Statistika našeho portálu

  • 95 086 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Komentovaná prohlídka Up in The Sky

02.03.2021 - 13.04.2021 Praha

Pragovka Gallery srdečně zve na otevření výstavy Festival neviditelného filmu, za kterou stojí kurátorky Lea Petříková a Maro Hajrapetjan. Vernisáž výstavy proběhne 2. 3. 2021 v 18:00, sledujte ji s námi online na facebooku Pragovka Gallery. Výstava potrvá do 13. 4. 2021.

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Ústředním tématem procesuálního projektu FESTIVAL NEVIDITELNÉHO FILMU se stala neviditelnost okolností při vzniku a šíření pohyblivého obrazu. Kurátorské duo Lea Petříková a Maro Hajrapetjan koncipuje festival jako výzkumně-edukativní platformu se záměrem otevřít diskuzi k nahlížení filmu jako uměleckého díla, ale také jako události, či konceptu v kontextu tvůrců a tvůrkyň, a možností recepce v rámci různorodých scén a publik. Petříková, v současnosti doktorandka na FAMU, samotným přenosem filmové události do galerijního prostředí Foyer přímo relativizuje samotnou podstatu filmu coby neviditelného média, zhmotňovaného pouze v okamžiku projekce. Festival pomocí diskuzí a prezentací si pak klade za cíl zviditelnit ty, kdo stojí nikoli před, ale za kamerou. Jako pomyslnou páteř festivalu lze pak vnímat ztracený film Le Magicien nedoceněné umělkyně Alice Rahon,
v němž čaroděj, jako jediný přeživší nukleární katastrofy, dostal za úkol stvořit nový svět. Jak příznačné, že? Na co se mohou návštěvníci těšit?

Projekce pásma filmů Pohyby vidění představí výběr prací u nás méně známých zahraničních umělkyň mladší generace, které se ve své tvorbě intenzivně věnují pohyblivému obrazu na hranici mezi filmem v tradičním slova smyslu a galerijním prostorem. V rámci přednáškového bloku se Kateřina Svatoňová bude příkladům použití fotografie a kinematografu jako médií pro potřeby okultních věd, coby magické přístroje dovolujících zachytit neviditelné a představit ho viditelnému světu. Etablovaný fyzik Jan Rak, jenž má za sebou dlouhodobé působení v zahraničí, např. na finské University of Jyväskylä, se bude v přednášce zabývat otázkou neviditelnosti z pohledu fyziky. A jaká je souvislost fyziky (neviditelnosti) a umění? Existuje podle Jana Raka prostor, kde by bylo možné zhlédnout film Alice Rahon Le Magicien, i když byl snímek před dlouhou dobou ztracen? V dokumentárním filmu Stopa v hlavě, se dvě seniorské filmařky Jana a Vlasta se svými ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých.


2.3. VERNISÁŽ a představení projektu
13.3. DOPROVODNÝ PROGRAM I: PÁSMO FILMŮ
25.3. DOPROVODNÝ PROGRAM II: BLOK PŘEDNÁŠEK
8.4. DOPROVODNÝ PROGRAM III: STOPA V HLAVĚ
13.4. DERNISÁŽ: PŘEDNÁŠKA

 

Pro aktuální program, který bude možné sledovat on-line navštivte naše facebookové stránky: 

https://www.facebook.com/pragovkagallery

Další akce v okolí

Online: Bude dobrej -autorské čtení…

07.04.2021 - 13.04.2021
Praha

Vyprávím příběh jednoho bláznivýho psa, jeden rok života, kdy mi tohle zvíře vtrhlo do mého domova, do mojí existence a…

Online: Kosmonauti (1/2) - celá ČR

12.04.2021 - 15.04.2021
Praha

Vydejte se do vesmíru prostřednictvím Prima ZOOM. 60 let od prvního letu člověka do vesmíru.

Online:Sex a sexualita v psychosoma…

12.04.2021 - 12.04.2021
Praha

Získejte celistvý pohled na oblast lidské sexuality! V přednášce klinické psycholožky Michaely Fialové si přiblížíme…

Online:První kosmonaut - celá ČR

12.04.2021 - 12.04.2021
Praha

Živě komentovaná rekonstrukce letu J. A. Gagarina do vesmíru.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

neděle 11. duben

Dnes má svátek Izabela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete