Statistika našeho portálu

  • 96 061 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Mezinárodní den památek - Bruntál

15.04.2013 - 21.04.2013 Bruntál

Podívanou jaká se naskytne jen párkrát za život přinese program akcí připravených u příležitosti Mezinárodního dne památek v Bruntále. Projekt Výlety do minulosti je součástí letošních oslav 800. výročí města Bruntálu.Největším tahákem nikoliv dne, ale celého týdne zajímavých událostí bude bezesporu vystavení originálu Uničovské listiny přímo v Bruntále. Je známým faktem, že první písemná zpráva…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Podívanou jaká se naskytne jen párkrát za život přinese program akcí připravených u příležitosti Mezinárodního dne památek v Bruntále. Projekt Výlety do minulosti je součástí letošních oslav 800. výročí města Bruntálu.

Největším tahákem nikoliv dne, ale celého týdne zajímavých událostí bude bezesporu vystavení originálu Uničovské listiny přímo v Bruntále. Je známým faktem, že první písemná zpráva o Bruntálu jako městě je zachována právě v Uničovské listině, privilegiu krále Přemysla Otakara I. z roku 1223.
 
Obsah Uničovské listiny potvrzuje, že Bruntál byl městem s magdeburským právem již v roce 1213, a tudíž nejpozději v tomto roce vznikl. Není známo, že by v tu dobu užívalo obdobná prává jiné město v českých zemích, z čehož lze usuzovat, že Bruntál je z hlediska institucionálního nejstarším městem na území nynější České republiky.
 
Město si originál Uničovské listiny mimořádně zapůjčí od olomoucké pobočky Zemského archivu Opava. Vzácná archiválie bude v Bruntále k vidění od pátku 19. do neděle 21. dubna v městské historické expozici na náměstí Míru. Krom toho je zde stále vystavena faksimile, tedy přesná kopie Uničovské listiny, kterou město nedávno zakoupilo.
 
Originál listiny ale nebude jediným lákadlem celotýdenního programu u příležitosti Mezinárodního dne památek.

Také do podzemí zahrady bruntálského zámku se rozhodně nepodíváte každý den. "Bruntálské katakomby" budou zpřístupněny ve středu 17. dubna od 9.00 do 11.00 a od 15.00 do 17.00 hodin.  

Připravena je řada dalších akcí (viz přiložený program), jako je výstava Zámek ve fotografiích, prohlídka mlýnského náhonu, beseda nad knihou BRUNTÁL Příběh nejstaršího města, výstava obrazů rodáka Viktora Proniho, "průmyslová" výstava Bruntál v roce 1913 a také komentovaná prohlídka Petrina – bývalého arcibiskupského semináře před rekonstrukcí této památky.
 
Akce pro nejširší veřejnost připravilo město Bruntál ve spolupráci s Muzeem v Bruntále, Klubem Za starý Bruntál, Městskou knihovnou Bruntál, Základní školou Bruntál, Školní 2 a Českou centrálou cestovního ruchu CzechTourism.

Těšíme se na vás!

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 16. září

Dnes má svátek Ludmila

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete