Statistika našeho portálu

  • 101 428 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Vlastivědné muzeum v Šumperku

13.06.2013 - 29.09.2013 Šumperk

Pravěká hostina – zpracování potravin a příprava pokrmů v pravěku13. 6. – 29. 9. 2013Muzeum v Šumperku (Hollarova galerie)Pravěká hostina – zpracování potravin a příprava pokrmů v pravěku Příprava, zpracování a samotná konzumace pokrmů v pravěku se staly námětem výstavy, která se nám pokusí, na základě vědeckých archeologických poznatků a ikonografických pramenů, přiblížit "stravování" našich…

Adresa a kontaktní informace

Adresa:
Vlastivědné muzeum v Šumperku
Oblast
Střední Morava
Kraj
Olomoucký kraj
Okres
Šumperk
Obec
Šumperk

Fotogalerie k článku

Pravěká hostina – zpracování potravin a příprava pokrmů v pravěku
13. 6. – 29. 9. 2013
Muzeum v Šumperku (Hollarova galerie)

Pravěká hostina – zpracování potravin a příprava pokrmů v pravěku
 
Příprava, zpracování a samotná konzumace pokrmů v pravěku se staly námětem výstavy, která se nám pokusí, na základě vědeckých archeologických poznatků a ikonografických pramenů, přiblížit "stravování" našich prapředků.

Jádro výstavy tvoří archeologické předměty ze šumperských sbírek souvisejících s uchováváním a zpracováním potravin, přípravou a konzumací jídla, doplněné i zajímavými předměty z jiných muzeí. Z keramiky budou zřejmě největší pozornost poutat obrovské nádoby, tzv. zásobnice, které sloužily k uchovávání potravinových komodit. Dále návštěvník uvidí i celou vývojovou řadu zařízení sloužících k mletí obilí, např. zrnotěrku nebo keltský rotační mlýnek. K vidění bude i model potravinové pece z mladší doby kamenné ve skutečné velikosti, rekonstruovaný na základě výzkumu u Postřelmova probíhajícího v roce 2003.
Kurátorem výstavy je archeolog Mgr. J. Halama, Ph.D.; v části výstavy, zabývající se využíváním rostlin, by se tvorba výstavy neobešla bez spolupráce s botaničkou RNDr. M. Zmrhalovou. Oba jsou pracovníky Vlastivědného muzea v Šumperku.
Rostliny, které byly určeny v pravěku k přípravě potravin, ať již to budou k výstavě aktuálně čerstvě nasbírané rostliny nebo ty z botanického herbáře, nás možná nejednou překvapí.

K určení rostlin posloužily nejen analýzy makrozbytků z některých muzejních místních výzkumů, ale i např. výsledky výzkumu a rozboru posledního pokrmu v žaludku Otziho – muže z ledovce nalezeného v Alpách poblíž italsko-rakouských hranic. Dnes ho můžete vidět v italském Bolzanu.
Výstava je určená široké veřejnosti a chce prezentovat konkrétní výsledky archeologického bádání na našem území. Návštěvník se může těšit i na prázdninové muzejní akce -  přípravu "pravěkých" pokrmů.

Vřele doporučujeme také návštěvu nové archeologické expozice Pravěk Mohelnicka v mohelnickém muzeu, kde se návštěvníkovi nabízí interaktivní dílna s pravěkou tematikou.

Otevřeno:

úterý-neděle : 9:00 - 12:00, 12:30 - 17:00

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

Mapa

Další akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh - Mohelnice

17.12.2023 - 17.12.2023
Náměstí Svobody

Zveme vás na pravidelné farmářské a řemeslné trhy v Mohelnici

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Kategorie

středa 6. prosinec

Dnes má svátek Mikuláš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete