Statistika našeho portálu

  • 101 439 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Léčivé rostliny a jejich dvojníci - výstava - Zámek Kinských Valašské Meziříčí

20.06.2013 - 03.11.2013 Valašské Meziříčí

Vernisáž výstavy v neděli 23. 6. 2013 v 16:00 hod. s povídáním a poradnou o léčivých rostlinách lékárnice Mgr. Růženy Hromkové – Bylinky plné zdraví a chuti.Pasekářský lid na Valašsku v minulosti minimálně využíval lékařské péče. Bylo to jednak z důvodu značné odlehlosti samot a pasek od měst, dále to byl finanční aspekt, neboť za lékařskou péči se platilo a v neposlední řadě to byla také značná…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Kinských Valašské Meziříčí
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Vsetín
Obec
Valašské Meziříčí

Fotogalerie k článku

Vernisáž výstavy v neděli 23. 6. 2013 v 16:00 hod. s povídáním a poradnou o léčivých rostlinách lékárnice Mgr. Růženy Hromkové – Bylinky plné zdraví a chuti.

Pasekářský lid na Valašsku v minulosti minimálně využíval lékařské péče. Bylo to jednak z důvodu značné odlehlosti samot a pasek od měst, dále to byl finanční aspekt, neboť za lékařskou péči se platilo a v neposlední řadě to byla také značná nedůvěra k samotné lékařské vědě. Lid valašský se tak nejčastěji léčil sám, a to hlavně prostředky domácími, tedy těmi, které byly doma vždy po ruce. Největší důraz při léčení byl kladen na léčivé rostliny. Tyto zeliny musela mít každá dobrá hospodyňka v zásobě po celý rok. Přes letní sezónu se využívalo čerstvých rostlin, po zbytek roku byly nasušeny v zásobě. Říkalo se: Kdo zelinky miluje, je aj Pánu Bohu milý.

Zvyky předávané po celé dlouhé generace upadají v zapomnění. Dostupná lékařské péče zatlačuje dříve ceněné znalosti léčivých bylinek do pozadí. I proto jsme připravili ve spolupráci s Ostravským muzeem a Státním okresním archivem ve Vsetíně na letošní léto a podzim v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí výstavu nazvanou Léčivé rostliny a jejich dvojníci. Na výstavě uvidíte jak samotné léčivky, tak jejich "dvojníky", tedy rostliny na první pohled stejné, ale bez léčivých účinků, které se snadno a často zaměňují – heřmánek za rmen, apod. Také se dozvíte mnoho zajímavého o historii a osudech lékáren valašskomeziříčského a vsetínského okresu až do roku 1960. To vše v nádherných prostorách původního zařízení barokní lékárny "U orla" z Ostravy-Hrušova. Pro zvídavé návštěvníky je připravena interaktivní pracovna, ve které si mohou vyzkoušet namíchat čajovou směs nebo ochutnat různé druhy bylinek.

K výstavě je možno objednat stejnojmenný lektorský program pro školy nebo komentovanou prohlídku pro skupiny šest a více osob. Přes prázdniny se mohou návštěvníci po předešlé objednávce zúčastnit workshopů na výrobu mastí, jánského oleje z třezalky a batikování látek pomocí barev z rostlin.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Czendlik a Kopecká uvedou Večer (př…

04.01.2024 - 04.01.2024
Spa hotel Lanterna

Jedinečný podvečer po boku charismatického kněze Zbigniewa Czendlika a oblíbené farářky Martiny Viktorie Kopecké, která…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 11. prosinec

Dnes má svátek Dana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete