Statistika našeho portálu

  • 101 005 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Porcelán na Pražském hradě - výstava - Letohrádek královny Anny (Královský letohrádek)

12.05.2011 - 25.09.2011 Praha

Porcelán na Pražském hradě je první velikou výstavou, pořádanou Správou Pražského hradu, která se uskuteční v Letohrádku královny Anny, po několikaleté náročné obnově objektu a restaurování jeho výjimečné sochařské výzdoby. S těmito úpravami se stavbě navrátil lesk a oprávněné označení perla zaalpské renesanční architektury.Ve sbírkách Pražského hradu je významně zastoupen soubor keramiky - běžné…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letohrádek královny Anny (Královský letohrádek), Zahrada Královská
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Porcelán na Pražském hradě je první velikou výstavou, pořádanou Správou Pražského hradu, která se uskuteční v Letohrádku královny Anny, po několikaleté náročné obnově objektu a restaurování jeho výjimečné sochařské výzdoby. S těmito úpravami se stavbě navrátil lesk a oprávněné označení perla zaalpské renesanční architektury.

Ve sbírkách Pražského hradu je významně zastoupen soubor keramiky - běžné hrnčiny, fajánse, kameniny, porcelánu i biskvitu. Tento soubor uměleckého řemesla je neprávem opomíjený a širší veřejnosti neznámý, protože je uložen v depozitářích a mnohé předměty zdobí reprezentační prostory Pražského hradu a zámku v Lánech.
Méně početné, přesto významné, jsou čínské a japonské importy různých tvarů vycházejících z jejich účelu: vázy, zásobnice, mísy, akvária. Nejstarší z nich se dostaly na Pražský hrad již v době vlády Rudolfa II. jako exotické - exkluzivní zboží, doložené archeologickými nálezy.
Vedle asijských exponátů výstava představuje i novověkou keramiku, džbány, mísy a talíře z období renesance a raného baroka, získané při archeologických výzkumech v areálu Pražského hradu. U těchto torzálně dochovaných předmětů známe místa, kde byly na Hradě užívány; ať již v domech měšťanů či palácích šlechty a církve.
Mnohé z dalších exponátů vznikly ve významných evropských manufakturách na fajáns (Holíč, Delft, Ansbach, Bayreuth, Stralsund) a porcelán (Míšeň, Vídeň, Paříž - Sévres, Petrohrad). Doplňují je výrobky českých a moravských manufaktur na kameninu (Týnec n. Sázavou, Dalovice, Kravsko) a porcelánek (Slavkov, Loket, Klášterec n. Ohří, Dubí, Praha).
Soubor, typově různorodý, zahrnuje vázy, svícny, lustr, sochy, sošky, přízdoby, nástolce, květináče, koflíky, kalamáře aj. Bohatství porcelánu se nesoustředí jen na předměty zdobící interiéry, ale také na předměty pro běžně užívání, např. talíře, polévkové mísy, mísy na ovoce i toaletní soupravy. Současně výstava představuje předměty soukromé a reprezentativní povahy, od drobných po značně rozměrné.
V prvním podlaží je možné v náznakové instalaci vidět ukázky stolování Habsburků. Císařské servisy ze sbírek Pražského hradu, Hofburgu, Zákup i Ploskovic připomínají dobu Marie Terezie a jejích nástupců. Zvláště Ferdinanda V. Dobrotivého (posledního českého krále, korunovaného na Pražském hradě v roce 1836) a jeho choti Marie Anny, ale i Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské (zvané Sissi).
Na historické stolování králů a císařů navazují ukázky prostírání při významných státních setkáních na Pražském hradě. K vidění jsou jídelní servisy prezidentů ČSR - Tomáše Garrique Masaryka a Edvarda Beneše i prezidentů ČSSR. Současnost pak zpřítomňují servisy užívané prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem.

Další akce v okolí

Open ART Fest 2023 - Praha

28.09.2023 - 29.09.2023
Výstaviště Holešovice -…

Přes 230 umělců - malíři, sochaři, fotografové a další výtvarní umělci z celého světa. Tolik umělců pohromadě? To tady…

Festival Den architektury se letos …

29.09.2023 - 05.10.2023
Praha

Bohatý a zdarma přístupný program největšího architektonického festivalu u nás nabízí od 29. září do 5. října na výběr…

Designblok 2023 - Praha

04.10.2023 - 08.10.2023
Praha

Dvacátý pátý ročník Designbloku se koná od 4. do 8. října 2023 v Praze ve třech výjimečných výstavních lokacích: ve…

Prodejní výstava brouků a motýlů v …

06.10.2023 - 07.10.2023
Hotel Olympik Tristar

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost navštívit první akci tohoto druhu v Praze. Můžete se těšit na výměnu, prodej a…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete