Statistika našeho portálu

  • 100 976 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Online: filmu Operace Eichmann - celá ČR

03.02.2021 Praha

Filmu Operace Eichmann vyprávějící příběh zajetí nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna, jednoho z hlavních organizátorů holocaustu. V roli Eichmanna se představí britský herec Ben Kingsley.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Film až pozoruhodně odpovídá skutečnosti. Na pár změn ale došlo, především z dramatických důvodů. Jedním z největších rozdílů reálného a filmového příběhu je závěrečný únos Eichmanna z Buenos Aires. Eichmannův syn i nacističtí sympatizanti ve skutečnosti Eichmanna po jeho zmizení opravdu hledali, ale situace nebyla tak dramatická, jak popisuje film, ve kterém agenti Mosadu sotva unikli se zdrogovaným Eichmannem, aby pár vteřin poté přišli jeho komplicové. Ve skutečnosti dorazili na místo až o půl hodiny později. Drama se neodehrálo ani na letišti, na rozdíl od filmu. Například letecká stráž si myslela, že Eichmann je jen opilý spící úředník, dokonce se mu tehdy smáli a nechali je bez problémů jít. Agent Mosadu Rafi Eitan později popsal misi jako jednu z těch jednodušších. Tvůrci si tak napětí do filmu vymysleli.

Premiéra: 22:00

USA, 2018

Režie: Chris Weitz

Scénář: Matthew Orton

Kamera: Javier Aguirresarobe

Hudba: Alexandre Desplat

Hrají: Oscar Isaac, Ben Kingsley, Mélanie Laurentová, Lior Raz, Nick Kroll, Michael Aronov, Ohad Knoller, Greg Hill, Torben Liebrecht, Joe Alwyn, Greta Scacchi, Peter Strauss, Haley Lu Richardsonová, Pêpê Rapazote, Rainer Reiners, Simon Russell Beale, Rita Paulsová, Iván Steinhardt, Allan Corduner, Michael Benjamin Hernandez, Ana Luzarthová

USA, 2018

Režie: Chris Weitz

Scénář: Matthew Orton

Kamera: Javier Aguirresarobe

Hudba: Alexandre Desplat

Hrají: Oscar Isaac, Ben Kingsley, Mélanie Laurentová, Lior Raz, Nick Kroll, Michael Aronov, Ohad Knoller, Greg Hill, Torben Liebrecht, Joe Alwyn, Greta Scacchi, Peter Strauss, Haley Lu Richardsonová, Pêpê Rapazote, Rainer Reiners, Simon Russell Beale, Rita Paulsová, Iván Steinhardt, Allan Corduner, Michael Benjamin Hernandez, Ana Luzart

Zajímavosti

Děj filmu i jeho natáčení probíhaly v Argentině, především v okolí metropole Buenos Aires.

Proces s Eichmannem probíhal v rozmezí 11. dubna až 15. prosince 1961, rozsudek smrti byl potvrzen 29. května 1962. Rozsudek smrti oběšením byl vykonán 1. června 1962, tělo bylo spáleno a popel byl vysypán do moře. Proces byl přenášen do celého světa a poprvé zde veřejně vystupovali přeživší z koncentračních táborů.

Film je spíše dramatizací skutečných událostí než jejich dokumentárně přesným zpracováním. Do dnešních dnů totiž existuje o průběhu události Eichmannova únosu několik verzí. Skutečná je postava agenta Petera Malkina, který vedl s Eichmannem jako jediný psychicky náročné rozhovory. Zemřel v roce 2005.

Adolf Eichmann nebyl až do svého zajetí ve světě známý jako nacista. Zodpovědnost za transporty židů do koncentračních táborů byla spojována s Reinhardem Heydrichem, který byl během války zavražděn.

Herec sir Ben Kingsley, který ztvárnil Adolfa Eichmanna, uvedl, že měl během natáčení v kapse fotografii Elieho Wiesela, přeživšího holokaustu. Fotografie mu sloužila jako připomínka historické odpovědnosti a také toho, že měl v úmyslu svou účastí na filmu uctít oběti Eichmanna, ne se soustředit přímo na jeho osobu. Fotografii v kapse měl herec už při natáčení filmu Schindlerův seznam, tehdy to byl obrázek oběti holokaustu Anny Frankové. Ben Kingsley dodal, že po svém předchozím výzkumu nacistů pro jiné filmy

 

Další akce v okolí

Lustr 2023 - Praha

21.09.2023 - 26.09.2023
Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže…

Culture Get-Together 2023: Letos v …

25.09.2023 - 26.09.2023
Praha

Čtvrtý ročník konference o spolupráci v kultuře proběhne 25. – 26. 9. 2023 v karlínském prostoru Spojka Events. Jejím…

Festival Den architektury se letos …

29.09.2023 - 05.10.2023
Praha

Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr…

Butky Food Fest 2023 - Praha

30.09.2023 - 30.09.2023
Galerie Butovice

Děti už jsou zpátky ve škole, s létem by se ale měli rozloučit i jejich rodiče a vůbec všichni dospělí. Butky Park,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 26. září

Dnes má svátek Andrea

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete