Statistika našeho portálu

  • 101 017 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Patrik Hábl - Střílny - výstava - Praha

27.06.2018 - 30.09.2018 Praha

Patrik Hábl v nové vizuální intervenci otevírá téma střílen a jejich původního historického účeluPamátník národního písemnictví ve spolupráci s malířem Patrikem Háblem zahajují nový výstavní projekt, který ve venkovním areálu letohrádku Hvězda bude upozorňovat na historický účel střílen. Třicet tři obrazů zapuštěných do střílen okolo letohrádku Hvězda tematizuje události historického i aktuálního…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letohrádek Hvězda
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Patrik Hábl v nové vizuální intervenci otevírá téma střílen a jejich původního historického účelu

Památník národního písemnictví ve spolupráci s malířem Patrikem Háblem zahajují nový výstavní projekt, který ve venkovním areálu letohrádku Hvězda bude upozorňovat na historický účel střílen. Třicet tři obrazů zapuštěných do střílen okolo letohrádku Hvězda tematizuje události historického i aktuálního významu. V  instalaci Střílny vychází Patrik Hábl z  kónické architektury a původní funkce střílen, ale také z architektury letohrádku Hvězda. Kurátorem instalace je Zdeněk Freisleben. Vizuální intervenci Patrika Hábla Střílny je možné v letohrádku Hvězda navštívit od 27. června do 30. září 2018.

Instalaci tvoří třicet tři vizuálně proměnlivých obrazů, které jsou zapuštěné ve střílnách. Látky, které z obrazů vychází, odkazují k tématu násilí, ale zároveň k proměně krajiny, kterou by divák prostřednictvím obrazů měl vnímat. "Autor zvolenou formou akcentuje barevné prolínání červené, černé a bílé barvy a zároveň do střílen vkládá obrazy, jež jsou oním pohledem do prostoru. Projekt Střílny má tak mnoho přesahů a konotací, ať se již jedná o války nebo další souvislosti spojené s  násilím, které neodmyslitelně provázejí dějiny lidstva do současnosti," vysvětluje kurátor instalace Zdeněk Freisleben. Autor ve své instalaci pracuje s architekturou letohrádku Hvězda i s historickými souvislostmi místa, které je spojeno s bitvou na Bílé hoře. Současně ve svém projektu tematizuje stavební účel střílen, které měly funkci obranné palby, a jejich účelem bylo zraňovat blízké okolí. Instalací odkazuje Patrik Hábl na téma obrazu v architektuře a k proměně prostoru. " Zajímá mě, jestli můžou být divák a architektura proměněny. Nechci šokovat. Naopak, obrazy, které jsou umístěné ve střílnách, se stávají rámem a splývají s původní architekturou," dodává k projektu Patrik Hábl.

Patrik Hábl (* 1975) pracuje nejen s obrazem, ale i s prostorem. Nominován v Top 10 na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013.  Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence Postních obrazů v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze. Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava v Centru současného umění Dox Transformace krajiny, kde věž Doxu proměnil v Kapli. Vystavoval v japonském Kyotu a tradičním japonském domě Takeda House v Takaoce. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze. Je členem sdružení UB a Hollar. 

 

Další akce v okolí

Designblok 2023 - Praha

04.10.2023 - 08.10.2023
Praha

Dvacátý pátý ročník Designbloku se koná od 4. do 8. října 2023 v Praze ve třech výjimečných výstavních lokacích: ve…

Prodejní výstava brouků a motýlů v …

06.10.2023 - 07.10.2023
Hotel Olympik Tristar

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost navštívit první akci tohoto druhu v Praze. Můžete se těšit na výměnu, prodej a…

Výstava hub 2023 - Praha

06.10.2023 - 07.10.2023
Hotel Olympik Tristar

Rádi bychom vás srdečně pozvali na tradiční VÝSTAVU HUB, která představuje čerstvě utržené houby z našeho i okolních…

Signal Festival 2023 - Praha

12.10.2023 - 15.10.2023
Praha

Festival digitální a kreativní kultury v Praze.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

neděle 1. říjen

Dnes má svátek Igor

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete