Statistika našeho portálu

  • 98 918 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Muzeum Vyškovska

10.04.2013 - 29.12.2013 Vyškov

V roce 2013 oslaví muzeum 120. výročí svého založení. Počátky vyškovského muzejnictví se váží k roku 1893, kdy vznikl ve Vyškově Národopisný spolek s cílem reprezentovat region na pražské národopisné výstavě v roce 1895. Jako v řadě dalších muzeí se Národopisný spolek stal zárodkem budoucího muzea.Výstava je prezentací vybraných sbírkových předmětů, které dokumentují různorodost a bohatost…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Muzeum Vyškovska
Oblast
Jihovýchod
Kraj
Jihomoravský kraj
Okres
Vyškov
Obec
Vyškov

Fotogalerie k článku

V roce 2013 oslaví muzeum 120. výročí svého založení. Počátky vyškovského muzejnictví se váží k roku 1893, kdy vznikl ve Vyškově Národopisný spolek s cílem reprezentovat region na pražské národopisné výstavě v roce 1895. Jako v řadě dalších muzeí se Národopisný spolek stal zárodkem budoucího muzea.

Výstava je prezentací vybraných sbírkových předmětů, které dokumentují různorodost a bohatost vyškovských muzejních sbírek. Umělecká díla jsou na výstavě zastoupena od nejstaršího vyobrazení Madony s dítětem od Lamberta Lombarda z počátku 16. století, přes cenná díla z 19. a 20. století (např. obraz Antonína Procházky Dívka před zrcadlem) až po díla současných umělců. Velmi vzácným exponátem je rovněž dřevěná plastika Madony z počátku 16. století.
Bohatá archeologická podsbírka vyškovského muzea, jejíž jádro tvoří nálezy z výzkumu středověkého hradu Melice, se neustále v posledních desetiletích rozrůstá o nové nálezy z  výzkumů na různých lokalitách regionu. Na výstavě bude zastoupena dosud nevystavenými předměty z archeologických výzkumů v Hošticích (2002), Brankovicích (2007) a v Rousínově (2009). Historickou část vyškovského muzejního fondu budou na výstavě reprezentovat zajímavé technické památky (psací stroj z počátku 20. století, jízdní kolo z 80. let 19. století), nábytek, porcelánový servis ale i významné dokumenty z historie Vyškovska.
Základy dnešní etnografické podsbírky Muzea Vyškovska byly položeny na samém počátku historie muzea, v roce 1895 na pražské národopisné výstavě.

Největším a zároveň nejvýznamnějším souborem podsbírky je kolekce vyškovské zlidovělé fajánse, která spolu s ostatními keramickými výrobky obsahuje na 1800 sbírkových předmětů. Na výstavě ale návštěvníci uvidí také podmalby na skle, modely historických zemědělských strojů nebo také díla lidových umělců – prosklenou skříňku s ceroplastikou jezulátka a podmalby na skle.  Z přírodovědné podsbírky byly na výstavu vybrány předměty z její botanické části, která je základem přírodovědného depozitáře, ale také zoologické preparáty, minerály či fosilie nalezené na Vyškovsku.

Muzeum Bučovice, které je od roku 1976 součástí Muzea Vyškovska, bude na výstavě zastoupeno zrestaurovanou Biblí benátskou z roku 1506, chybět ale nebudou ani kuriozity z exotických zemí, které se do muzea dostaly díky darům legionářů, příznivce techniky určitě zaujme primitivní rozhlasový přijímač, známý pod názvem krystalka.

Šířkou svého záběru je tedy výstava určena všem, které zajímá historie, národopis a příroda regionu Vyškovska nebo historie všeobecně, milovníkům umění a starožitností.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete