Statistika našeho portálu

  • 102 685 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Komentovaná prohlídka výstavy Linky komiksu

08.11.2022 Západočeská galerie v Plzni

Výstavou provází autoři Eva Bendová a Václav Šlajch.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Nová výstava představuje komiks jako umělecké médium, které se stalo fenoménem 20. století. Autoři výstavy Eva Bendová a Václav Šlajch pomocí čtyř ‚linek‘ naznačili vzájemné inspirace a stylové projevy výrazných kreslířských osobností českého i světového komiksu.

Zásadní součástí komiksu je kresba. Kresba, která v sekvencích tvoří příběh, obrazové vyprávění. Komiksový autor je kreslíř – kreslíř figuralista, musí zvládnout udržet výrazný styl, atmosféru příběhu v obrazovém vyprávění v řadě za sebou jdoucích obrazových sekvencích. Jaké jsou a byly kresebné možnosti výrazného českého komiksu? Jak se umělci vzájemně inspirovali? A odpovídá publikovaný a populární výsledek komiksu jejich vlastnímu kresebnému dílu? Výstava v komparacích kresby a tištěných výsledků, v řadě odkazů (linků) poukazuje na vzájemné inspirace a stylové projevy výrazných kreslířských osobností českého komiksu od jeho počátků v 19. století do současnosti.
"Linky komiksu" zkoumají vlivy, trendy a propojení českých a světových autorů napříč dějinami komiksu od poloviny 19. století až po současnost. Termín "linka" však neznamená jen pouhou kresebnou čáru, ale také kontinuální propojení jednotlivých autorů v čase a prostoru. Záměrem výstavy je prezentovat konkrétní (evidentní) příklady výtvarných vlivů – ať už přiznaných (např. forma citace, homage) či jinak doložitelných. Výstava sestává celkem ze čtyř stěžejních "linek" – buschovsko-hergéovská, alšovsko-ladovská, moebiovsko-saudkovská a rychlošípácká.

V rámci každé linky jsou představení klíčoví autoři (Wilhelm Bush, Benjamin Rabier, Hergé, Charles Burns, Václav Šlajch, Tomáš Motal – Mikoláš Aleš, Josef Lada, Marek Čolek, Marek Rubec, Jiří Franta – Jean Giraud (Moebius), Kája Saudek, Libor Páv, Jan Patrik Krásný, Karel Jerie – Jan Fišer, Marko Čermák, Bohumil Konečný, Jiří Grus, Tomáš Staněk a další) buď originální kresbou, nebo tištěnými médii či konkrétními vydanými komiksy.

Mapa

Další akce v okolí

Příměstský Tábor Plzeň 2024: Letní …

19.08.2024 - 23.08.2024
Plzeň

V srpnu 2024 se v Plzni odehrávají príměstské tábory, určené pro děti. Tyto tábory, organizované Kuba Cykloškolou, jsou…

CMMB & Iva Pazderková & Václav NOID…

04.10.2024 - 04.10.2024
Plzeň

CMMB (Cimbálová muzika Milana Broučka) naděluje fanouškům (a i sobě) další parádní koncert k 10. výročí její existence…

Královský košt Plzeň 2024

15.11.2024 - 15.11.2024
PARKHOTEL PLZEŇ – U…

Největší pultová degustace českých a moravských vín

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete