Statistika našeho portálu

  • 86 151 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 154 Míst a památek

Patrik Hábl - Střílny - výstava - Praha

27.06.2018 - 30.09.2018 Letohrádek Hvězda

Patrik Hábl v nové vizuální intervenci otevírá téma střílen a jejich původního historického účeluPamátník národního písemnictví ve spolupráci s malířem Patrikem Háblem zahajují nový výstavní projekt, který ve venkovním areálu letohrádku Hvězda bude upozorňovat na historický účel střílen. Třicet tři obrazů zapuštěných do střílen okolo letohrádku Hvězda tematizuje události historického i aktuálního…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letohrádek Hvězda
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Patrik Hábl v nové vizuální intervenci otevírá téma střílen a jejich původního historického účelu

Památník národního písemnictví ve spolupráci s malířem Patrikem Háblem zahajují nový výstavní projekt, který ve venkovním areálu letohrádku Hvězda bude upozorňovat na historický účel střílen. Třicet tři obrazů zapuštěných do střílen okolo letohrádku Hvězda tematizuje události historického i aktuálního významu. V  instalaci Střílny vychází Patrik Hábl z  kónické architektury a původní funkce střílen, ale také z architektury letohrádku Hvězda. Kurátorem instalace je Zdeněk Freisleben. Vizuální intervenci Patrika Hábla Střílny je možné v letohrádku Hvězda navštívit od 27. června do 30. září 2018.

Instalaci tvoří třicet tři vizuálně proměnlivých obrazů, které jsou zapuštěné ve střílnách. Látky, které z obrazů vychází, odkazují k tématu násilí, ale zároveň k proměně krajiny, kterou by divák prostřednictvím obrazů měl vnímat. "Autor zvolenou formou akcentuje barevné prolínání červené, černé a bílé barvy a zároveň do střílen vkládá obrazy, jež jsou oním pohledem do prostoru. Projekt Střílny má tak mnoho přesahů a konotací, ať se již jedná o války nebo další souvislosti spojené s  násilím, které neodmyslitelně provázejí dějiny lidstva do současnosti," vysvětluje kurátor instalace Zdeněk Freisleben. Autor ve své instalaci pracuje s architekturou letohrádku Hvězda i s historickými souvislostmi místa, které je spojeno s bitvou na Bílé hoře. Současně ve svém projektu tematizuje stavební účel střílen, které měly funkci obranné palby, a jejich účelem bylo zraňovat blízké okolí. Instalací odkazuje Patrik Hábl na téma obrazu v architektuře a k proměně prostoru. " Zajímá mě, jestli můžou být divák a architektura proměněny. Nechci šokovat. Naopak, obrazy, které jsou umístěné ve střílnách, se stávají rámem a splývají s původní architekturou," dodává k projektu Patrik Hábl.

Patrik Hábl (* 1975) pracuje nejen s obrazem, ale i s prostorem. Nominován v Top 10 na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013.  Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence Postních obrazů v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze. Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava v Centru současného umění Dox Transformace krajiny, kde věž Doxu proměnil v Kapli. Vystavoval v japonském Kyotu a tradičním japonském domě Takeda House v Takaoce. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze. Je členem sdružení UB a Hollar. 

 

Další akce v okolí

Světlo a život - Praha

06.01.2019 - 24.02.2019
Nová budova Národního…

Sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava…

Světlo a život - Praha

06.01.2019 - 24.02.2019
Nová budova Národního…

Sluneční záření má jako stavební kámen života na Zemi klíčovou roli v evoluci a rozmanitosti organismů. Výstava…

Obrazy Kamila Lhotáka na Pražském h…

08.01.2019 - 28.02.2019
Hrad II. nádvoří 198,…

Od 8. ledna do 28. února 2019 jsou v Obrazárně Pražského hradu na II. nádvoří vystaveny dva obrazy Kamila Lhotáka,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete