Statistika našeho portálu

  • 102 701 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

M2 Vánoční koncert 2023 - Ostrava

22.12.2023 Kino Vesmír

Česká mše vánoční, jedna z nejkrásnějších Mozartových kompozic a slavnostní Zelenkova skladba, která zaujala i jeho známějšího současníka J. S. Bacha, budou na programu vánočního koncertu.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Česká mše vánoční, jedna z nejkrásnějších Mozartových kompozic a slavnostní Zelenkova skladba, která zaujala i jeho známějšího současníka J. S. Bacha, budou na programu vánočního koncertu. Janáčkovu filharmonii povede dirigent Václav Luks a doprovodí ji jeho soubor Collegium Vocale 1704.

Jan Dismas Zelenka
Magnificat D dur ZWV 108

Wolfgang Amadeus Mozart
Exsultate, jubilate KV 165

Jakub Jan Ryba
Česká mše vánoční "Hej mistře!"

Slávka Zámečníková – soprán
Václava Krejčí Housková – alt
Václav Čížek – tenor
Roman Hoza – bas
Collegium Vocale 1704
Janáčkova filharmonie Ostrava

Václav Luks – dirigent

Český barokní skladatel Jan Dismas Zelenka prožil většinu svého života v Drážďanech, kde působil jako hráč na violon a dvorní skladatel saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného.  Většinu Zelenkova skladatelského díla tvoří sakrální kompozice. Slavnostní skladba Magnificat D dur zaujala dokonce i Zelenkova slavnějšího současníka Johanna Sebastiana Bacha.

Exsultate, jubilate patří k nejkrásnějším a nejpopulárnějším Mozartovým kompozicím. Virtuózní sopránový part, který v závěrečném Alleluia přímo hýří koloraturami, napsal šestnáctiletý Mozart pro kontratenoristu Venanzia Rauzziniho.

Tentokrát se ho však ujme slovenská sopranistka a sólistka Vídeňské státní opery Slávka Zámečníková. Česká mše vánoční "Hej mistře!" Jakuba Jana Ryby je již od 19. století symbolem českých Vánoc. Ryba toto dílo zkomponoval v roce 1796 pro kostelní kůr v Rožmitálu pod Třemšínem, odkud se rychle rozšířilo po Čechách i Moravě. Výrazně melodická hudba s folklorními motivy a půvabný, lidově naivní text o Kristově narození dílu dodnes zajišťují nehynoucí oblibu.

Mapa

Další akce v okolí

Urban Challenge 2024 - Ostrava

27.09.2024 - 28.09.2024
Landek park

Urban Challenge je městský 5km dlouhý běh, který je určený pro každého.

Královský košt Ostrava 2024

01.11.2024 - 01.11.2024
Kulturní centrum Akord…

Největší pultová degustace českých a moravských vín.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete