Statistika našeho portálu

  • 99 299 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Zámek Telč

01.05.2015 - 03.01.2016 Telč

Ojedinělá výstava a svým rozsahem unikátní výstava zachycující historii stolních her a stavebnic.Správa zámku navázala opět po dvou letech spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou s paní Miroslavou Pecháčkovou, která je majitelkou muzea a sběratelkou vystavených exponátů. Na výstavu budou zapůjčeny stolní hry a stavebnice ze zámků Náměšť nad Oslavou, Hrádek u Nechanic a Vizovic. Mezi…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Zámek Telč
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Kraj Vysočina
Okres
Jihlava
Obec
Telč

Fotogalerie k článku

Ojedinělá výstava a svým rozsahem unikátní výstava zachycující historii stolních her a stavebnic.

Správa zámku navázala opět po dvou letech spolupráci s Muzeem hraček v Rychnově nad Kněžnou s paní Miroslavou Pecháčkovou, která je majitelkou muzea a sběratelkou vystavených exponátů. Na výstavu budou zapůjčeny stolní hry a stavebnice ze zámků Náměšť nad Oslavou, Hrádek u Nechanic a Vizovic. Mezi zámeckými hry nebudou chybět ani hry z telečského zámeckého depozitáře.

Výstava je rozmístěna do šesti místností galerie od nejstarších a to zámeckých her po nejnovodobější současné hry. První místnost je věnována nejstarším stolním hrám a stavebnicím, které jsou zapůjčeny ze zámeckého depozitáře v Telči, Lysicích, Vizovic či Hrádku u Nechanic, ale také i o sběratelky paní Pecháčkové. Druhá místnost je zaměřena konstruktivním stavebnicím – dřevěný ARCHIMEDES, které byly pravou revolucí ve světě stavebnic po roce 1900. Návštěvníci se zde seznámí také i se zajímavou historií stavebnic jako je kovový MERKUR či EDISON nebo MECANO.

Jedna z místností v expozici se bude věnovat i stavebnicím z první polovině 20. století nejoblíbenějším stavebnicím Richterovy kamenné kostky. Z nichž se sestavovaly historické budovy, jež se daly osázet vystřihanými papírovými stromy, keři a postavami poutníků. Kostky patří k tvůrčím hrám a u dětí jsou nejoblíbenější, mají možnost uskutečňovat své nápady a budovat první dětské díla. Učí se při tom trpělivosti a rozvíjí si vlastní představivost, fantazii a manuální zručnost Historii sahající až do roku 1760 má puzzle, které, z nichž několik velmi vzácných období kolem roku 1850 mohou návštěvníci též vidět v expozici.

Druhá polovina výstavy bude patřit deskovým a stolním hrám. Od klasických stolních her jako šachy, dáma, mlýn, vrhcáby a další až k velkému přelomu ve vývoji stolních her v roce 1935, kdy se objevily první MONOPOLY, které jsou považovány za první moderní stolní hru se bude věnovat další jedna z místností. Návštěvník se seznámí i se stolními hrami ze začátku 20. století, kdy se vzducholodě stávají dopravním i vojenským prostředkem. Jejich sláva končí se začátkem první světové války. Rozvoj automobilového průmyslu dokládá velký herní plán automobilového závodu MASARYKUV OKRUH, jehož první ročník se konal už v roce 1930 za významného finančního přispění tehdejší prezidentské kanceláře T.G. Masaryka. Ze strategických her stojí za zmínku hra československé výroby z období druhé světové války OBRANA VLASTI na obrovském herním plánu o rozměrech 1,60m x 0,80 se odehrála bitva dřevěné vojenské techniky-lodí, tanků a letadel. Na grafické stránce herních plánů se často podíleli významní výtvarníci své doby.

Hry patří k životu a k lidem ať jsou to děti, mládež či střední věk nebo senioři. Člověk při nich navazuje živý kontakt s jinými lidmi, všestranně cvičí své duševní schopnosti, učí se promýšlet své budoucí činy a hlavně v nich nachází zábavu a užitečné vyplnění volného času – a tak proto Pojďte si hrát do zámku.

Z poslední místnosti zámecké galerie se stala herna určena nejen pro děti. Na výzdobě herničky se podíleli žáci z Mateřské školy v Krahulčí pod vedením učitelky Martiny Coufalové a Emílie Misařové.

Otevírací doba

 

Těšíme se na vaši návštěvu.
 

Mapa

Další akce v okolí

Divadlo z Truhlice: Skřítek Zubykaz…

18.03.2023 - 18.03.2023
Společenský sál

Truhlík a Truhlička jsou skřítci z čarovné truhlice (proto Truhlík a Truhlička), která dlouhou dobu ležela zapomenuta…

Kolem Telče 2023 - Telč

27.05.2023 - 27.05.2023
Telč

Další ročník Cyklonezávodu Kolem Telče!

Motosraz Motoholomek - Telč

16.06.2023 - 18.06.2023
Telč

"Třetí ročník motorkářského srazu na Panském dvoře. Nadupaná projížďka Českou Kanadou, hovězina na klacku, piva…

Pivní fest 2023 - Telč

15.07.2023 - 15.07.2023
Telč

Pivní fest už patří neodmyslitelně k telčskému létu.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pondělí 6. únor

Dnes má svátek Vanda

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete