Statistika našeho portálu

  • 95 086 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Online: Šumperské veduty - Šumperk

02.03.2021 - 30.05.2021 Šumperk

Výstava Šumperské veduty.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Vážení příznivci Vlastivědného muzea v Šumperku,
dovolujeme si Vám zaslat bližší informace a fotografie z nové výstavy Šumperské veduty. Prezentována bude zatím on-line, a to na našich stránkách:
 

Současná instalace ve Výstavní síni šumperského a doprovodný katalog k výstavě Šumperské veduty se snaží představit panoramatické záběry i pohledy do městských zákoutí Šumperka, přičemž odrazovým můstkem celého projektu se staly, až na výjimky, práce uložené v uměleckých podsbírkách Vlastivědného muzea v Šumperku. 

Pod pojmem veduta chápejme umělecké ztvárnění pohledu na město, a to jak v širším, panoramatickém pohledu včetně krajiny, tak i v detailním záběru městského interiéru. K rozšíření vedut došlo až v 17. století a jejich obliba jako samostatného výtvarného žánru trvala až do konce 19. století. Dá se říci, že jejich popularita přetrvává dodnes, pouze médium malby či grafiky postupně nahradila fotografie. 

Dochované veduty lze vnímat nejen jako svébytná umělecká díla, ale také jako důležitý historický pramen. Nejinak tomu je i v případě Šumperka. Až do 70. let 19. století jsou veduty jediným informačním zdrojem pojednávajícím o vzhledu města a dá se z nich vyčíst velké množství údajů o jeho stavebním vývoji, chronologii výstavby jeho jednotlivých částí a někdy i o detailech staveb zmizelých během času. Poskytují také informace o rozsahu městské zástavby v té které době. 

Vlastivědné muzeum v Šumperku uspořádalo v minulých letech řadu úspěšných výstav o historickém Šumperku. Na všech se uplatnily vedle fotografií a reálií i malované a graficky provedené pohledy na město. Tentokrát jsme se zaměřili na šumperské veduty datované od 18. století do roku 1950 a rozhodli jsme se všechna prezentovaná díla navíc konfrontovat se současnou fotografií.

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mapa

Další akce v okolí

Trumpetista hraje. Trumpetista sklá…

15.04.2021 - 15.04.2021
Reduta

Koncert Moravské filharmonie s ukázkou autorské tvorby trumpetisty Ondřeje Moťky.

Mistrovské výkony hráčů Moravské fi…

19.04.2021 - 19.04.2021
Reduta

Komorní koncert Moravské filharmonie nabízející jedinečný intimní zážitek a mistrovské výkony vybraných členů orchestru.

Ondřej Havelka & Melody Makers - Šu…

24.04.2021 - 24.04.2021
Velký sál

Nylonový věk – tak nazval Josef Škvorecký první tři poválečná léta.

Hudbou přes horizonty – Olomouc

29.04.2021 - 29.04.2021
Reduta

Závěrečný koncert sezony Moravské filharmonie Olomouc.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 11. duben

Dnes má svátek Izabela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete