Statistika našeho portálu

  • 95 109 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou

31.01.2014 Hluboká nad Vltavou

Medvědí bráškové Ben a Dick ze Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou oslaví příští pátek 31. 1. 2014 své 25.narozeniny.Ošetřovatelé medvědům připraví vlastnoručně vyrobený dort ze samých dobrot. Kdo chce medvědům popřát společně se zaměstnanci zoo bude vítán ve 13 hodin u jejich výběhu. Ben a Dick se narodili 30. ledna 1989 přímo v Zoologické zahradě Ohrada. Jejich rodiče Marica a Gelu byli v srpnu…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou
Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
České Budějovice
Obec
Hluboká nad Vltavou

Fotogalerie k článku

Medvědí bráškové Ben a Dick ze Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou oslaví příští pátek 31. 1. 2014 své 25.narozeniny.

Ošetřovatelé medvědům připraví vlastnoručně vyrobený dort ze samých dobrot. Kdo chce medvědům popřát společně se zaměstnanci zoo bude vítán ve 13 hodin u jejich výběhu.
 
Ben a Dick se narodili 30. ledna 1989 přímo v Zoologické zahradě Ohrada. Jejich rodiče Marica a Gelu byli v srpnu 1976 přivezeni do ČSSR na výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích, kde byli vystaveni jako medvíďata v expozici Rumunska, po skončení výstavy byli věnováni právě do této zoo.

 

CO MOŽNÁ NEVÍTE:

Rodiče:

otec GELU (*1976, +13.3.2001)

matka MARICA  (*1976, +9.9.2000)

původ - narozeni v přírodě (rumunské Karpaty) začátkem roku 1976

v srpnu 1976 byli  přivezeni do ČSSR na výstavu Země živitelka v Českých Budějovicích, kde byli vystaveni jako medvíďata v expozici Rumunska, po skončení výstavy byli věnováni do Zoo Ohrada.

Protože jejich jména byla rumunská, postupem času si je chovatelé přejmenovali na Bedřich a Maryša (tak se dostali i do pozdější evidence)

Od roku 1981 se Gelu a Marica začali v zoo pravidelně rozmnožovat (každé dva roky) a do roku 1993 odchovali minimálně 15 mláďat  - podle záznamů zoo mezi nimi byli například také Vok a Kateřina (*1985), kteří byli umístěni na zámku Český Krumlov, Jarda (*1993), který donedávna žil na hradě Točník a jeho bratr, který je na zámku v Zákupech.

Gelu a Marica byli v roce 1998  přestěhováni ze Zoo Ohrada do více než 1 ha velkého výběhu v Zoo Plzeň, kde svůj život dožili.

 

Další věhlasní příbuzní

V další generaci se několikrát rozmnožovali Mišta a Pišta - první mláďata Gelu a Marici z roku 1981, a především pravidelně se rozmnožovali medvědi z českokrumlovského zámku, jejichž nejpopulárnějšími medvíďaty jsou Vojta, Kuba a Matěj (*13.1.2000), známí z večerníčků Václava Chaloupky "Méďové", kteří v současné době žijí v pěkném "medvědáriu" v Berouně (Beroun má medvěda ve znaku).  Vok a Kateřina jsou starší sourozenci Dicka a Bena -  Dick a Ben jsou tedy strýci Vojty, Kuby a Matěje.

Železo v noze

V roce 1991 si Ben zlomil stehenní kost a musel být operován. Operace probíhala přímo v medvědí kleci. Ben má od té doby v noze trvale hřeb, který ho ale, jak se zdá, nijak zvlášť v jeho životě neomezuje.

Proč  máme jen samce?

Důvodem proč Zoo Ohrada chová jen samce medvědů hnědých je regulace rozmnožování medvědů hnědých v českých zoologických zahradách. Medvědy odchované v lidské péči klasickým způsobem není totiž možné vypouštět do volné přírody, v zoologických zahradách jich je zatím dostatečný počet a předávat je soukromým chovatelům není vhodné.

Těšíme se na vás!
 

Mapa

Další akce v okolí

Borůvkobraní - Borovany

10.07.2021 - 11.07.2021
Borovany

Ojedinělá gastronomicko-kulturní akce, kde se vše točí kolem borůvek: divadelní vystoupení, folklorní soubory, jarmark…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 18. duben

Dnes má svátek Valérie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete