Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Zámek Zlín

20.05.2016 - 31.12.2025 Zlín

Zlínský zámek představí interaktivní výstavu Orbis Pictus Play Zlín Unikátní projekt Orbis Pictus Play zahájí v prostorách zlínského zámku v pátek 20. května stálou expozici inspirovanou Janem Amosem Komenským. Vychází ze známého "škola hrou" a nabídne návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů. Putovní výstava, která už jedenáctým rokem obohacuje návštěvníky po celém světě a láme návštěvnické…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Zlín
Oblast
Střední Morava
Kraj
Zlínský kraj
Okres
Zlín
Obec
Zlín

Zlínský zámek představí interaktivní výstavu Orbis Pictus Play Zlín

Unikátní projekt Orbis Pictus Play zahájí v prostorách zlínského zámku v pátek 20. května stálou expozici inspirovanou Janem Amosem Komenským. Vychází ze známého "škola hrou" a nabídne návštěvníkům přes 60 interaktivních objektů. Putovní výstava, která už jedenáctým rokem obohacuje návštěvníky po celém světě a láme návštěvnické rekordy, tak nyní najde své nové místo ve zlínském zámku a dočasně také v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Spolupořadatelem výstavy je město Zlín.

Autory projektu jsou Jiří a Radana Waldovi a umělecký koncept kolektivních interaktivních expozic pochází od Petra Nikla, renomovaného umělce a zlínského rodáka. Tomuto projektu předcházela v roce 2000 výstava Hnízda her v pražské galerii Rudolfinum a v roce 2005 koncepce expozice českého pavilonu pro Expo v Aichi v Japonsku. Vývojový projekt Orbis Pictus Play začal výstavou v Paříži v roce 2006. Tyto expozice shlédlo již téměř 3 miliony lidí.
"Inspirací k výstavnímu experimentu, zahrnujícímu výtvarné, hudební i divadelní formy, mi byl otevřený tvůrčí proces, vznikající pomocí hry, představivosti a fantazie. Projekt se metaforicky odkazuje k myšlenkám Jana Ámose Komenského, rozvíjí jeho poselství a posiluje touhu po poznání" charakterizuje výstavu Petr Nikl a doplňuje: " J. A. Komenský věděl, že nejpřirozenějším způsobem poznávání světa je hra. Proto je expozice koncipována jako svobodné herní pole, které sami návštěvníci svou aktivitou a spoluvytvářením oživují. Teprve jejich představivost a vzájemná spolupráce se stává hlavním obsahem výstavy."

Objekty od celkem třiceti umělců tvořící zlínskou výstavu, jsou velmi různorodé. "Kromě již existujících exponátů představíme na zámku například i novou místnost hudebny s instalací desítek strunných nástrojů. V jednotlivých zámeckých prostorách rozehrají sami návštěvníci spoustu zvukových a světelných objektů a poznají hravou formou řadu skrytých souvislostí," uvádí ředitelka obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek Jarmila Záhorová a vysvětluje, že Orbis Pictus Play Zlín není pouze výstava. "V rámci doprovodného programu proběhnou nejrůznější workshopy, koncerty, divadelní představení, výtvarné dílny a další aktivity. Vznikat budou nové objekty s cílem expozici dále rozšiřovat."

Návštěvu výstavy doporučuje i zlínský primátor. "Byl jsem podívat už na to, jak probíhá instalace. Vše vypadá opravdu skvěle. O to víc mě těší, že se nám podařilo tak podařenou expozici přivést do našeho města," svěřil se Miroslav Adámek.

V prostorách zámku chystají nové instalace Miroslav Černý a Ivan Havlíček.  Kromě již zmíněných umělců své nástrojové objekty vytvořili tito autoři: Milan Cais, Michael Delia, Luděk Del Maschio, Mája  Dvořáková, Luboš Fidler, Pavel Havrda, Oldřich Hozman, Ondřej Janoušek, Jiří Konvrzek, Petr Korecký, Jaroslav Kořán, Petr Lorenc, Klára Ottová, Ondřej Puchta, Ueli Seiler-Hugova, Quido Sen, Ondřej Smeykal, Václav Smolka, Marianna Stránská, Zdeněk Šmíd, Dušan Váňa a Jiří Wald. 

Výstavu Orbis Pictus Play Zlín spravuje právě Zlínský zámek o.p.s. Od druhé poloviny května bude přístupná veřejnosti v prostorách zlínského zámku a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně v prostorách 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, kde bude část expozice s názvem "Labyrint světla" instalována do 18. září 2016. Tato část projektu bude prezentovat především objekty a instalace pracujících se světlem nebo optickými efekty. Návštěvníci budou doslova fyzicky vtaženi do procesu míchání barevného světla, zrcadlení, prostorové iluze vytvářené hrou světla a stínu a podobně. Výstavní prostor galerie v přízemí budovy 14 bude pro tento účel kompletně zatemněn, takže jeho podobu budou udávat výhradně světla a zvuky interaktivních instalací. "Kromě objektů, které již byly v rámci projektu Orbis Pictus vystavovány, vznikne i několik zcela nových uměleckých realizací, které jsou připravovány výhradně pro naši výstavu. Bude to například interaktivní datová instalace od Pavla Mrkuse. Půjde o speciální grafickou kompozici reagující na proměny zvuku v prostředí výstavního prostoru změnou pohybů, barev a tvarů. Nové instalace chystají třeba také Daniel Hanzlík, Martin Janíček,  nebo autorské duo Jiří Franta a David Böhm," uvedl Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.   

Výstava je přístupná

na obou místech od 20. května vždy od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Je určena návštěvníkům všech věkových kategorií i školním kolektivům.

Vstupné

Základní vstupné je 119 Kč, snížené 59 Kč, rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti do 15 let je 199 Kč, děti do 3 let zdarma. Vstupenka zakoupená v době konání obou výstav platí souběžně v obou lokalitách.

Více na www.zlinskyzamek.cz

O autorovi umělecké koncepce výstavy
Petr Nikl (narozen ve Zlíně, 1960) je český vizuální umělec, hudebník, scénograf, herec, performer a autor koncepcí řady výstav. Absolvoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Praze. Založil dnes již zaniklou uměleckou skupinu Tvrdohlaví. Získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, prestižní ocenění pro mladé české výtvarné umělce do 35 let. Prosadil se i jako autor a ilustrátor knih, získal cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku.

Vystavoval samostatně i v rámci společných výstav na mnoha místech České republiky (např. ve Veletržním paláci, Galerii Václava Špály či Galerii Rudolfinum v Praze) i v zahraničí – ve Finsku, Velké Británii, Německu, Rakousku, USA a dalších zemích.
Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mj. Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Krajské galerie výtvarných umění ve Zlíně, ale i v soukromých sbírkách v Česku a v zahraničí.

 

Těšíme se na vás!

Mapa

Další akce v okolí

Veletrh Stavebnictví-Therm-Domov-Z…

30.03.2023 - 01.04.2023
Sportovní hala DATART,…

31. ročník veletrhu stavebnictví a vytápění, domova a zahrady - Veletrh Stavebnictví-Therm-Domov-Zahrada 2023 ve Zlíně.

Koncert: Kamelot / Roman Horký - Zl…

01.07.2022 - 01.07.2022
Sál, Rondo

19:30 hod. Folk& country

Koncert: Laco Deczi & Celula New Yo…

08.07.2022 - 08.07.2022
Sál Rondo

19:30 hod. Legendární trumpetista, žijící již mnoho let v USA, přijíždí se svou kapelou opět do České republiky.

Kloboukový den - Zlín

11.09.2022 - 11.09.2022
Před Společenským domem

V lázních se každoročně koná Kloboukový den, který Luhačovický okrašlovací spolek Calma připravuje každoročně u…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete