Statistika našeho portálu

  • 86 201 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 154 Míst a památek

Pravěké pivo i módní přehlídka - Pardubice

20.10.2018 Pardubice

Pardubičtí muzejníci a památkáři se společnými silami pustí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Návštěvníkům se tak nabízí bohatý celodenní program v prostorách dvou institucí v bezprostředním sousedství. V sobotu 20. října 2018 budou Pardubice od 10 do 17 hod. žít archeologií! Módní přehlídka i dílny pro nejmenšíNa pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Pardubičtí muzejníci a památkáři se společnými silami pustí do oslav Mezinárodního dne archeologie. Návštěvníkům se tak nabízí bohatý celodenní program v prostorách dvou institucí v bezprostředním sousedství. V sobotu 20. října 2018 budou Pardubice od 10 do 17 hod. žít archeologií!

 

Módní přehlídka i dílny pro nejmenší

Na pardubickém Příhrádku je připraven program pro všechny věkové kategorie. Ti nejmenší si zahrají na pravěké umělce a prstovými barvami budou vytvářet jeskynní malby. Větší děti si na vlastní kůži vyzkouší práci archeologa v terénu. Beseda o čase posledních lovců zaujme bezpochyby malé i velké, stejně tak ukázky rozdělávání ohně pravěkými technikami. "Atmosféru do detailu dokreslí komentovaná módní přehlídka pravěkého oblečení. Během dne také návštěvníci nahlédnou do konzervátorské dílny, aby zjistili, jakými cestami archeologický materiál putuje od vyzvednutí z terénu po uložení a o jaké metody datace se archeolog může opřít." Uvedla Jana Řehounková, mluvčí NPÚ, ÚOP v Pardubicích. "Závěrečným bodem programu bude diskuse s názvem "Vše, co jste chtěli vědět o archeologii, ale báli jste se zeptat", která nabídne jedinečnou příležitost pokládat otázky pardubickým archeologům." Dodala Řehounková.

 

Pravěká kuchyně i přednáška o situle

Zámecký parkán provoní pravěká kuchyně – návštěvníci uvidí pečení placek, mletí obilí, vaření piva i udržování ohně. Nebudou chybět ukázky bojových technik barbarů, zbraní i pravěkých nástrojů nebo výroba mincí. "Pro děti a jejich rodiče jsme od 10 hodin připravili zážitkovou prohlídku archeologické expozice Proti proudu času. Komentovaná prohlídka této interaktivní expozice pro širokou veřejnost se koná od 15 hodin," pozval zájemce vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea Tomáš Zavoral. "O nejnovějších archeologických objevech se návštěvníci dozví na dvou přednáškách. První se bude věnovat archeologii na dálnici D35 a druhá senzačnímu objevu loňského roku – bronzové situle z Kladiny," dodal Tomáš Zavoral.

 

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům každého věku a všech zájmů. Koná se každou třetí sobotu v říjnu už od roku 2011. V České republice se archeologové připojili k oslavám poprvé v roce 2013. Podoba může být různá, od archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek, přednášek až po návštěvy archeologa ve škole. Aktivity a zábavné programy Mezinárodního dne archeologie dávají každému příležitost, objevit v sobě vášeň pro minulost.

 

Organizací MDA archeologové usilují o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízí možnost zapojení do mnoha různých aktivit. Mezinárodní den archeologie je ale především oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás.

Mapa

Další akce v okolí

Nikola Tesla - přednáška - Pardubice

25.02.2019 - 25.02.2019
Dům techniky, nám.…

Byl jedním z největších vynálezců, který zanechal lidstvu stovky objevů (např. asynchronní motor, bezdrátovou…

Vesmírnosti - Pardubice

23.03.2019 - 23.03.2019
Gorkého 2658

Pořad pro všechny děti, které mají rády písničky a vesmír.

Vesmírnosti - Pardubice

06.04.2019 - 06.04.2019
Gorkého 2658

Pořad pro všechny děti, které mají rády písničky a vesmír.

Související kategorie

« zpět na seznam položek

Sdílet

Na Atlase Česka dále najdete