Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Nižbor

28.04.2018 Nižbor

Ústav archeologické památkové péče středních Čech vás srdečně zve do Informačního centra keltské kultury na zámku Nižbor, kde se 28. 4. 2018 od 12 hodin uskuteční oslavy keltského svátku Beltain. Ten je spjat s příchodem jara, které na Nižboře pravidelně v tuto dobu slavíme hudbou, tancem a připomínáním keltských řemesel a způsobu života.Kouzlo prvomájových nocí nás totiž stále nepřestává…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Nižbor
Oblast
Střední Čechy
Kraj
Středočeský kraj
Okres
Beroun
Obec
Nižbor

Fotogalerie k článku

Ústav archeologické památkové péče středních Čech vás srdečně zve do Informačního centra keltské kultury na zámku Nižbor, kde se 28. 4. 2018 od 12 hodin uskuteční oslavy keltského svátku Beltain. Ten je spjat s příchodem jara, které na Nižboře pravidelně v tuto dobu slavíme hudbou, tancem a připomínáním keltských řemesel a způsobu života.

Kouzlo prvomájových nocí nás totiž stále nepřestává fascinovat. Už po tisíce let v tento čas cítíme energii, kterou příroda na začátku jara přetéká, a máme potřebu ji oslavovat. A stejně tak to cítili i naši dávní předchůdci, Keltové. Předpokládá se, že Beltain, který připadá na přelom dubna a května, symbolizoval zrození jara a oslavoval očistu po zimě a počátek bezpečného a plodného období. Podle irské mytologie, kde se nám zmínky o Beltainu dochovaly, býval slaven v noci na přelomu dubna a května velkými ohni, hodováním, tancem a magickými rituály. Ač se původně jednalo o prastarou tradici, i v naší společnosti bychom nalezli její otisk. Naše známé Pálení čarodějnic a následný první máj s polibky pod rozkvetlými stromy se totiž svým průběhem nápadně podobají keltským beltainovým zvykům.

Na zámku Nižbor, ležícím naproti stradonickému oppidu, které bývalo jedním ze slavných keltských center, započne beltainová slavnost v pravé poledne 28. 4. 2018. Všeobecné radovánky proloží hudební vystoupení kapel Dick O´Brass, Isara, Ječmen a Městská, dále taneční vystoupení skupiny Gall-Tír a již tradiční ohňová show. V rámci oslav bude také otevřena nová podoba stálé expozice o Keltech. Samozřejmě nebudou chybět ani udatní bojovníci Vousova kmene, kteří předvedou své bojové umění, a jejich krásné ženy, které vás okouzlí svou řemeslnou zručností. Přijďte načerpat jarní energii mezi Kelty!

Budeme se na vás těšit 28. dubna 2018 ve 12 hodin na nádvoří zámku Nižbor!

Na celý program je vstupné

pro dospělé 100 Kč, pro dítě 50 Kč a pro celou rodinu pouze 200 Kč.

 

Těšíme se na vás!

 

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 27. únor

Dnes má svátek Alexandr

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete