Statistika našeho portálu

  • 86 080 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 153 Míst a památek

PODTRŽENO. Luboš Drtina: grafické práce, ilustrace, autorské knihy, volná tvorba

22.06.2018 - 26.08.2018 Plzeň

Výstava představuje osobnost, které významně ovlivnila a ovlivňuje užitou, především knižní grafiku. Výstava Luboše Drtiny je nejen výběrovým přehledem jeho dosavadní tvorby, ale především ukázkou tvůrčí práce s mnohoznačnou povahou grafických prvků, znaků a obrazů v užitém díle, ilustraci, autorské knize i volné tvorbě.LUBOŠ DRTINA (nar. 1963) studoval Střední odbornou školu výtvarnou…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Výstava představuje osobnost, které významně ovlivnila a ovlivňuje užitou, především knižní grafiku. Výstava Luboše Drtiny je nejen výběrovým přehledem jeho dosavadní tvorby, ale především ukázkou tvůrčí práce s mnohoznačnou povahou grafických prvků, znaků a obrazů v užitém díle, ilustraci, autorské knize i volné tvorbě.

LUBOŠ DRTINA (nar. 1963) studoval Střední odbornou školu výtvarnou (1978–1982). V druhé polovině osmdesátých let se věnoval samostatné výtvarné tvorbě a živil se manuálně v příležitostných zaměstnáních (kotelník, čerpač, myč oken), podobně jako řada svobodomyslných lidí, pro které byla v poměrech tzv. normalizace v Československu podstatná společenská a osobní nezávislost. Po "sametové revoluci" pracoval na počátku devadesátých let jako grafik pro někdejší undergroundový časopis Vokno a začal upravovat knihy pro nakladatelství vznikající v nových demokratických poměrech. V letech 2003–2013 působil jako odborný asistent v ateliéru Tvorba písma a typografie na VŠUP, kde se v roce 2011 habilitoval.

Autor se zabývá knižní úpravou, ilustrací, tvorbou plakátů, výstavních expozic, autorských knih, úpravou CD a volnou grafickou tvorbou. Od roku 1990 navrhuje knižní úpravy a ilustrace pro řadu nakladatelství (Pražská imaginace, Paseka, Nakladatelství Franze Kafky, Baobab, Akropolis, Academia, Argo a další). Graficky upravil přes 600 knižních titulů. Od roku 2003 vydává pod značkou asterisku vlastní bibliofilskou edici, v níž vyšlo již více než dvacet svazků.

Luboš Drtina je referenční postavou české knižní grafiky. Jeho precizní a výrazově nezaměnitelné grafické úpravy a ilustrace knih citlivě reflektují literární hodnotu upravovaných titulů a současně vycházejí z osobitého názoru formovaného vlastní volnou tvorbou a autorskými knihami. Komplexní zpracování těchto knih zahrnuje typografickou úpravu, ilustrace a někdy i rukodělně realizovanou fyzickou podobu svazku a má charakter samostatného tvůrčího činu. Knižní úpravy a ilustrace Luboše Drtiny vyznačuje těsný vztah k vybraným literárním textům, především poezii a mýtopoetickým jazykovým útvarům.

Invenční uspořádání nanejvýš rozmanitého "materiálu" (knihy, autorské knihy, grafické práce, ilustrace, volná tvorba) dbá na maximální přirozenost prezentace prací v jednotlivostech i celku a spolu s intervencemi autorských vizuálních znaků a textů, aplikovaných na stěnách, přetváří konvenční formu výstavy ve svébytný komorní "gesamtkunstwerk".

Mapa

Další akce v okolí

Život je sladký "Cukráři jedou, per…

01.02.2019 - 05.05.2019
Národopisné muzeum…

Prostřednictvím unikátních předmětů ze soukromé sbírky autora a sbírek Národopisného muzea Plzeňska představí výstava…

„Udělejte něco…“ – umění k roku 68 …

05.02.2019 - 28.02.2019
Plzeň

Katedra výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni organizuje s Katedrou pedagogiky…

Ochutnávka vína (nejen) pro ženy - …

08.03.2019 - 08.03.2019
Hotel U Pramenů, Plzeň

Ženy a víno, krásné spojení. Oslavte 8. 3. svátek žen i se svými partnery - muži jsou vítáni!

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete