Statistika našeho portálu

  • 97 568 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Podhorácké muzeum

17.02.2013 - 01.04.2013 Předklášteří

Výstava maleb a sítotisků umělce z let 2010 – 2012 inspirovaných krajinou kolem Svatoslavi. Další z řady výstav přibližujících tvorbu současných výtvarníků žijících ve sběrném regionu Podhoráckého muzea."Výstava maleb a grafických listů Milana Magniho (1960) představuje výběr z cyklu prací, jejichž společnou inspirací je krajina v okolí obce Svatoslav. Zdánlivě jednotvárná krajina vyvolávala…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava maleb a sítotisků umělce z let 2010 – 2012 inspirovaných krajinou kolem Svatoslavi. Další z řady výstav přibližujících tvorbu současných výtvarníků žijících ve sběrném regionu Podhoráckého muzea.

"Výstava maleb a grafických listů Milana Magniho (1960) představuje výběr z cyklu prací, jejichž společnou inspirací je krajina v okolí obce Svatoslav. Zdánlivě jednotvárná krajina vyvolávala v malíři intenzivní pocity, z nichž v letech 2010–2012 vzešel cyklus, kterým se Magni spíše než konkrétní výsek krajiny pokouší zachytit určitou archetypální oproštěnost krajiny, její esenci a neměnnost v mnohosti neustále se měnících přírodních forem. Magni zcela vyloučil vyobrazení bezprostředně odkazující k předmětnému světu a plně se soustředil na práci se světlem, barvou a strukturou obrazové plochy, které nejsou v jeho obrazech jen prostředkem vytváření neiluzivního prostoru ale i nositelem emotivního výrazu a významu. Vzájemné harmonické či kontrastní vztahy jednotlivých barev, jejich textura a způsob vrstvení a překrývání pak spolu s energickým, gestickým projevem malíře určují dynamický aspekt obrazů.

Výstavu doplňují Magniho trojrozměrné dřevěné objekty, které autor interpretuje jako přeťaté kosmické sloupy. Vychází z přirozené struktury a barvy dřeva, jež opracovává až do podoby základního znaku a počítá i s jeho haptickým působením. Objekty představují novou polohu tvorby Milana Magniho, jenž se dosud vyjadřoval především malířskými prostředky.

Milan Magni se již v 80. letech minulého století stal respektovanou osobností brněnské umělecké scény. Vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně a Katedru výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (M. Štolfa, L. Ochrymčuk). Jako jeden z mála umělců tehdejšího tzv. brněnského okruhu soustředil svou pozornost téměř výhradně na malbu. Někdejší člen skupiny Měkkohlaví vychází ve své tvorbě z geometrizující a lyrické abstrakce. Řadí se mezi konstruktivně orientované malíře vycházející z tzv. analytické či radikální malby. Od 80. let jej zajímala především tematika spjatá s kosmologií a energií. Zhruba od poloviny 90. let začaly do jeho tvorby postupně pronikat inspirace různými krajinnými prvky a přírodními strukturami. Tyto tendence vyvrcholily poté, co se Magni v roce 2006 přestěhoval do Svatoslavi.

Pro školy i širokou veřejnost je připraven doprovodný program."

 

Otevírací doba a vstupné

zde

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Další bohatý výběr výstav po celé České republice najdete zde

Mapa

Další akce v okolí

Kapitán Demo: Zámek Rosice, Open-Ai…

18.06.2022 - 18.06.2022
Rosice

Atelieer.cz Vás srdečně zve na 2. ročník akce Fresh Castle.

Prago Union & Nikola Mucha: Zámek R…

12.08.2022 - 12.08.2022
Zámek Rosice

Atelieer.cz Vás srdečně zve na 2. ročník akce Fresh Castle. V roce 2022 se nepotkáme pouze 18.6 s Kapitánem Demo, ale…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 18. květen

Dnes má svátek Nataša

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete