Statistika našeho portálu

  • 101 886 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Masopust na náměstí ve Svitavách

24.02.2018 Svitavy

Masopustní veselí po roční přestávce opět s Vortováky a zabijačkové hody tentokrát v podání Květné Zahrady. Masopust je svátek, který je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivým svátkem i masopust. Ve Svitavách, zejména v jejich okrajových částech, se…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Svitavy, náměstí
Oblast
Severovýchod
Kraj
Pardubický kraj
Okres
Svitavy
Obec
Svitavy

Fotogalerie k článku

Masopustní veselí po roční přestávce opět s Vortováky a zabijačkové hody tentokrát v podání Květné Zahrady. Masopust je svátek, který je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivým svátkem i masopust. Ve Svitavách, zejména v jejich okrajových částech, se masopust slavil ještě v šedesátých letech 20. století, kdy si tento zvyk do Svitav přinesli noví obyvatelé města. Po dlouhé odmlce se k nám masopustní průvod vrátil a od roku 2004 je každoroční součástí programů pro veřejnost na náměstí.

V sobotu 24. února od 13 hodin budou na horní části náměstí připraveny zabijačkové hody. Letos je pro vás nachystala organizace Květná zahrada ve spolupráci se svitavským symboliřeznictvím Lubomíra Šauera. V nabídce bude nejen tlačenka, jitrnice, ovar, jelita, chleba se sádlem, ale také domácí výrobky Květné zahrady – sýry, koláče, sušené ovoce… Vše můžete u stánků spláchnout dobrým pivem, svařákem či medovinou, tak jak to u podobných veselic chodí. Masopustní průvod z Vortové na Hlinecku s muzikou vyjde od fontány na spodní části náměstí ve 14 hodin, před starou radnicí požádá starostu města o povolení k obchůzce a bude pokračovat k morovému sloupu. Zhruba dvouhodinový masopustní rej s muzikou, tancem a kejkly masek bude zakončen dle starého obyčeje porážením zpupné kobylky a jejím vzkříšením pomocí slivovičky v 16:30 hodin.

 

Těšíme se na vás!

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 25. únor

Dnes má svátek Liliana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete