Statistika našeho portálu

  • 87 820 Akcí v kalendáři
  • 5 374 Ubytovacích zařízení
  • 24 161 Míst a památek

Porcelán na Pražském hradě - výstava - Letohrádek královny Anny (Královský letohrádek)

12.05.2011 - 25.09.2011 Letohrádek královny Anny (Královský letohrádek), Zahrada Královská

Porcelán na Pražském hradě je první velikou výstavou, pořádanou Správou Pražského hradu, která se uskuteční v Letohrádku královny Anny, po několikaleté náročné obnově objektu a restaurování jeho výjimečné sochařské výzdoby. S těmito úpravami se stavbě navrátil lesk a oprávněné označení perla zaalpské renesanční architektury.Ve sbírkách Pražského hradu je významně zastoupen soubor keramiky - běžné…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Letohrádek královny Anny (Královský letohrádek), Zahrada Královská
Oblast
Praha
Kraj
Praha
Okres
Praha
Obec
Praha

Fotogalerie k článku

Porcelán na Pražském hradě je první velikou výstavou, pořádanou Správou Pražského hradu, která se uskuteční v Letohrádku královny Anny, po několikaleté náročné obnově objektu a restaurování jeho výjimečné sochařské výzdoby. S těmito úpravami se stavbě navrátil lesk a oprávněné označení perla zaalpské renesanční architektury.

Ve sbírkách Pražského hradu je významně zastoupen soubor keramiky - běžné hrnčiny, fajánse, kameniny, porcelánu i biskvitu. Tento soubor uměleckého řemesla je neprávem opomíjený a širší veřejnosti neznámý, protože je uložen v depozitářích a mnohé předměty zdobí reprezentační prostory Pražského hradu a zámku v Lánech.
Méně početné, přesto významné, jsou čínské a japonské importy různých tvarů vycházejících z jejich účelu: vázy, zásobnice, mísy, akvária. Nejstarší z nich se dostaly na Pražský hrad již v době vlády Rudolfa II. jako exotické - exkluzivní zboží, doložené archeologickými nálezy.
Vedle asijských exponátů výstava představuje i novověkou keramiku, džbány, mísy a talíře z období renesance a raného baroka, získané při archeologických výzkumech v areálu Pražského hradu. U těchto torzálně dochovaných předmětů známe místa, kde byly na Hradě užívány; ať již v domech měšťanů či palácích šlechty a církve.
Mnohé z dalších exponátů vznikly ve významných evropských manufakturách na fajáns (Holíč, Delft, Ansbach, Bayreuth, Stralsund) a porcelán (Míšeň, Vídeň, Paříž - Sévres, Petrohrad). Doplňují je výrobky českých a moravských manufaktur na kameninu (Týnec n. Sázavou, Dalovice, Kravsko) a porcelánek (Slavkov, Loket, Klášterec n. Ohří, Dubí, Praha).
Soubor, typově různorodý, zahrnuje vázy, svícny, lustr, sochy, sošky, přízdoby, nástolce, květináče, koflíky, kalamáře aj. Bohatství porcelánu se nesoustředí jen na předměty zdobící interiéry, ale také na předměty pro běžně užívání, např. talíře, polévkové mísy, mísy na ovoce i toaletní soupravy. Současně výstava představuje předměty soukromé a reprezentativní povahy, od drobných po značně rozměrné.
V prvním podlaží je možné v náznakové instalaci vidět ukázky stolování Habsburků. Císařské servisy ze sbírek Pražského hradu, Hofburgu, Zákup i Ploskovic připomínají dobu Marie Terezie a jejích nástupců. Zvláště Ferdinanda V. Dobrotivého (posledního českého krále, korunovaného na Pražském hradě v roce 1836) a jeho choti Marie Anny, ale i Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské (zvané Sissi).
Na historické stolování králů a císařů navazují ukázky prostírání při významných státních setkáních na Pražském hradě. K vidění jsou jídelní servisy prezidentů ČSR - Tomáše Garrique Masaryka a Edvarda Beneše i prezidentů ČSSR. Současnost pak zpřítomňují servisy užívané prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem.

Další akce v okolí

Introducing Viktor Dedek: Místo rod…

01.03.2019 - 31.07.2019
Praha

Věčný snílek a občasný podfukář, Viktor Dedek, je donkichotským režisérem vícehlasých, paralelních světů, uvízlých v…

Příběh krajiny ve službách národa -…

02.04.2019 - 18.08.2019
Národopisné muzeum…

Panelová výstava představuje návštěvníkům prostřednictvím bohatých sbírek Národního muzea téma krajiny, jež nabývala ve…

Něžná krása kruté Anglie - Praha

06.04.2019 - 30.06.2019
Valdštejnská 150/4,…

Výstava ze soukromé sbírky historických oděvůa doplňků z let 1850-1920.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Tip na dovolenou v autokempu

Pokud patříte mezi ty, kteří už nyní dopředu plánují svou letní dovolenou, zkuste se nechat inspirovat rozkošnou dovolenou na Rozkoši v autokempu Rozkoš.

Více na stránce Rozkošná dovolená na Rozkoši.

Kategorie

neděle 26. květen

Dnes má svátek Filip

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete