Statistika našeho portálu

  • 92 961 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Masopust

07.01.2012 - 21.02.2012 Praha

Oslavy masopustu mají v českých zemích dlouhou tradici a jejich aktéři každoročně navazují na rozličné zvyky a tradice jejich dávných předků. Samotný masopust je specifickým karnevalovým obdobím, slaveným v minulosti v době od Tří králů do Popeleční středy. Jeho vyvrcholením bývá na masopustní úterý tzv. maškarní zábava, při které můžete v ulicích měst i vesniček potkat rozmanité průvody pestrých…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Různá města
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Oslavy masopustu mají v českých zemích dlouhou tradici a jejich aktéři každoročně navazují na rozličné zvyky a tradice jejich dávných předků. Samotný masopust je specifickým karnevalovým obdobím, slaveným v minulosti v době od Tří králů do Popeleční středy. Jeho vyvrcholením bývá na masopustní úterý tzv. maškarní zábava, při které můžete v ulicích měst i vesniček potkat rozmanité průvody pestrých masek, které symbolizují dobu končící hojnosti a začátek 40 denního půstu. Ten by měl trvat až do velikonoc.

Masopustní karnevalové období - oslava hojnosti

V mnoha oblastech je tento průvod spojen s vybíráním alkoholických nápojů, vajec, uzenina a dalších pochutin, které jsou ve večerních hodinách společně konzumovány v přilehlých restauracích. Na mnoha místech se večerní zábava spojí s tanečním rejděním, které je provázeno místními obřadními tanci (např.: tanec na len, na konopě, žabská apod.).

S obdobím masopustu je spojeno i mnoho pověr a pranostik (za všechny: Konec masopustu jasný – len krásný či Bude-li v úterý masopustní neb v středu (Popeleční) vítr aneb vichr, tehdy celý půst větrný bude). V minulosti býval masopust ukončen přesně o půlnoci, kdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či představený města vyzval účastníky ke klidnému rozchodu do svých domovů. Proto i Vy při Vašich masopustních veselicích pamatujte na obezřetnost i střídmost, která se Vám v období půstu bude jistě hodit.

Další akce v okolí

Famufest - Praha

25.03.2020 - 29.03.2020
Praha

36. ročník festivalu FAMUFEST se bude konat 25. až 28. března 2020 v Kině Pilotů a přilehlých podnicích v okolí Krymské…

Online Kvíz OnAir - celá ČR

25.03.2020 - 29.03.2020
Praha

Zapoj se do hry i během domácí karantény. Jaké máš možnosti?

Žižkovská Noc - multižánrový festiv…

26.03.2020 - 28.03.2020
Praha

Multižánrový městský festival vypukne předposlední týden v březnu.

Jarní pyžamková párty v Juklíku - P…

27.03.2020 - 28.03.2020
Baby Club Juklík

Nechte děti plavat, hrát si, něco nového se naučit, a zatím si udělejte pěkný víkend – s partnerem, kamarádkou, anebo…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

sobota 28. březen

Dnes má svátek Soňa

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete