Statistika našeho portálu

  • 94 724 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Oslava keltského svátku Samhain a Mezinárodního dne archeologie na zámku Nižbor

19.10.2019 Zámek Nižbor

Oslavou keltského svátku Samhain každoročně uzavíráme návštěvnickou a edukační sezónu na zámku Nižbor. V sobotu 19. října 2019 v pravé poledne vypukne na nádvoří zámku slavnost plná veselí, radovánek, keltského zpěvu a tance. Chybět nebudou ani ukázky keltského řemesla či bojových dovedností. Na Nižboru oslavíme třetí říjnovou sobotu tradičně také Mezinárodní den archeologie. Program bude opravdu bohatý a potěší děti i dospělé.

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Informační centrum keltské kultury
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Beroun
Obec
Nižbor

Fotogalerie k článku

Oslavte s námi keltský svátek Samhain na zámku Nižbor

 

Ústav archeologické památkové péče středních Čech vás srdečně zve do Informačního centra keltské kultury na zámku Nižbor, kde se 19. 10. 2019 od 12 hodin uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Samhain, kterými zde každoročně vrcholí návštěvnická sezóna. Keltský začátek nového roku a současně dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, stejně jako dávní Keltové, na Nižboru slavíme hudbou, tancem a připomínkou keltských řemesel a způsobu života.

Samhain na podzim, stejně jako Beltain na jaře, patřil k významným keltským svátkům, které své stopy zanechaly i v naší kultuře. Keltové věřili, že v tuto tajemnou noc se přeruší hranice mezi světem živých a mrtvých a ti získají na pár hodin své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapalovali. Stejně tak, jako my dnes na přelomu října a listopadu, na Dušičky, zapalujeme svíčky, abychom uctili Památku všech věrných zemřelých. Pro Kelty byl však Samhain ještě něčím víc, byl počátkem nového roku, ale také časem nejistoty a obav. S přicházející zimou bylo potřeba připravit se na nepřízeň bohů, s čímž se pojily symbolické obětiny a očistné ohně. Byla to však také společenská událost!

Již pošestnácté na zámku Nižbor, ležícím naproti kdysi slavnému keltskému oppidu Stradonice, započne v pravé poledne 19. 10. 2019 slavnost Samhain. Při této příležitosti si připomeneme jak vyspělou keltskou  kulturu a řemesla, tak i archeologii, která nám tyto poznatky zprostředkovává. Pro děti bude přichystána archeologická dílna a pro dospělé bohatý kulturní program v podání Keltů z Vousova Kmene, tanečního vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňové show. Všeobecné veselí podtrhne živá keltská hudba. Návštěvníci se mohou těšit na, na Nižboru již zdomácnělé, Dick O’Brass i letošní novinky, kapely Lua a Jauvajs. V rámci oslav si návštěvníci mohou prohlédnout novou podobu stálé expozice o Keltech. Poslední příležitost budou mít i ke zhlédnutí loňské novinky, tematické krátkodobé expozice o prvorepublikové archeologii zahrnující i výzkum nedalekého slavného oppida Stradonice. Přijďte s námi oslavit keltský svátek Samhain na zámek Nižbor a načerpejte energii dávných věků!

Akce je součástí Mezinárodního dne archeologie a proto si již pošesté archeologové i veřejnost připomenou nejen mimořádné archeologické nálezy, ale i nadšení z jejich objevování. Cílem akce je interaktivní a zábavnou formou připomenout, že archeologie a historie jsou všude kolem nás! Více informací o akci naleznete na https://denarcheologie.cz.

Na celý program je vstupné pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

Budeme se na vás těšit 19. října ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!

Další informace naleznete na www.zameknizbor.cz nebo na www.cestyarcheologie.cz.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

Kategorie

pátek 15. leden

Dnes má svátek Alice

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete