Statistika našeho portálu

  • 93 230 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Pravěké pivo i módní přehlídka - Pardubice

20.10.2018 Pardubice

Pardubičtí muzejníci a památkáři se společnými silami pustí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Návštěvníkům se tak nabízí bohatý celodenní program v prostorách dvou institucí v bezprostředním sousedství. V sobotu 20. října 2018 budou Pardubice od 10 do 17 hod. žít archeologií! Módní přehlídka i dílny pro nejmenšíNa pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Pardubičtí muzejníci a památkáři se společnými silami pustí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Návštěvníkům se tak nabízí bohatý celodenní program v prostorách dvou institucí v bezprostředním sousedství. V sobotu 20. října 2018 budou Pardubice od 10 do 17 hod. žít archeologií!

 

Módní přehlídka i dílny pro nejmenší

Na pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Větší děti si na vlastní kůži vyzkouší práci archeologa v terénu. Beseda o čase posledních lovců zaujme bezpochyby malé i velké, stejně tak ukázky rozdělávání ohně pravěkými technikami. "Atmosféru do detailu dokreslí komentovaná módní přehlídka pravěkého oblečení. Během dne také návštěvníci nahlédnou do konzervátorské dílny, aby zjistili, jakými cestami archeologický materiál putuje od vyzvednutí z terénu po uložení a o jaké metody datace se archeolog může opřít." Uvedla Jana Řehounková, mluvčí NPÚ, ÚOP v Pardubicích. "Závěrečným bodem programu bude diskuse s názvem "Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat", která nabídne jedinečnou příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům." Dodala Řehounková.

 

Pravěká kuchyně i přednáška o situle

Zámecký parkán provoní pravěká kuchyně – návštěvníci uvidí pečení placek, mletí obilí, vaření piva i udržování ohně. Nebudou chybět ukázky bojových technik barbarů, zbraní i pravěkých nástrojů nebo výroba mincí. "Pro děti a jejich rodiče jsme od 10 hodin připravili zážitkovou prohlídku archeologické expozice Proti proudu času. Komentovaná prohlídka této interaktivní expozice pro širokou veřejnost se koná od 15 hodin," pozval zájemce vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea Tomáš Zavoral. "O nejnovějších archeologických objevech se návštěvníci dozví na dvou přednáškách. První se bude věnovat archeologii na dálnici D35 a druhá senzačnímu objevu loňského roku – bronzové situle z Kladiny," dodal Tomáš Zavoral.

 

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům každého věku a všech zájmů. Koná se každou třetí sobotu v říjnu už od roku 2011. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013. Podoba může být různá, od archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek až po návštěvy archeologa ve škole. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie dávají každému příležitost, objevit v sobě vášeň pro minulost.

 

Organizací MDA archeologové usilují o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízí možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Mezinárodní den archeologie je ale především oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Mapa

Další akce v okolí

Přednáška: Klíče k sebedůvěře - Par…

24.06.2020 - 24.06.2020
Dům techniky, nám.…

Přednáška

Barvám Neutečeš - Pardubice

15.08.2020 - 15.08.2020
Park Na Špici

Fenomenální barevná show - to je Barvám Neutečeš! 7. ročník je tu! Zažij nejbarevnější běh svého života :)

Metody výslechu a získávání informa…

04.10.2020 - 04.10.2020
Pardubice

Chcete vědět, jak vyšetřovatelé čtou mysli a jak se dostávají k pravdě? Pokud jste fanoušky forenzní psychologie,…

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

Kategorie

čtvrtek 28. květen

Dnes má svátek Vilém

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete