Statistika našeho portálu

  • 100 972 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Letní Letná přivítá ty nejlepší novocirkusové soubory ze Švédska, Francie a Španělska - Praha

11.08.2022 - 31.08.2022 Praha

Francouzská novocirkusová legenda, temperamentní akrobaté ze Španělska a skandinávští miláčci publika. Letní Letná představuje pestrý program ze všech koutů Evropy.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letná
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

"Abychom na nadcházející Letní Letné divákům nabídli co nejpestřejší a nejkvalitnější program, procestoval jsem při vyhlížení zahraničních hvězd část Evropy. Po dvou letech, kdy novocirkusové zájezdy ovlivňovala pandemie, se nám podařilo domluvit různorodý výběr
ze špičky evropské scény. V rozmanitosti je síla, a tak bude na návštěvníky letos v Letenských sadech čekat pestrá novocirkusová zábava,” komentuje Jiří Turek, ředitel festivalu Letní Letná.

Kolébka nového cirkusu – Francie – odchovala opravdovou legendu tohoto žánru Johanna Le Guillerma. Francouzský cirkusový mág rád kouzlí s formou – věří, že kolik je na světě míst a úhlů pohledu, tolik je i forem nového cirkusu. "Pochází z prostředí tradičního cirkusu a nikdy nepřestal experimentovat a posouvat lidské i umělecké  hranice," vysvětluje Guillermovu tvůrčí zvídavost Jiří Turek.

Diváci Letní Letné se od Johanna Le Guillerma z Cirque Ici mohou těšit na originální inscenaci Terces. Přečteno pozpátku znamená název ve francouzštině "tajemství". Tajemstvím zůstává i představení, Johann Le Guillerm své vystoupení totiž vždy zčásti tvoří nově. Šapitó je
pro tohoto nevyzpytatelného umělce laboratoří, kde s ním publikum může prozkoumat nekonečný vesmír cirkusového umění. 

Cirkus Cirkör -  švédský ansámbl už sice na Letní Letné několikrát vystupoval, před devíti lety dokonce s představením Knitting Peace v rámci festivalového koprodukčního projektu LACRIMAE, s jehož remakem se nyní vrací. Diváky si omotá úplně novou a pro Letní Letnou speciálně upravenou verzí. Knitting Peace je nevšedním poselstvím míru – v těchto dnech aktuálnějším víc, než by organizátory při přípravě 19. ročníku mohlo napadnout. Švédští akrobaté se proplétají umně utkanými sítěmi lan, přízí látek, nití a drátů. V jejich artistických kouscích je zašmodrchané poselství: Jen společným úsilím můžeme skutečně změnit svět
a "uplést mír". Knitting Peace je hitem v repertoáru Cirkusu Cirkör a pořadatelé Letní Letné očekávají, že bude patřit mezi první vyprodaná představení.

S jižanským temperamentem vtrhne na festival Compañía de Circo "eia". Jeden z předních současných cirkusových souborů nejen ve Španělsku, ale i v Evropě je držitelem ceny
za "riziko podstupované v cirkusovém výzkumu a inovacích". Šestice akrobatů v představení Nuye hledá své poloviny. Dynamiku vztahů prověřují artisté párovou akrobacií, čísly banquine i žonglováním nohama. Poradit si přitom musí se scénou, která jim do cesty nastražila dveře, panty i skokanské můstky. Napínavou novinkou Nuye ansámbl reaguje na lidskou odvěkou potřebu  "být spolu". "Zaměřujeme na své nitro a hledáme duši, protože jsme si uvědomili,
že kontakt s tím druhým je cennější, než kdy předtím. Osou našeho cirkusového
a choreografického návrhu je neustálé hledání pocitu úplnosti," vysvětluje Compañía de Circo "eia".

Letní Letná zároveň od letoška otevírá Klub patronů určený všem příznivcům festivalu. Chce sdružovat diváky a podporovatele, pro které zájem o nový cirkus nekončí návštěvou představení. Na patrony čeká spousta výhod a zážitků v šesti kategoriích odstupňovaných dle výše daru. "Bez štědrosti a přízně veřejných institucí, partnerů a podporovatelů z řad návštěvníků by nemohl být festival takový, jaký ho znáte. Každý dar je pro nás pomocí, ale
i obrovskou motivací pro udržování kvality, rozvoj festivalu a posouvání hranic celého žánru," vysvětluje Ivana Pěkná, manažerka festivalu. 

Odhalením zahraničních hvězd 19. ročníku Letní Letné se zároveň spouští prodej lístků na rok 2022. Přípravy jsou už v plném proudu, tak aby Letní Letná od 11. do 31. srpna 2022 opět mohla návštěvníky potěšit tím nejlepším z nového cirkusu a divadla. 

Další informace o Letní Letné najdete také na Facebooku a Instagramu.

 

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná do necelých tří týdnů koncentruje to nejlepší z tuzemského i zahraničního nového cirkusu, divadla a hudby. Jedná se tak o jedinou přehlídku svého druhu a rozsahu v České republice a okolních zemích. Návštěvníky čeká kromě večerních představení i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Pro děti jsou připraveny i příměstské tábory. A pro rodiče pak hlídání během představení.
Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, v místě s výhledem na celou Prahu, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. 

Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná pořádá Společnost GASPARD za podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky a Městské části Praha 7. Záštitu nad projektem převzal MUDr. Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy a MgA. Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy.

Partner zahraničního programu: Nadace PPF

Partneři: Gasparo, Metrostav, Kolektory, Florentinum, CSCargo, Pražské vodovody a kanalizace

Produktový partner: Budějovický Budvar národní podnik

Generální mediální partner: Česká televize

Čestný člen ČAF - Česká asociace festivalů sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.

Kontakt pro média:
Nikola Lörinczová, nikola.lorinczova@piaristi.cz, + 420 605 560 277
Martina Plesníková, martina.plesnikova@piaristi.cz, + 420 733 370 149

Další akce v okolí

Lustr 2023 - Praha

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže…

Karlštejnský expres – pohodlná dopr…

23.09.2023 - 23.09.2023
hlavní nádraží

Zvláštní posilové spoje z centra Prahy na tradiční vinobraní v Karlštejně. Expresní vlaková doprava bez zastavení s…

Pohádkový Les - Hostivařský Lesopar…

23.09.2023 - 23.09.2023
Praha

Pohádkový les je akce zaměřená na rodiny s dětmi a zejména je určena samotným dětem. Na děti zde čeká, pohádková trasa…

Čarovná flétna a Daniel Hůlka 2023 …

24.09.2023 - 24.09.2023
Divadlo v Horních…

Jedinečné a nezapomenutelné hudební spojení.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 23. září

Dnes má svátek Berta

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete