Statistika našeho portálu

  • 96 802 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 200 Míst a památek

Regionální muzeum a galerie v Jičíně

11.01.2013 - 03.03.2013 Jičín

Připomínka 70. výročí transportu židovské komunity z Jičínska. "Co s těmi Židy pořád máte?" beseda na téma kořeny a současnost antijudaismu se uskuteční v úterý 5. 2. od 17 hodin, přednáší a beseduje kulturoložka Terezie Dubinová, PhD. "Tragické události naší historie jako je holokaust si je třeba neustále připomínat, neboť pamětníků je již velmi málo a zanedlouho nebudou mezi námi. Je…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Oblast
Severovýchod
Kraj
Královéhradecký kraj
Okres
Jičín
Obec
Jičín

Fotogalerie k článku

Připomínka 70. výročí transportu židovské komunity z Jičínska. "Co s těmi Židy pořád máte?" beseda na téma kořeny a současnost antijudaismu se uskuteční v úterý 5. 2. od 17 hodin, přednáší a beseduje kulturoložka Terezie Dubinová, PhD.

"Tragické události naší historie jako je holokaust si je třeba neustále připomínat, neboť pamětníků je již velmi málo a zanedlouho nebudou mezi námi. Je to obtížné téma a pro řadu lidí je rozsah holokaustu nepředstavitelný, nepochopitelný. Dovolím si tvrdit, že se s ním dosud naše společnost zcela nevyrovnala, o čem svědčí i vzrůstající aktivity popíračů holokaustu," vysvětluje Ing. Jan Kindermann, místopředseda OS Baševi.

Jádro výstavy tvoří 20 banerů, zapůjčených Židovským muzeem v Praze, na kterých jsou představeny osudy šesti židovských dětí od roku 1938 do roku 1945, respektive do současnosti. Tyto osobní příběhy jsou klíčem k historickým událostem předválečného, válečného i poválečného Československa. Připravené texty doplňují regionální historické a liturgické předměty, které pochází ze sbírky bývalého muzea v Kopidlně i ze sbírek soukromých. "Návštěvníci si prohlédnou místní tóry, knihu Ester, devítiramenný svícen, obřadní textilie, šofar a další předměty," přibližuje etnoložka jičínského muzea Mgr. Hana Macháčková, "vystavené budou také jmenné seznamy jičínských židovských sousedů z období 2. světové války, které vznikly ve spolupráci s Okresním archivem Jičín."

Mezi nejcennější exponáty patří osobní fotoalbum Karla Picka, jičínského rodáka židovského původu, který jako dvaadvacetiletý zahynul v plynové komoře Osvětim deset dní poté, co jej nacisté s rodinou a dalšími sousedy odvlekli z Jičína. Album je unikátním souborem fotografií dokumentující tábory jičínských skautů, kterých se Karel Pick zúčastnil, a také život židovských rodin Pickových a Hellerových. Toto album uschoval Karel Pick před transportem u spřátelené rodiny Tichánkových. Po válce paní Tichánková předala album Stanislavu Hylmarovi, který je na fotografiích ze skautských táborů také zachycen, a díky jeho ochotě mohlo být dnes album na výstavu zapůjčeno.

"Výstava Neztratit víru v člověka je jedinečná tím, že věnuje pozornost dětem a jejich příběhům. Diváci se tak mohou lépe vcítit do individuálního osudu nevinných a ptát se: Mohlo být násilí zastaveno? Mohli nepronásledovaní lidé udělat pro své židovské spoluobčany více? Proč jeden přežil a druhý zemřel? Může se situace opakovat? A další otázky, které nenabízejí snadné a jednoznačné odpovědi," shrnuje hebraistka a kulturoložka Terezie Dubinová, PhD, autorka metodického materiálu pro učitele "Jak učit o holokaustu".

Pro objednané školní třídy bude připravena komentovaná prohlídka výstavou a interaktivní materiály.

Během výstavy proběhnou přednášky:

15. ledna – Terezie Dubinová, PhD.: Téma holokaustu ve výuce – metodický seminář pro učitele
5. února – Terezie Dubinová, PhD.: Co s těmi Židy pořád máte? – kořeny a současnost antijudaismu
26. února – Terezie Dubinová, PhD., Ing. Dagmar Rýdlová, OS Dlouhá cesta, pediatři a další: Když zemře dítě… – beseda na téma ztráty dětí a dalšího života jejich rodičů


Vernisáž proběhla ve výroční den - ve čtvrtek 10. ledna 2013 od 16 hodin ve výstavní chodbě jičínského muzea. Úvodem promluvil PhDr. Jan Munk, předseda Židovské obce v Praze, a MUDr. Vít Šlechta, předseda OS Baševi, slavnostní setkání hudbou doprovodil Ondřej Zlevor. Od 18 hodin následoval pietní akt v jičínské synagoze, kde bylo možné zapálením svíček uctít památku obětí holokaustu. Modlitbu El maale rachamim při této příležitosti přednesl MUDr. Vít Šlechta.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

sobota 22. leden

Dnes má svátek Slavomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete