Regionální muzeum a galerie v Jičíně
11.01.2013 - 03.03.2013 Jičín
Připomínka 70. výročí transportu židovské komunity z Jičínska. "Co s těmi Židy pořád máte?" beseda na téma kořeny a současnost antijudaismu se uskuteční v úterý 5. 2. od 17 hodin, přednáší a beseduje kulturoložka Terezie Dubinová, PhD. "Tragické události naší historie jako je holokaust si je třeba neustále připomínat, neboť pamětníků je již velmi málo a zanedlouho nebudou mezi námi. Je…
Adresa a kontaktní informace
- Adresa:
- Regionální muzeum a galerie v Jičíně
- Oblast
- Severovýchod
- Kraj
- Královéhradecký kraj
- Okres
- Jičín
- Obec
- Jičín
- Telefon
- +420 493 532 204
- muzeumhry@centrum.cz
- Web
- http://muzeumhry.cz
Fotogalerie k článku
Připomínka 70. výročí transportu židovské komunity z Jičínska. "Co s těmi Židy pořád máte?" beseda na téma kořeny a současnost antijudaismu se uskuteční v úterý 5. 2. od 17 hodin, přednáší a beseduje kulturoložka Terezie Dubinová, PhD.
"Tragické události naší historie jako je holokaust si je třeba neustále připomínat, neboť pamětníků je již velmi málo a zanedlouho nebudou mezi námi. Je to obtížné téma a pro řadu lidí je rozsah holokaustu nepředstavitelný, nepochopitelný. Dovolím si tvrdit, že se s ním dosud naše společnost zcela nevyrovnala, o čem svědčí i vzrůstající aktivity popíračů holokaustu," vysvětluje Ing. Jan Kindermann, místopředseda OS Baševi.
Jádro výstavy tvoří 20 banerů, zapůjčených Židovským muzeem v Praze, na kterých jsou představeny osudy šesti židovských dětí od roku 1938 do roku 1945, respektive do současnosti. Tyto osobní příběhy jsou klíčem k historickým událostem předválečného, válečného i poválečného Československa. Připravené texty doplňují regionální historické a liturgické předměty, které pochází ze sbírky bývalého muzea v Kopidlně i ze sbírek soukromých. "Návštěvníci si prohlédnou místní tóry, knihu Ester, devítiramenný svícen, obřadní textilie, šofar a další předměty," přibližuje etnoložka jičínského muzea Mgr. Hana Macháčková, "vystavené budou také jmenné seznamy jičínských židovských sousedů z období 2. světové války, které vznikly ve spolupráci s Okresním archivem Jičín."
Mezi nejcennější exponáty patří osobní fotoalbum Karla Picka, jičínského rodáka židovského původu, který jako dvaadvacetiletý zahynul v plynové komoře Osvětim deset dní poté, co jej nacisté s rodinou a dalšími sousedy odvlekli z Jičína. Album je unikátním souborem fotografií dokumentující tábory jičínských skautů, kterých se Karel Pick zúčastnil, a také život židovských rodin Pickových a Hellerových. Toto album uschoval Karel Pick před transportem u spřátelené rodiny Tichánkových. Po válce paní Tichánková předala album Stanislavu Hylmarovi, který je na fotografiích ze skautských táborů také zachycen, a díky jeho ochotě mohlo být dnes album na výstavu zapůjčeno.
"Výstava Neztratit víru v člověka je jedinečná tím, že věnuje pozornost dětem a jejich příběhům. Diváci se tak mohou lépe vcítit do individuálního osudu nevinných a ptát se: Mohlo být násilí zastaveno? Mohli nepronásledovaní lidé udělat pro své židovské spoluobčany více? Proč jeden přežil a druhý zemřel? Může se situace opakovat? A další otázky, které nenabízejí snadné a jednoznačné odpovědi," shrnuje hebraistka a kulturoložka Terezie Dubinová, PhD, autorka metodického materiálu pro učitele "Jak učit o holokaustu".
Pro objednané školní třídy bude připravena komentovaná prohlídka výstavou a interaktivní materiály.
Během výstavy proběhnou přednášky:
15. ledna – Terezie Dubinová, PhD.: Téma holokaustu ve výuce – metodický seminář pro učitele
5. února – Terezie Dubinová, PhD.: Co s těmi Židy pořád máte? – kořeny a současnost antijudaismu
26. února – Terezie Dubinová, PhD., Ing. Dagmar Rýdlová, OS Dlouhá cesta, pediatři a další: Když zemře dítě… – beseda na téma ztráty dětí a dalšího života jejich rodičů
Vernisáž proběhla ve výroční den - ve čtvrtek 10. ledna 2013 od 16 hodin ve výstavní chodbě jičínského muzea. Úvodem promluvil PhDr. Jan Munk, předseda Židovské obce v Praze, a MUDr. Vít Šlechta, předseda OS Baševi, slavnostní setkání hudbou doprovodil Ondřej Zlevor. Od 18 hodin následoval pietní akt v jičínské synagoze, kde bylo možné zapálením svíček uctít památku obětí holokaustu. Modlitbu El maale rachamim při této příležitosti přednesl MUDr. Vít Šlechta.
Těšíme se na vaši návštěvu.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Kalendář akcí zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 73353 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz