Statistika našeho portálu

  • 95 435 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 197 Míst a památek

Hledají pravdu mezi lžemi. Online seminář přiblíží metody kriminálních psychologů

11.11.2020 Praha

Zapojte svoje šedé buňky mozkové, tento večer nás něco naučí! Večer je určený fanouškům forenzní psychologie, kriminálních příběhů i těm, co se rádi dozví něco nového.

Adresa a kontaktní informace

Zájemci v poutavé přednášce kriminálního psychologa Ondreje Kubíka zjistí, jak se hrají "šachy" s podezřelým a jak se dává šach mat. Tento expert v něm přiblíží metody vyslýchání a získávání informací, které se používají u nás, a prozradí, jak se dají poznatky psychologie využívat v trestně-právních situacích. Zapojte svoje šedé buňky mozkové, tento večer nás něco naučí! Večer je určený fanouškům forenzní psychologie, kriminálních příběhů i těm, co se rádi dozví něco nového. Víc informací najdete v eventu. 

Slovo forenzní je dnes populární díky seriálům. Co je forenzní psychologie a čemu se věnuje?

Ondrej Kubík: Moje přednášky se zaměřují na jedno z forenzně-psychologických témat. Forenzní psychologie je aplikovaná psychologická disciplína, která zkoumá psychické jevy, stavy, procesy a reakce účastníků soudního jednání anebo účastníků přípravného jednání v rámci policejních výslechů a vyšetřování. V podstatě se snaží poznávat psychiku osob, které vypovídají. Jedním z těchto témat forenzní psychologie je efektivnost výslechu z hlediska psychologie.

 Co to znamená?

Ondrej Kubík: Jak klást otázky či jak se vyhýbat sugestivním otázkám. Forenzní psychologie zkoumá například i sugestibilitu dětí. Nezletilý svědek je náchylný k přebírání názorů od dospělých anebo pro něj významných lidí. To znamená, že je náchylný k tomu, že ho přesvědčíme, a on potom může vypovídat něco, co se ve skutečnosti nestalo. Tedy převezme naši verzi. 

 Budete vyprávět i o rozpoznání lží.

Ondrej Kubík: Ano, v rámci přednášek budu vyprávět i o psychologickém posuzování věrohodnosti, ale i lži či nepravdivosti výpovědi. Jinak, to je vážně zajímavé a aktuální téma, které v podstatě psychologicky odpovídá na otázku, zda dokážeme poznat lidskou lež při výslechu. Dokážeme poznat lež například, když k nám přijde žena, která předstírá, že je psychicky týraná? Říká se, že jizvy na těle lze vidět, ale na srdci ne, a právě zde ta forenzní psychologie často pomáhá nacházet odpovědi v případě psychického násilí, tedy zda k němu došlo nebo ne.

 Dá se něco také zjistit při jediném výslechu, nebo je nutná série vícera vyslýchání?

Ondrej Kubík: Toto je relativní. Na jedné straně je ten, kdo to zjišťuje, a na druhé je ten, kdo buď chce, abyste to zjistili, nebo nechce, abyste to zjistili. Pokud na té druhé straně sedí podezřelý, který jednoduše nechce, abyste to zjistili (my to nazýváme rezistentní chování), tak vás bude natahovat. Bude odbočovat od tématu výslechu a vy budete muset využít daleko sofistikovanější taktiky. Děje se to například u pachatelů, kteří jsou super inteligentní, anebo u recidivistů. Ti bývají od začátku odměření a nechtějí spolupracovat. Spolupráce se spíše dosáhne s prvopachatelem či někým, kdo spáchal zločin neúmyslně. Pachatel, který už při páchání činu věděl, že je to protizákonné, se tak lehce nepřizná. Například daňové podvody, DPHáčkaři, ekonomické či subvenční podvody – to je vysoce sofistikovaná trestná činnost, která si vyžaduje opakování výslechů. Někdy se to musí opakovat i 10krát či 20krát, takže podezřelý či obviněný k nám chodí jako na hodiny klavíru. 

 Běžný člověk neví, jak vypadají výslechy, představu si tvoří na základě filmů a seriálů. Jak tedy vypadá výslech ve slovenských realitách?

Ondrej Kubík: Jako člověk s psychologickým a právním vzdělaním musím říct, že mám pocit, že se situace diametrálně zlepšila. Policejní sbor můžu ohodnotit pozitivně, i když samozřejmě najdeme i lajdáky, ale co se týče vyšetřovatelů, se kterými jsem se setkal a se kterými jsem realizoval výslechy, tak byli velmi vstřícní a chtěli spolupracovat. Mnozí z nich nemají problém se učit, anebo tu aktivitu přenechají kriminálnímu psychologovi tam, kde je to třeba. Kriminální psycholog může do výslechu zasáhnout otázkou, ale nemůže tak udělat svévolně, protože výslech řídí vyšetřovatel.

 Jaké je postavení forenzních psychologů na Slovensku?

Ondrej Kubík: V rámci trestního řízení je jistý úsek, který řeší policie. Tam musí být psycholog povolaný ze zákona z důvodu, aby byl výslech vykonaný ohleduplně. Policista má s psychologem také konzultovat způsob provedení výslechu. Ten psycholog tam není přítomný jen kvůli tomu, že si to policie vymyslela, nebo kvůli tomu, že zákon nařizuje, aby tam seděl. Je tam proto, aby dohlížel například i na to, aby byla oběť vhodným způsobem poučená a aby bylo s obětí trestného činu zacházeno důstojně a lidsky. Také aby se respektovalo tempo kladení otázek, pokud jde například o dítě. Pokud je to například znásilněná žena či muž, tak aby se vyhnulo otázkám, které by ji či jeho mohli znevážit anebo urazit. Psycholog má svoje místo u výslechu oběti, protože to, co nám poví při výslechu, se stává důkazem.

 Chodí forenzní psychologové i na soudní jednání?

Ondrej Kubík: Chodí. Já osobně jsem kriminální psycholog a odborný konzultant a mým tématem za těch deset let práce bylo právě přípravné jednání, tedy jsem se specializoval na policejní výslech. Ale samozřejmě, byl jsem už vypovídat na soudě.

 Jakým případům jste se věnoval?

Ondrej Kubík: Víte čemu? Tomu, co se za poslední roky nalepilo. Ale byla to trnitá cesta, protože ze začátku ani ta konzultační činnost nebyla úplně ideální. I my jako psychologové jsme se snažili dávat nějaký legislativní náčrt toho, jak by to mělo vypadat. A tak to už v současnosti i vypadá. Prošel jsem si případy týraných žen, sexuálně zneužívaných dětí či ublížení na zdraví, vlastně případy domácího násilí ve všeobecnosti. Řešil jsem také kuplířství, trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže, ale i závažnější zločiny.

 Mgr. et Mgr. Ondrej Kubík, PhD

je slovenský kriminální psycholog, právník a bezpečnostní analytik. Kubík je uznávaný expert na psychologické posuzování věrohodnosti, vyšetřovací a kriminální psychologii, psychologii práva, psychologii propagandy, psychologii extrémizmu, technologii propagandy a psychologii informační bezpečnosti. Víc jak deset let působil jako odborný konzultant Policejního sboru – kriminální psycholog na účely psychologického posuzování věrohodnosti výpovědí svědků, podezřelých a obviněných. V současnosti se zabývá problematikou psychologie manipulace lidského chování, psychologií propagandy a extremizmu, experimentální a provokační propagandou a technologií informační války v kontextu mezinárodního práva ozbrojených konfliktů a mezinárodního práva informační bezpečnosti.

 

11. 11. (středa)

Start: 18:00 hod.

Stream zde

 

Další akce v okolí

Online:Vliv raného dětství na vývin…

14.06.2021 - 14.06.2021
Praha

Zjistěte, jak dítěti zabezpečit co nejlepší start do života a obeznamte se s neurobiologickými aspekty sociálního a…

Online: Jak se jazyky učí profesion…

15.06.2021 - 15.06.2021
Praha

Inspirujte se těmi, co zdolali už několik jazyků, a poznejte metody, jimiž se učí jazyky odborníci!

Online: Trestní obtěžování - celá ČR

16.06.2021 - 16.06.2021
Praha

Poznejte fenomén stalkingu z pohledu kriminální psychologie v osvětové přednášce psychologa a bezpečnostního analytika…

Online: Myšlenkové mapy a vizuální …

17.06.2021 - 17.06.2021
Praha

Naučte se brázdit nekonečný prostor vaší mysli prostřednictvím myšlenkové mapy!

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 13. červen

Dnes má svátek Antonín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete