet střelbu z luku či kuše, nebo si zadovádět při středověkých hrách.

V rámci celodenního programu se zde také budou odehrávat krátké scénky ze života v ležení a na královském dvoře.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...
Kategorie

středa 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete