Muzeum Komenského v Přerově
25.10.2013 - 16.03.2014 Přerov
Výstava chce návštěvníkovi umožnit procházku spletitým labyrintem přerovských škol a seznámit ho s jejich vývojem od počátků až do současnosti.Zaměřuje se na základní a střední školství ve městě, významné okamžiky jeho vzestupu i nesnází. Na dobových fotografiích a v přehledných textech představuje školní budovy a školy, které již zanikly, připomíná radosti a strasti jejich žáků a učitelů. Nejsou…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Galerie u zámecké věže
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Olomoucký kraj
- Okres
- Přerov
- Obec
- Přerov
- Telefon
- +420 581 250 543
- info@prerovmuzeum.cz
- Web
- http://www.prerovmuzeum.cz
Fotogalerie k článku
Výstava chce návštěvníkovi umožnit procházku spletitým labyrintem přerovských škol a seznámit ho s jejich vývojem od počátků až do současnosti.
Zaměřuje se na základní a střední školství ve městě, významné okamžiky jeho vzestupu i nesnází. Na dobových fotografiích a v přehledných textech představuje školní budovy a školy, které již zanikly, připomíná radosti a strasti jejich žáků a učitelů. Nejsou opomenuty současné školy s historickou tradicí ani ty, které si své dějiny teprve vytvářejí. Instalace výstavy je oživena autentickými předměty a písemnostmi z běžného školního života a z konkrétních přerovských škol. Doplňuje ji výstavka o vývoji a výrobě psacích potřeb, připravená ve spolupráci s firmou Koh-i-noor Hardtmuth České Budějovice.
Výstava o přerovských školách, umístěná do Galerie u zámecké věže, je informativní, zábavná a také nostalgická. Určitě se nevyhnete vzpomínkám na to, jak jste prožívali školu jako děti, rodiče, a třeba i jako prarodiče nebo učitelé. Slovo LABYRINT nebylo do názvu použito samoúčelně. Zejména v době první republiky vznikaly v Přerově obecné a měšťanské školy jako houby po dešti. Má to své vysvětlení – když měla škola pobočné (paralelní) třídy v jednom ročníku, toužila se rozdělit, protože jí bylo v budově těsno. A tak se školy skoro pořád stěhovaly z budovy do budovy. V devadesátých letech minulého století zase započalo období, kdy se školy hodně ruší, slučují nebo podle společenské poptávky vznikají nové.
Ve výstavě najdete na naše muzejní zvyky jen málo tzv. školních předmětů. Je to zejména proto, že v budově přerovského zámku v expozicích Muzea Komenského se nacházejí rekonstrukce čtyř dobových školních tříd a vytvářet další instalaci podobného typu by bylo nošením dříví do lesa. Předměty ve výstavě jsou všechny spjaté s přerovskými školami a povětšinou také mají svůj příběh. Výrazným exponátem je školní obraz Dopravní prostředky na souši, který namalovala jako svépomocnou učební pomůcku ve třicátých letech 20. století Zdeňka Motáňová, učitelka v přerovské pomocné škole, a který ukazuje konkrétní lokalitu, Mostní ulici v pohledu od řeky Bečvy.
Výstavu si můžete projít několika způsoby. V první řadě vás zaujme světelná mapa, na níž si můžete školu, která Vás zajímá, rozsvítit, a pak přejít panelu s textem a obrázky k její historii. Asi každý z nás se půjde podívat na ty školy, do kterých chodil on nebo jeho rodinní příslušníci, popřípadě ve kterých učí nebo učil. Nezapomeňte si projít kulisy domků, které představují konkrétní přerovské budovy, například klášter na Šířavě, obě budovy na Palackého ulici, či Malou Dlážku, které mají bohaté školní dějiny.
V každém domku vás čeká překvapení v podobě obrázkové stěny. Na výstavních panelech jsou pouze základní informace – další si můžete přečíst v knize Dějiny přerovského školství, která je připravena ve výstavní místnosti na školní lavici a tvoří zdroj těch informací, které se na panel už nevešly. V orientaci vám může pomoci barevnost panelů a žárovek – základní školy jsou zelené, střední školy žluté a šedá barva byla vybrána pro školy zaniklé.
Je ještě jeden způsob procházky výstavou – ten pravý labyrintový. Pomocí tištěného průvodce půjdete výstavou chronologicky a tematicky, budete se vracet a možná i bloudit, ale po absolvování této cesty si řeknete, že teď už začínáte rozumět tomu, jak to s tím školstvím v Přerově bylo a je. A o to nám také šlo!
Autorkami výstavy jsou Mgr. Jarmila Klímová a Mgr. Helena Kovářová z pracoviště školství a podíleli se na ní další pracovníci z Oddělení společenských věd, Výstavně programového oddělení a Oddělení správy a provozu. Byli tu i externí spolupracovníci, kteří nám dali všanc své školní fotografie, tabla a vysvědčení a umožnili tak oživit výstavní panely autentickými materiály.
Společnou vernisáží ve čtvrtek 24. října 2013 byla otevřena výstava KOH-I-NOOR HARDTMUTH – VÍC NEŽ JEN TUŽKA, připravená touto společností a jejím zástupcem, Ing. Martinem Zmeškalem.
Jsme rádi, že tato firma s dlouholetou tradicí, jejíž výrobky zná každý školáka a rodič, vstřícně reagovala na naši nabídku ke spolupráci. Můžeme tak zpřístupnit výstavu, kterou si prohlédnete v Malém sále u Galerie. Ukazuje historii i současnost firmy jak na přehledných panelech, tak i prostřednictvím výstavky historických i nejnovějších výrobků. Zvláštní pozornost je věnována grafické tužce a její výrobě. Společnost zde představuje i další školní sortiment a dokazuje, že tužka je nedílnou, ale ne jedinou položkou její výroby.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 80751 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Další akce v okolí
Vstup na Helfštýn zdarma 2025 - Týn…
18.05.2025 - 18.05.2025
Týn nad Bečvou
Návštěvníci mohou v neděli 18. května 2025 hrad Helfštýn navštívit zcela zdarma. Mimořádný bezplatný vstup je během…