Statistika našeho portálu

  • 95 506 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Podhorácké muzeum

17.02.2013 - 01.04.2013 Předklášteří

Výstava maleb a sítotisků umělce z let 2010 – 2012 inspirovaných krajinou kolem Svatoslavi. Další z řady výstav přibližujících tvorbu současných výtvarníků žijících ve sběrném regionu Podhoráckého muzea."Výstava maleb a grafických listů Milana Magniho (1960) představuje výběr z cyklu prací, jejichž společnou inspirací je krajina v okolí obce Svatoslav. Zdánlivě jednotvárná krajina vyvolávala…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava maleb a sítotisků umělce z let 2010 – 2012 inspirovaných krajinou kolem Svatoslavi. Další z řady výstav přibližujících tvorbu současných výtvarníků žijících ve sběrném regionu Podhoráckého muzea.

"Výstava maleb a grafických listů Milana Magniho (1960) představuje výběr z cyklu prací, jejichž společnou inspirací je krajina v okolí obce Svatoslav. Zdánlivě jednotvárná krajina vyvolávala v malíři intenzivní pocity, z nichž v letech 2010–2012 vzešel cyklus, kterým se Magni spíše než konkrétní výsek krajiny pokouší zachytit určitou archetypální oproštěnost krajiny, její esenci a neměnnost v mnohosti neustále se měnících přírodních forem. Magni zcela vyloučil vyobrazení bezprostředně odkazující k předmětnému světu a plně se soustředil na práci se světlem, barvou a strukturou obrazové plochy, které nejsou v jeho obrazech jen prostředkem vytváření neiluzivního prostoru ale i nositelem emotivního výrazu a významu. Vzájemné harmonické či kontrastní vztahy jednotlivých barev, jejich textura a způsob vrstvení a překrývání pak spolu s energickým, gestickým projevem malíře určují dynamický aspekt obrazů.

Výstavu doplňují Magniho trojrozměrné dřevěné objekty, které autor interpretuje jako přeťaté kosmické sloupy. Vychází z přirozené struktury a barvy dřeva, jež opracovává až do podoby základního znaku a počítá i s jeho haptickým působením. Objekty představují novou polohu tvorby Milana Magniho, jenž se dosud vyjadřoval především malířskými prostředky.

Milan Magni se již v 80. letech minulého století stal respektovanou osobností brněnské umělecké scény. Vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně a Katedru výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (M. Štolfa, L. Ochrymčuk). Jako jeden z mála umělců tehdejšího tzv. brněnského okruhu soustředil svou pozornost téměř výhradně na malbu. Někdejší člen skupiny Měkkohlaví vychází ve své tvorbě z geometrizující a lyrické abstrakce. Řadí se mezi konstruktivně orientované malíře vycházející z tzv. analytické či radikální malby. Od 80. let jej zajímala především tematika spjatá s kosmologií a energií. Zhruba od poloviny 90. let začaly do jeho tvorby postupně pronikat inspirace různými krajinnými prvky a přírodními strukturami. Tyto tendence vyvrcholily poté, co se Magni v roce 2006 přestěhoval do Svatoslavi.

Pro školy i širokou veřejnost je připraven doprovodný program."

 

Otevírací doba a vstupné

zde

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Další bohatý výběr výstav po celé České republice najdete zde

Mapa

Další akce v okolí

Víno z blízka - Brno

22.07.2021 - 22.07.2021
Brno-venkov

Jedinečná a exkluzivní setkání s osobnostmi současného vinařství na Moravě.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

sobota 19. červen

Dnes má svátek Leoš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete