Statistika našeho portálu

  • 93 804 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 185 Míst a památek

Patrik Hábl - Střílny - výstava - Praha

27.06.2018 - 30.09.2018 Praha

Patrik Hábl v nové vizuální intervenci otevírá téma střílen a jejich původního historického účeluPamátník národního písemnictví ve spolupráci s malířem Patrikem Háblem zahajují nový výstavní projekt, který ve venkovním areálu letohrádku Hvězda bude upozorňovat na historický účel střílen. Třicet tři obrazů zapuštěných do střílen okolo letohrádku Hvězda tematizuje události historického i aktuálního…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letohrádek Hvězda
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Patrik Hábl v nové vizuální intervenci otevírá téma střílen a jejich původního historického účelu

Památník národního písemnictví ve spolupráci s malířem Patrikem Háblem zahajují nový výstavní projekt, který ve venkovním areálu letohrádku Hvězda bude upozorňovat na historický účel střílen. Třicet tři obrazů zapuštěných do střílen okolo letohrádku Hvězda tematizuje události historického i aktuálního významu. V  instalaci Střílny vychází Patrik Hábl z  kónické architektury a původní funkce střílen, ale také z architektury letohrádku Hvězda. Kurátorem instalace je Zdeněk Freisleben. Vizuální intervenci Patrika Hábla Střílny je možné v letohrádku Hvězda navštívit od 27. června do 30. září 2018.

Instalaci tvoří třicet tři vizuálně proměnlivých obrazů, které jsou zapuštěné ve střílnách. Látky, které z obrazů vychází, odkazují k tématu násilí, ale zároveň k proměně krajiny, kterou by divák prostřednictvím obrazů měl vnímat. "Autor zvolenou formou akcentuje barevné prolínání červené, černé a bílé barvy a zároveň do střílen vkládá obrazy, jež jsou oním pohledem do prostoru. Projekt Střílny má tak mnoho přesahů a konotací, ať se již jedná o války nebo další souvislosti spojené s  násilím, které neodmyslitelně provázejí dějiny lidstva do současnosti," vysvětluje kurátor instalace Zdeněk Freisleben. Autor ve své instalaci pracuje s architekturou letohrádku Hvězda i s historickými souvislostmi místa, které je spojeno s bitvou na Bílé hoře. Současně ve svém projektu tematizuje stavební účel střílen, které měly funkci obranné palby, a jejich účelem bylo zraňovat blízké okolí. Instalací odkazuje Patrik Hábl na téma obrazu v architektuře a k proměně prostoru. " Zajímá mě, jestli můžou být divák a architektura proměněny. Nechci šokovat. Naopak, obrazy, které jsou umístěné ve střílnách, se stávají rámem a splývají s původní architekturou," dodává k projektu Patrik Hábl.

Patrik Hábl (* 1975) pracuje nejen s obrazem, ale i s prostorem. Nominován v Top 10 na Osobnost roku za nejvýznamnější umělecký počin roku 2013.  Vytvořil řadu prostorových vstupů současného umění do významných historických staveb, mezi nimi například intervence Postních obrazů v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora, intervence ve stálé expozici středověkého umění v Anežském klášteře nebo instalace v expozici Umění Asie a starověkého Středomoří v Národní galerii v Praze. Velké ohlasy vzbudila jeho samostatná výstava v Centru současného umění Dox Transformace krajiny, kde věž Doxu proměnil v Kapli. Vystavoval v japonském Kyotu a tradičním japonském domě Takeda House v Takaoce. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze. Je členem sdružení UB a Hollar. 

 

Další akce v okolí

Výstava "Ladislav Zelenka a České k…

03.08.2020 - 06.08.2020
Praha

Výstava "Ladislav Zelenka a České kvarteto" se uskuteční v modřanské Zvonici od 3. do 6. srpna 2020. Připomene slavného…

Vernisáže v Pragovka Gallery - Praha

04.08.2020 - 04.08.2020
Praha

V úterý 4.8.2020 od 18:00 se uskuteční synchronizované vernisáže v Pragovka Gallery. V rámci programu zde od 14:00…

Workshopy na Pragovce se Sofií Švej…

04.08.2020 - 04.08.2020
Pragovka Gallery

V rámci zahájení výstav Sofie Švejdová / +50°C a Maud Kotasová / FUNDA MENTAL si pro vás Pragovka Gallery připravila…

Dolce far niente: komentovky, perfo…

13.08.2020 - 13.08.2020
Pragovka gallery

Na čtvrtek 13. 8. 2020 od 18:00 si pro Vás Pragovka Gallery připravila tradiční Dolce far niente , v rámci kterého…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

úterý 4. srpen

Dnes má svátek Dominik

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete