Statistika našeho portálu

  • 96 275 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Muzeum Mohelnice

24.01.2013 - 31.12.2016 Mohelnice

Nová expozice Pravěk Mohelnicka Specializované expozice archeologie, archeoskanzeny či centra pro experimentální archeologii rostou v poslední době jako houby po dešti. A není se co divit. Archeologie je pro mnohé z nás vědou atraktivní a dobrodružnou, vědou odkrývající tajemství té nejstarší minulosti lidstva.Na Mohelnicku má archeologie již téměř stoletou tradici. Tato klimaticky příznivá…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Nová expozice Pravěk Mohelnicka

Specializované expozice archeologie, archeoskanzeny či centra pro experimentální archeologii rostou v poslední době jako houby po dešti. A není se co divit. Archeologie je pro mnohé z nás vědou atraktivní a dobrodružnou, vědou odkrývající tajemství té nejstarší minulosti lidstva.

Na Mohelnicku má archeologie již téměř stoletou tradici. Tato klimaticky příznivá oblast na levém břehu řeky Moravy byla osídlena již ve starší doby kamenné a od té doby zde   člověk přebývá více méně nepřetržitě až dodnes. Nálezy pravěkých artefaktů byly tedy poměrně běžným jevem. Jedno z prvních archeologických muzeí vzniklo po první světové válce v Dubicku díky úsilí několika amatérských archeologů. Dalším podnětem pro popularizaci archeologie byly rozsáhlé výzkumy vedené Archeologickým ústavem v Brně na lokalitách v Mohelnici a Moravičanech. Nálezy z těchto výzkumů se staly základem pro expozici pravěku a dějin města, která byla v mohelnickém muzeu otevřena již v roce 1960. Archeologická expozice byla postupně rozšiřována a doplňována a přitahovala po dlouhou dobu i přes svoji zastaralost poměrně značný zájem návštěvníků. V roce 2005 však byla nahrazena novou expozicí Z dějin Mohelnicka. Ačkoli byla tato expozice oceněná prestižní cenou Gloria musaealis za nejlepší muzejní výstavu roku 2005, nedosahuje takového návštěvnického ohlasu, jako tematicky specializovaná expozice předchozí. V oblasti s takovou četností archeologických výzkumů a s tak neuvěřitelným zázemím archeologických nadšenců je téměř povinností vytvořit opět ryze archeologickou stálou expozici.

Expozice s názvem Pravěk Mohelnicka je umístěna do středověkých sklepních prostor situovaných pod dvorní částí objektu muzea v Mohelnici. Jedná se o šest místností, z nichž  tři prostory jsou gotické, zaklenuté kamennými klenbami. Veškeré nutné stavební úpravy byly provedeny citlivě a respektovaly dochované historické konstrukce. Kamenné a z části i cihelné zdivo bylo vyčištěno a ponecháno v režné podobě, podlahy jsou vydlážděny neglazovanou cihelnou dlažbou.

Expozice představí jednak pravěký vývoj regionu, tj. od mladého paleolitu až po kultury protohistorické na přelomu letopočtu, jednak i raně středověké osídlení tak, aby bylo dosaženo kontinuity a bez výrazného časového hiátu pokračoval středověký a novověký vývoj prezentovaný v expozici Z dějin Mohelnicka v patře budovy.
Návštěvník vstoupí po cihelném schodišti do velké zaklenuté místnosti, která je pojednána jako úvodní prostor se základními informacemi. Zde budou představena jednotlivá pravěká a raně středověká období, a to jak formou posterů, tak i vývojovou řadou keramiky a kamenných, měděných, bronzových a železných nástrojů. Významná naleziště regionu jsou prezentována na velkoplošném interaktivním dotykovém monitoru. Expozice je pak řazena chronologicky od paleolitu až po období Velké Moravy. Instalační prostředky byly voleny tak, aby byly co nejméně nápadné a aby prostor, který je materiálově i hmotově roztříštěný, byl do jisté míry sjednocen. Důraz byl kladen na logičnost řazení exponátů, chronologii a přehlednost. Jednotlivá období doplňují reprodukce obrazů od akademického malíře Libora Baláka.

Kromě tradičních instalací do prosklených zabudovaných vitrín jsou v expozici vytvořeny i aranžované scény, např. Mladečská jeskyně, lovec mamutů, žena drtící obilí na zrnotěrce nebo vesnice z doby popelnicových polí. Voskové figuríny jsou oblečeny do oděvů zhotovených dobovými technikami podle dostupných archeologických pramenů. V expozici najdeme i dvě rekonstrukce hrobů, jeden je žárový z doby popelnicových polí, druhý kostrový z období Velké Moravy.  Netradičním prvkem je tzv. "dvorana slávy", v níž jsou představeni nejvýznamnější amatérští archeologové, kteří v regionu působili v minulém století.
Vyvrcholením prohlídky expozice bude velkoplošné promítání v poslední místnosti. Aranžovaná scéna představující život ve vesnici z doby popelnicových polí ožije a před návštěvníkem se postupně objeví jednotlivé fáze výstavby typického srubového domu se stěnami vypletenými proutím. Výjev bude doplněn i audioefekty.

Expozice Pravěk Mohelnicka byla vytvořena z nesmírně bohatého fondu archeologických sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. Kromě množství keramiky a kamenných nástrojů zaujmou i unikátní artefakty, jako například  torza neolitických venuší, nádobka s lineárním písmem, náhrdelník z měděných drátků a provrtaných perel z pozdní doby kamenné nebo vzácné měděné nástroje či depoty bronzových předmětů. Milovníci experimentální archeologie si mohou vyzkoušet, jak obtížné bylo vyvrtat otvor do kamenné sekerky pomocí dutého vrtáku z bezinkové tyče.
Expozice je svým celkovým pojetím určena nejen pro zapálené archeology, ale také pro širokou veřejnost. Scénář i samotná instalace jsou přizpůsobeny návštěvníkovi - laikovi tak, aby si každý odnesl ty základní poznatky o nejstarším a současně nejdelším období historie člověka.

Expozice bude veřejnosti zpřístupněna od 24. 1. 2013.

Otevřeno:

celoročně

úterý-sobota: 9:00 - 12:00, 12:30 - 16:00

Vstupné

zde

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Halloween a zámecká strašidla - Úsov

30.10.2021 - 30.10.2021
Zámek Úsov

Akce pro rodiny s dětmi.

Džemfest v Šumperku

22.10.2021 - 23.10.2021
Šumperk

Oblíbený festival Džemfest, který se už 21 let koná v říjnu v Šumperku, zveřejnil letošní program. Na své si přijdou…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

pátek 22. říjen

Dnes má svátek Sabina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete