Krojované panenky
02.08.2013 - 29.09.2013 Arnolec
Paní Marie Žilová společně s dcerou Evou Jurmanovou mají nevšedního koníčka.Šijí přesné repliky lidových krojů a oblékají je na kupované panenky převážně s porcelánovými hlavičkami.Od začátku pracují matka i dcera spolu.Eva vyšívá na rámu, bubínku, vyšívá na tyl, našívá korálky, flitry, zvládla uzlíčkovou technikua naučila se i síťovat. Paní Marie zase stříhá, šije, pere, škrobí, žehlí a…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Jihovýchod
- Kraj
- Kraj Vysočina
- Okres
- Jihlava
- Obec
- Arnolec
- Telefon
- +420 567 573 880
- muzeum@muzeum.ji.cz
- Web
- http://muzeum.ji.cz
Fotogalerie k článku
Paní Marie Žilová společně s dcerou Evou Jurmanovou mají nevšedního koníčka.
Šijí přesné repliky lidových krojů a oblékají je na kupované panenky převážně s porcelánovými hlavičkami.
Od začátku pracují matka i dcera spolu.
Eva vyšívá na rámu, bubínku, vyšívá na tyl, našívá korálky, flitry, zvládla uzlíčkovou techniku
a naučila se i síťovat. Paní Marie zase stříhá, šije, pere, škrobí, žehlí a sestavuje celou panenku.
Předlohou pro ruční výrobu tradičního lidového oděvu jsou popisy a střihy starých krojů.
Výšivky jsou přesné zmenšeniny původní kresby. Proces zhotovení kroje není jednoduchý – modeluje se nejdříve z levného materiálu a když model perfektně sedí, používá se materiál starý původní nebo podobný, ale vyráběný v současnosti.
Veškeré oděvní součástky jsou ručně šité a část užitých krajek je na základě historické předlohy ručně paličkovaná nebo síťovaná.
Mezi prvními ušily kroje z Českomoravské vrchoviny – z Telče, Dačic, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Postupně vznikaly kroje vytvořené podle krojových předpisů známé etnografky Blaženy Šotkové.
K nejsložitějším krojům, co do pracnosti, patří kroj litomyšlský, mladoboleslavský a kyjovský.
Doba výroby kroje je velmi různorodá. Jednoduchý polopracovní kroj z Doudlebska může vzniknout
i za dvanáct hodin, složitější jihlavský tak za třicet pět, litomyšlský kroj si vyžádá sedmdesát hodin, mladoboleslavský devadesát devět a nejsložitější kyjovský až sto čtyřicet hodin.
Každá panenka má svůj certifikát, který obdrží případný kupec spolu s panenkou. Kromě dalších podrobností je v něm zapsáno i z jakého materiálu je kroj vyroben. Dále má na ručce lístek se záznamem se jménem panenky a názvem oblasti, odkud kroj pochází, a se jménem sběratele, podle jehož popisu byl kroj vyroben. Nesmí chybět ani záznam o tom, že panenka byla vytvořena v jejich novoveselské dílně.
Výstava Krojované panenky začíná v jihlavském muzeu ve čtvrtek 1. srpna v 17 hodin vernisáží spojenou s prohlídkou výstavy, kterou nás provedou samotné autorky – Marie Žilová a Eva Jurmanová.
Přijďte se podívat, k vidění bude 113 krojovaných panenek z jejich dílny a k některým budou pro srovnání připojeny i kroje ve skutečné velikosti…
Otevřeno
denně mimo pondělí, 9:00-12:00 a 12:30-17:00.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Mapa






Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 78279 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz