Statistika našeho portálu

  • 95 747 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Online: Oslavy Mezinárodního dne Romů 2021- celá ČR

07.04.2021 - 09.04.2021 Praha

Blíží se oslavy Mezinárodního dne Romů 2021, které pořádá organizace Ara Art.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Společnost Ara Art pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů letos už posedmé, tentokrát s tématem Držíme spolu - L´ikeras peha. V loňském roce přišel nejvýznamnější romský svátek v době, kdy jsme v souvislosti s tehdy čerstvě nastupující pandemií poprvé zažívali uzávěru veřejného života. Tehdy jsme věřili, že se "živě" sejdeme nejpozději na podzim a pokud ne, tak že si o to více užijeme oslavy a další kulturní akce nejpozději v následující sezóně. Ukázalo se však, že taková míra optimismu nebyla na místě. 

A tak je letos v plánu již druhý ročník oslav MDR, u nějž přivítáme diváky v pohodlí jejich domovů u obrazovek a monitorů. Na každý ze tří dnů oslav je přichystán slavnostní večer s jedním pozvaným hudebním hostem (respektive kapelou). Nebude se však jen hrát a zpívat, ale trochu netradičně se bude i hodně povídat. "Na letošek jsme připravili sérii tří koncertních talk show. Vše jsme naplánovali tak, aby oslavy mohly proběhnout, ale abychom zároveň byli schopni dodržet přísně nastavená bezpečnostní opatření. Proto jsme změnili formát a dramaticky omezili počet vystupujících i členů realizačního týmu," vysvětluje David Tišer, ředitel organizace Ara Art a režisér všech tří slavnostních večerů i jejich online přenosů.

Ve středu 7. dubna si tak diváci užijí koncert a povídání se členy hudebního uskupení Lače Manuša – s frontmanem, zakladatelem a skvělým gypsyjazzovým kytaristou Tiborem Židou a se zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Na den hlavního svátku, tedy čtvrtek 8. dubna, je naplánováno vystoupení kapely Bachtale Apsa, jejíž nejvýraznější postavou je dnes již proslulý romský akordeonista Mário Bihári. Kromě muzikantů se však diváci mohou těšit také na zvláštní hostku, kterou bude dlouholetá přítelkyně a umělecká spolupracovnice Mária Biháriho Bára Hrzánová. V pátek 9. dubna se pak série slavnostních online večerů zakončí vystoupením oblíbené zábavové kapely Pefek Band. Každým z večerů provede diváky zkušený moderátor a především také skvělý muzikant Vojta Lavička, kterého podpoří Claudie Laburdová. "Vstup do prostoru, odkud se bude vysílat, bude povolen pouze s negativním testem, který na naše náklady provede zdravotnický personál přímo před vstupem do divadla. Testovat budeme samozřejmě každý den znovu. Spolu s dodržováním zásady tří R tak chceme eliminovat případné riziko přenosu viru," vysvětluje Tišer.

Vedle hlavních večerů jsou pro diváky jako doprovodný program připraveny na středu a čtvrtek také dvě nehudební akce. Ve středu 7. dubna proběhne od 18 hodin také debata o romské literatuře, kterou zaštiťuje nakladatelství Kher, jež do debaty vyslalo svou redaktorku Lenku Jandákovou a jednu ze svých kmenových autorek Stanislavu Ondovou. Ve čtvrtek 8. dubna pak od 17 hodin bude pro diváky MDR online připravena kuchařská show romského módního návrháře, výtvarníka a kuchaře, který v loňském roce zazářil v televizní reality show Master Chef, Pavla Berkyho. Jeho vystoupení bude přenášeno vedle facebookové stránky Ara Art také na profilu Romsko-české dobroty, který sleduje bezmála sedm desítek tisíc lidí. 

"Samozřejmě, že bychom mnohem raději slavili náš svátek tak, jak jsme zvyklí – zpěvem, hudbou a tancem ve velké společnosti lidí. Nechceme ale jen plakat nad tím, že to nejde, raději budeme aktivně hledat všechny možné cesty, jak být spolu a vzájemně se podpořit. Věříme, že právě teď je čas, kdy všichni musíme držet spolu a táhnout za jeden provaz. Když to uděláme, můžou tyto online oslavy být opravdu poslední a na všech dalších se už uvidíme osobně," dodává Tišer. 

Další akce v okolí

Online: Jiří Halda - Emocionální zr…

18.08.2021 - 18.08.2021
Praha

Zjistěte, jak při výchově skloubit zdravý fyzický a emoční růst dětí, v online přednášce známého lektora, Jiřího Haldy!

Příměstský in-line kemp s angličtin…

02.08.2021 - 06.08.2021
Praha

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp BAMBINI 2021 …

02.08.2021 - 06.08.2021
Modřany

Novinka! Příměstský cyklo kemp určený pro děti ve věku 3-5 let. Program zaměřený speciálně na nejmenší bikery a…

Open House Praha 2021 - Praha

02.08.2021 - 08.08.2021
Praha

Již v pondělí 2. srpna 2021 startuje festivalový týden, který vyvrcholí o víkendu 7. a 8. srpna. Open House Praha zve…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

čtvrtek 5. srpen

Dnes má svátek Kristián

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete